1. 1.
  osmanlının borçlarının, tütün, üzüm vb. mallarla ödenmesi için avrupa devletlerinin kurduğu oluşum.*
  3 ... pilotmont
 2. 2.
  osmanlının dış borçlarını idare eden ve yönlendiren kurum... şimdiki adı imf olmuş kuruluş..
  6 ... shalamar
 3. 3.
  IMF'nin atası, başa bela kurum.
  Kim sever duyun i umumiye yi adlı şarkıyı tarafıma yazdırmış kurum.*
  1 ... fehimsiz ekmek
 4. 4.
  cağaloğlundaki binası şu an istanbul erkek lisesi tarafından kullanılan kurum.
  2 ... lazy pigeon
 5. 5.
  1911 yılında italyanlar libya yı işgal edip osmanlıdan kopartınca vergi topladığımız bir yeri kaybettiniz diye osmanlı dan tazminat isteyen ve maalesef alan kurum.
  2 -1 ... imhotep
 6. 6.
  osmanlı devletinin 1854 yılından itibaren almaya başladığı dış borçların ödenmeyen anapara ve faizlerinin tasfiyesi için kurulan örgütün adıdır.
  2 ... fashiondesigner
 7. 7.
  tam da mustafa kemal ataturk'un dogdugu yıl kurulmuş illet. bir illet vuku bulurken o illetten memleketini kurtaracak bir kahraman da gönderiyor demek ki yüce rabbim.
  3 -1 ... susamsokagi
 8. 8.
  merkezi istanbul lisesi'nin o ihtişamlı binasıydı.
  1 ... dedirten durum
 9. 9.
  1877-1878 yillarindaki osmanli - rus savaslarinin agir sonuclari ve ulke icindeki gocmen sayisini cok artmasi sebepleriyle borc batagina giren osmanli'nin 1854'te kirim savasindan hemen sonra borc almasiyla acilmis kurumun adidir.
  2 ... radament
 10. 10.
  osmanlı devleti'nin kanını emen bir kurumdur. devlet egemenlik yetkisini kullanarak vergi toplar bu yetkiye devletten başka hiçbir kurum sahip olamaz. vergi toplama yetkisi devredilirse devletin egemenliği de sarsılmış olur.

  osmanlı devleti'nin lozan'da karara bağlanan toplam borç tutarı o zamanın parasıyla 160 milyon sterlindir. bu tutarın bugunku karşılığı tahminen 500 milyar dolar civarındadır. yeni kurulan türkiye cumhuriyeti 1954 yılına kadar bu borcu ödemek zorunda kalmıştır. yani 1950 yılına kadar devlet gelirinin önemli bir kısmını ülke dışına transfer etmiştir.

  ama çok ilginçtir türkiye cumhuriyeti 1950 yılına kadar hep bütçe fazlası vermiştir. bu bütçe fazlaları duyun-u umumiye'den kalan borçlar ödenmeye devam edilirken verilmiştir. her şeyi bırakın bu dönemde "dünya ekonomik krizi" dönemi hariç her zaman önemli oranda da ekonomik büyüme kaydedilmiştir.

  1950 sonrasında ise dış borçların tamamı ödenmiş olmasına rağmen hep bütçe açıkları verilmiştir. ve yeniden borçlanılmaya başlanmıştır.

  dikkat ederseniz ben burada politik görüşlerimi ifade etmiyorum fakat birazcık tarih bilen insan yukarıdaki olayları doğru yorumlayabilir..
  3 ... karamsar kelimeler