bugün

ismail dümbüllü'nün kavuğudur. tiyatrocular arasında nesilden nesile aktarılan bir nesnedir. münir özkul'a devredilmiş ve ardından şuan elinde bulunduran ferhan şensoy'a geçmiştir. adam akıllı bir genç yetenek olmadığı için ferhan şensoy'un kızlarına kalacak gibi gözüküyor. her yıl düzenli olarak tartışmaya açılır.
ferhan şensoy'un rasim öztekin'e devredeceği kavuktur.

ama bu durum bana bir kavuk devrinden çok, bir kavuk vekili atamak gibi geliyor. zira kavuk münir özkul'da iken kavuklunun başına bir iş gelmesi durumunda, kavuğun kime verileceği konusunda vekil olan erol günaydın'dır.

ferhan şensoy değişik adamdır. acaba başına bir şey geleceğini hissetti de kavuğu vekiline devrediyor bilmiyorum. çünkü kendi saydığı kriterlerin hiç birine rasim öztekin uymuyor.
ferhan şensoy nihayetinde kavuk'u devretti bu gece...
benim de edecek bir iki kelamım var elbet... *

şöyle ki ferhan şensoy 65, kavuğu devrettiğini öğrendiğim rasim öztekin 57 yaşında...
yanisi şu; keşke genç tiyatroculardan birisini bulsaydı kavuk...

ferhan şensoy'un tiyatroya yeni soluk katabilecek genç kuşak bir meslektaşını kavuğa layık görmesi daha ayrıcalıklı, anlamlı ve geleceğe dönük olurdu.

benim oyum yıllardır metin zakoğlu'nundu mesela...
yazmadan geçmeyeyim dedim.

kötünün iyisi kavukun el değiştirmesi.
ama daha iyi ve tiyatronun genç geleceği için daha da beklentimiz şimdi rasim usta'nın teslim edeceği zamanı beklemek olacak...
2 yıl sonra falan umarım çook daha genç bir isme bari sen teslim edersin üstat...

dipsel not: pekiiiii uzun süredir devam eden tartışma ve yorumlar bu gece itibariyle son buldu mu kendi açımdan hayır... *

dipsel not 2: Yanlışım varsa bir bilen düzeltsin ama Sayın Şensoy Kavuğu aldığında benim hesaplarıma göre 37 yaşındaymış. iyi ki Ustalar ustası Münir Özkul genç tiyatroculara güvenen bir yol açıcıymış....
Politikacılarımızdaki koltuğa yapışma güdüsünün aktörlerimize yansıması.
Bu nedir yha? Hadi ferhan şensoy iyi kötü mürekkep yalamış. Rasim öztekin kim?
Bunca yıl sonra Bir güzellik yapıp kavuğu bir kadın oyuncuya verseydi bari. Ejderha.
Rasim Öztekin,Ferhan Şensoy'un sahne arkadaşı...istanbul'daki Galatasaray Lisesi'nin ardından istanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olan sanatçı, sahne yaşamında ilk deneyimlerini istanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu, ve Kadıköy Halk Eğitim ve Nöbetçi Tiyatro’ da amatör çalışmalarla edindi. Ferhan Şensoy'un Ortaoyuncular topluluğunda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı

Kabuk artık onundur.
ferhan şensoy tarafından rasim öztekin'e devredilmiş kavuktur.

beklentim yeni jenerasyondan bir tiyatrocuya devredileceği yönündeydi.

amma ve lakin derseniz ki hem yeni jenerasyondan, hem yazar hem de türk tiyatrosunu ileri taşımış ve kavuğun

ağırlığını bilip hakkını verebilecek kaç tiyatrocu var?

işin orası tartışılır.
türk tiyatrosunun en önemli sembollerinden biri.

ferhan şensoy kendisinden sonra kavuğu teslim etmek için rasim öztekini layık görmüştür.
ferhan şensoy'un rasim öztekin'e devrettigi kavuktur
genclerden hakeden birine gecer umarım.
Dünyada özel bir anlam yüklenen en tırt nesne.

Dümbüllü kimdir kim tanır dünyada kim adını duymuştur. Vasıfsız elemanın biri. Bir taraflarından bir gelenek uydurdular bir de. Yok kavuğu bilmem neyi.

Aga bu ülke harbiden yürek darlıyor.
Önemini kaybettiğini düşündüğüm kavuk. Şevket çoruh'a kadar geldiyse meddahlık geleneği bitmiş gözüküyor.
Şevket Çoruha mi gitti lan bari garip konta verseydiniz kavugu...
insanlar kavuğun geleneğini bilmiyor. kavuğun çocuk oyununda ne işi var? kavuk tuluat oynayan, tiyatro adına önemli işler yapmış, muhalif kişiliği olana veriliyor. sandığınız gibi komik işler yapanlara değil.

cem yılmaz diyenler var. cem yılmaz tiyatro oynamış mı? o da saygın bir kişilik ama bu manavın elmasını kasaba vermek gibi. şevket çoruh bir baba sahne'yi kurabilmek için 2 milyon dolar kredi çekmiş adam. bakın bunu tiyatrodan para kazanılamayacağını bile bile yapıyor.

kavuk ustanın çırağa el vermesi için verilen bir şey. sandığınız gibi oscar ödül töreni gibi bir şey değil. rasim öztekin kimseye vermeyebilirdi. kaldı ki şartlardan birisi de aktif olarak tiyatro da yapmak imiş rasim öztekin'in dediğine göre. rasim öztekin kavuğu aldıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle 4 senedir zaten tiyatro yapamıyormuş. bu yüzden kavuk devri oldu bir bakıma. yoksa normalde şanslıysanız ömrünüz boyunca 2 kere şahit olursunuz en fazla kavuk teslimine. ele ayağa düşmüş olduğu falan yok yani.

şevket çoruh doğru kişi mi değil mi ben bilemem. tiyatrocu muyum ben? ben de şevket çoruh'un baba sahne diye tiyatrosu olduğunu yeni öğrendim. törende çok heyecanlıydı ve bu heyecanın da iyi bir şey olduğunu düşünüyorum.

kavuk bir sembol sadece. yılın en iyi bilmem nesi gibi bir şey değil. oyuncuya değer biçtiğini bile zannetmiyorum. anca adı kalır. maddi değer desen çöpe atsan alan olmaz. kavuk bir fikir. tıpkı v for vandette gibi bir şey. döneminin yöneticinlerine bak ben burdayım, her hatanı kimseyi kırmadan anlatırım deme şekli. ne yazık ki günümüz koşullarında bu işlevi kaybolmuş gibi olsa da yine de ana çatı olarak demoklesin kılıcı gibi tepede duruyor o kavuk.

ne demişler? fikirlere kurşun işlemez. gezi eylemlerinde bile olan şey buydu. kimse anarşi yaratalım diye bir şey gütmedi. ha sonrası saçmalandı, iş ana fikirden çıktı gibi şeyler söylenebilir ama bunlar başka konular. kavuk ustanın insanlara doğru yolda sapma, sapanı ise uyar demenin nesnel şekli. kavuk önemlidir.