bugün

yüzyıllar boyu nice insanın hayatını kaybetmesine ve nice savaşların yaşanmasına neden olmuş haritadır. dünya haritasının üzerindeki kırmızı şeritler, çizgiler ve sınırlar -gerçekte- dökülen insan kanını temsil etse de, buna fazla aldırış eden olmaz. pislik içerisinde yüzen ve insanoğlunun ne şapşal olduğunu anlatan bir haritadır o.
Dünyanın pekde umursamadığı insanların hayalinde olan sınırları gösteren, evrendeki snırları en dar en sığ varlığın insan olduğunu ispatlayan insan tarafından çizilmiş, değişken ve hatalı bir ayıp.
şimdi düşünüyorum da, şimdi düşünüyorum kalıbının tüm kolpacı yan etkilerine rağmen, bana şu hayatta umutlanma hissiyatını en fazla yaşatanların başında gelir bu arkadaşlar; dünya ve harita. ikisi birleşince de offf. ver elini arjantin, ver elini karayipler, ver elini nepal, ver elini rusya, ver elini eleni. eleni? e hadi ama verecektin, elini.
Kutuplardan basık,ekvatordan şişkin.
dünya haritasında her bir ülkenin belli bir sınırı vardır ve insanlar o sınırlarda yaşamaya zorlanmışlardır. niçin bir sınıra ihtiyacımız var ki ?
görsel
ilk dünya haritasını çizen alim Mürsiyeli ibrahim dir.
M.S.'dan sonra 846 yılına ait bir dünya haritası. Amerika ve Ümit Burnu henüz keşfedilmediği için buralar yok. işin komik yanı çin var ama burnunun dibindeki Japonya ve Malezya vs. de yok.

https://pbs.twimg.com/media/DhcU0KxXUAIXluQ.jpg
görsel
herkesin duvarına asması ve zaman zaman incelemesi gereken haritadır. ülkelerin konumlarını bilmek, kişiye yaşanan olayları yorumlarken yardımcı olacaktır.
Romalı coğrafyacı Pomponius Mela'nın dünya haritası, M.S. 43.
görsel
Otursun.sıfır.
görsel