bugün

insanların kafasında "laz" diyince default olarak yüklenen uzun burunlu ve sarışın laz temasına aykırı bir laz olmaktır.

şimdiolayı avantaj ve dezavantajlar açısından inceleyelim bir de;

öncelikle; kimseyi memleketinize inandıramazsınız. nerelisin diyene "rizeliyim" dediğiniz anda alacağınız cevap bugüne kadar hiç sekmediği şekilde "aaa!! hiç benzemiyosuuun"dur. töbe töbe.. sanki rizeliler neye benziyosa... arkasından "emin misin rizeli olduğuna(!), bi karışıklık olmasın" gibi garip sorular da gelir. bunlar da yeterince tiksindiğiniz sorular olur.

bir başka dezavantaj da hani böyle bazı bazı yapılan hemşeri toplantılarında olur. ne biliyim "yeni gine'deki lazlar" toplantısına gittiğinizde insanlar sizin ortamdaki başka birinin arkadaşı olduğunuzu düşünür.. yani onlarda bile kendileriyle ilgili bir önyargı olduğunu görürsün. bu da hayli ironiktir yani..

neyse; bunun yanında istediğin ortamda istediğin memleketi kendi memleketin olarak söyleyebilirsin mesela. ne biliyim, bana sorulduğunda diyarbakırlıyım diyince, manisalıyım diyince, adanalıyım diyince, istanbulluyum diyince falan kimse şaşırmıyo mesela. tabi bunun için söylediğiniz ilin kültür yapısını bilip ona göre hareket edebilmeyi becermek gerekir. ne biliyim, mesela izmirliyim diyosan harmandalı oynayabilmen lazım, ya da tekirdağlıyım dedin miydi aman aman bi roman havası çalmayıversin.

esasında tüm artı ve eksiler göz önüne alındığında yararlı bir durum gibi gözüktü şimdi gözüme. evet lan.. esmerim, düzgün bir burnum var ama sapına kadar da rizeliyim..
bunun aksine sarışın yeşil gözlü olup ancak normal bir burna sahip olursanız kendi babanız tarafından bile "aminagodumun uşagi kim bilur hastanede kim ilen gariştun" gibi serzenişlere maruz kalabilirsiniz. bizim oralarda esas önemli olan bölge burundur zaten.* halbuki esas laz burnu ufak ve düzgün olur. fakat ve lakin bu tip önermeleri amcanıza, babanıza ve bilimum karadeniz'li hemşehrilerinize sunduğunuzda direkt olarak " yürü git burdan sikerum o kulagunun arkasini " bakışıyla karşı karşıya gelebilir ve akabinde ortamdan uzaklaşma katsayınızın artması sağlanabilir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.