bugün

(bkz: oha falan oldum yani)
şimdiki zamanın modası ''yitiiirr yaaa ''
askerlik dönemi (bkz: badi)
(bkz: hocam)
tikican yuvası okulumda şu aralar kusana kadar kullanılan kilitlemek kelimesi en iyi örneğidir.

- yaa dün berkecan aradı iki saat konuştuk, kitledi bildiğin yaaa.*
way arkadaş!
(bkz: mazın)
(bkz: hacım)
(bkz: yamyam)
(bkz: odun)
(bkz: cingen)
örneğin size birisi sorulduğunda;

- x nerde?
+ siktim öldü...

acayip alışmıştım bi ara, çok şükür kurtuldum.
aga baharda geldi böyle bu baharda biriyle çıkamazsak düz duvarın yolu görünüyor diyenler.aslında bunların derdi birisiyle çıkmak değil abazalığını noktalandırabilecek bi yer arayan heyecanlı gençlerdir.
hacı,baba,doktor,aga,reis,yanii,aynen öyle, hepsi birbirinden uyuz kelimeler...
geniş aile dizisini izleyen ergenlerin ve ergenlikten çıkamamış genç olduğu zannedenlerin ağzında hala olan cümle;
isyan edicem ha

ulan zırtapoz! hangi akla hizmet bu cümleyi kullanıyon, ağzının ortasına şaplağı yiyecen pederden o zaman isyanı göreeceksin, efendim gençlik çok bozuldu, bizim zamanımızda isyan değil doğru düzgün peder beyle konuşulmazdı bile. peder bey konuş dediği zaman ağzımızı açardık, sus dediği zaman susardık. ulan şimdiki meretler öyle mi? yok efendim, para ver, yok efendim sen nesin böyle? ulan dengesiz karşındaki arkadaşın mı? baban ulan baban! hepsini kınıyorum efendim hepsini

kınamakla kalmak istemiyorum. yazık ulan size.
ayrıca annesinin babasının bedduasını alanda genellikle bu tiplerdir. ulan abura koyayım başka özenecek tip kalmadı gidip geniş ailedeki keratanın isyanına özeniyosunuz. yazık lan.

90'larda 17 yaşında bir genç:
-anne isyan edicem ha... siz niye böyle yapıyorsunuz.
(şlankkkkkk)
-tamam ya, ne vuruyorsun şakada mı yapamıcağız!
+bir daha isyan kelimesini duymayım.
-tamam anacım.

2000'lerde 17 yaşında bir genç:
-anne isyan edijem ha... canımı sıkmayın.
+neden oğlum? niye isyan ediceksin yine?
-eve karı atcam, babam tutturdu bende kalcam diyo.
+tamam oğlum biz hindistandaki amcanlara gideriz sen rahat rahat takıl.
-tamam, ama babamıda mutlaka götür.
+tamamş...

evet efendim durum bu. halimiz vahim...
(bkz: kamil)
çok güzel hareketler bunlardaki hıyarlı baba tiplemesinin 'öleyim o zaman'repliğidir .hiç kimse devamını getirmez zaten bi getirseler 'ol lan top ol'diyesiniz gelir .
-ya jessie bi düğüne gitmem gerekiyorda senin şu mor elbiseni alabilir miyim ?
-tamam .
-öleyim o zaman .
-tamam dedim ya mal .
- zöönudjtcfyuoweudtfh...

işte bir kelimenin ağıza takılmasıyla gelişen hazin sonu ,gerekli gereksiz kullanırsın .
(bkz: ama haksızlık bu öyle değil mi) * *
bursa'da: napak ağlayak mı.
yalova'da: akraba,adaş.
istanbul'da:ammo,kamil,hacı,teneke.
kütahyalı bir arkadaştan bize bulaşan: ganım(kardeşim demekmiş)
ha sikim uşak(bunuda sinirlenince maçkalı bir arkadaş söyledi acayip hoşumuza gitti)
usta, hacı, hoca, denyo, kanka, birader, abi v.b. kelimeler örnek olarak gösterilebilir.
hassiktir be rıfat abi..
bi siktir git çay koy.
(bkz: herıld yani) *
(bkz: moruk)
(bkz: Enteresan)
Tam olarak hatırlamamakla birlikte bücür cadı adlı dizide elinde bir tane trampet spoası olan, kafasından kovboy şapkasını eksik etmeyen elemanın favori repliğiydi.
(bkz: karpuz kan)