bugün

Bu gece 22:00 da Kaan ünsal alphan'ın YouTube kanalında yayınlayacağı videonun konusudur.
Kaan bey, Canlı sohbete de katılıyor.
senelerdir bu mallara gülerim. sen bu dünyadaki hayatı çözemedin daha, başka yerlerde var mı diye kafa patlatıyorsun.

hele ki şu anda dünya üzerindeki herhangi bir insanın buna kafa yorması kadar abes bir şey olamaz. dünyada acaba hayat kaldı mı diye sor önce.
evrende, dünya üzerindekiler dışında var olması muhtemel olan tüm canlılar için kullanılan terim.

nasa bazen bu konuda bir şeyler söylüyor ve insanlar tarafından yanlış anlaşılıyor. dünya dışı yaşam denince genellikle bize benzeyen ya da çok daha akıllı bazı varlıkların hayalini kuruyor insanlar. fakat nasa ve tüm astronomlar herhangi bir gezegen, uydu ya da başka bir yerde bulacağı tek hücreli bir canlı için bile dünya dışı yaşam tamlamasını kullanır. yani bu konuyla ilgili haberler duyduğunuzda çok heyecanlanmamanızı tavsiye ederim.
Olsa ne olur olmasa ne olur. Biz daha kendi dünyamızda hayatı birbirimize zehir etmeden duramıyoruz. Bu rezilliği tüm uzaya yaymanın ne anlamı var.
Dünya Dışı Yaşam Hakkında 5 Teori
olmaması için hiç bir sebep yok.

dünyadan 6 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiye bakıyoruz ve gördüğümüz şey oranın 6 milyar yıl önceki hali. onlar da şuan samanyoluna bakıyorlarsa gördükleri şey bizim 6 milyar yıl önceki halimiz. biz şu an dünyada isek, onlar da kendi gezegenlerinde olabilir.

diğer açıdan: dünyayı ziyaret edenler, ufo vs çok spekülatif konular.
bence kafa yormak için en güzel alan. bir tür satranç.
jüpiter'in uydusu europa'da çok büyük ihtimal olandır. buzun altındaki okyanusta hayat olduğu tahmin ediliyor.
Samanyolu galaksisi içerisinde mümkün olmayan.. he voyager 1 çıkmaya çalışıyo dışarı doğru bakalım belki de vardır ama hawking in dediği gibi uzaylılar dostumuz olmayabilir ve gerçekten başımıza bela olabilirler, burdan nasaya sesleniyorum voyagere sahip çıkın ben de uzaylıyım. *
"Bu dünya, belki de bir başka gezegenin cehennemidir." (Aldous Huxley)
Vardır ama bizim gibi dört boyutlu mudur bilinmez belki bizim gibidirler. Bu kadar net olmamın sebebi neden olmasın sonuçta daha ucunu göremediğimiz bir evren var ha kaç milyon ışık yılı uzaktaki gezegeni keşfettik diyelim hubble vb. ile o gördüğümüz görüntü milyon yıl öncesine ait o kadar zamanda orda yaşam oluştu belki yada yaşam vardı da yok oldu.
başka gezegenlerdeki akıllı yaşam formlarının, dünyayı tıpkı yapay mantar yetiştirmek gibi üzerinde sürekli test yapılan (belgeselde yerdeki karıncaları çeken kameraman gibi) bir yere çevirebilmiş olma olasılıkları aklıma geliyor bazen.
merak edilendir.
En azından algılayabildiğimiz boyutsal anlamda yoktur olsalardı elli kere gelip dünyayı talan ederlerdi.
Şu anki modum. Dış dünyayla tamamen bağlantımı koparmamın sebebi saymakla bitmez. Allah başka dert vermesin.
Kafanın içindeki yaşamdır.
vardır. uzaylılar aramızda.

uzaylılar metazori düşkünüdür, "isteseler de istemeseler de" sözüyle kendilerini belli ederler. insanlara düşmandırlar, ancak dost gibi görünürler. durum vahim yani.
vardır.
ve ispatı da vardır.
(bkz: ancient aliens)
olası mümkündür. hatta vardır. fakat bilim kurgu filmlerinden zihnimize kazınan büyük gözlü "uzaylı" görüntülerinin gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. fakat, insan dışında canlı türlerinin başka gezegenlerde olabilme ihtimallerine inanıyorum.

şu ana kadar bulunan gezegenler arasında yaşam olasılığı en yüksek olarak gösterilen gezegen Gliese 581g 'dir. güneş sistemine 20 ışıkyılı uzaklığındadır. yani günümüz şartlarında ışık hızına sahip bir araç üretilmiş olsaydı buraya ulaşmak yaklaşık iki yüz yıl sürecekti.
astrofiziğe tandanslı kişilerin kısa süreli araştırmaları sonrası ulaşabilecekleri gerçeklik.
bildiğimiz gibi yerküremizde yaşam olmasına sebep; galaksi sistemimizde güneş'in var olmasıdır. güneş tam da, olması gerektiği gibi(düzlem, eğiklik, pozisyon) kıstaslara sahip olduğundan dünyamızı ısıtıyor, bizler bu sayede hayat buluyoruz.
bunun yanısıra; bizim samanyolumuz dışında da, pek çok sistem var. ve bu sistemlerin kendi güneşleri var. bu da; yukarıda bahsini ettiğim özelliklere sahip bir güneş ile farklı bir yaşam formunun var edilebileceğine ışık tutuyor.
elbette olacağını varsaydığımız bu yaşam formlarının, bizden çok ileri teknolojiye sahip olduğunu düşünmek doğru olmayabilir. bunu fantastik bilimkurgu figürlerinden anlamak güç.
(bkz: uçan daireler istanbul da) *
nasa nın bu akşam açıklayacağını duyurduğu olay.

konuyla ilgili bir anektot aktarmak istiyorum. bu sabah işyerini bir kadın aradı. nasa nın yapacağı açıklamayı sordu, ardındanda güngören de oturduğunu ve bölgelerinde akşamları uzaylıların geldiğini söyledi.

ihbarı aldığımızı konuyla ilgileneceğimizi söyledik de ancak telefonu kapattırabildik.