bugün

mümkünatı hep merak konusu olmuştur. duygular bastırılabilir mi, yoksa mutlaka kendini gösterir mi?

şu an beni ele geçirmeye çalışan bir duyguyla mücadele ediyorum. az sonra yatacağım. bakalım, uyku yenecek mi, sonuç ne olacak?*

hangi duygu diye merak eden olursa; açım ulan, açlık duygusu.

edit: fazla bastırmayın, iyi olmuyormuş.*
bastırılan duygular pek fena biriktirilir ve daha şiddetli ve de çirkin bir bicimde ve ne yazık ki hiç olmadık yerde patlar sevgili seyirciler, patlar!
ego savunma mekanizmalarından biridir. kaygıyı azaltır sorun çözmez sadece kalımı sağlar .freud un uzun uzun anlattığı zevkli ve hayatı çok iyi açıklayan bir konudur ego savunma mekanizmaları
ilerliyen zamanlarda bastırılan duyguların sıkıştırılmış gaz gibi patlaması durumudur.
ilkel benlik denen olayın yani id in süperego ile bastırılması ve adeta bir danışma meclisi görevi üstlenen ego ile karşımızdaki kişilere sunulması durumur bu durum.

hangi birimiz günlük hayatta yapmıyor ki bunu bir düşünün? cinsel güdüler, toplumsal normlara aykırı davranışlar, değişik hayaller, çılgınca istekler hepsi ilkel benliğimizde mevcut durumda. en basit örneği seks konusu, düşünmeyen insan var mı? hayır yok, yansıtmayan insan var, çünkü başkaları tarafından sapık damgası yemeniz olasıdır, bastırınız efendim bastırınız. erkekler bu açıdan biraz daha zaafkar ve başarısız, kadınlar bunu çok güzel başarır, çünkü çoğu seks dışında genellikle alışveriş tarzı şeyler düşünürler ve biraz daha duygusallardır erkeklere göre en azından.

her birimiz düşünüyoruz aslında konuşmadan önce, eğer çok samimi görmüyorsak karşımızdakini, iki düşün bir söyle hesabı kısaca. insanlar insanları konuşmalarıyla değerlendirir ve niteler, kimse karşısındakine kötü görünmek istemez, direkt beyninden geçeni söylersen karşındaki insan tarafından patavatsız olarak nitelendirilmeniz olasıdır bu durumda. işin sorunu duyguların ne kadar süre bastırılabileceği, sonuçta bir yerde ortaaya çıkıyor. ilkel benliğini açıkça ifade eden insanlar örneğin bana göre takdir edilesi insanlardır bir yere kadar, sınıra kadar.

duygudan kastımız sadece ilkel benlikle sınırlanamaz tabiki, duygu genel bir anlam ifade eder ve ne hissettiklerimizle ölçülür, ben yine de iki düşün bir söyle taraftarıyım çünkü insanların çoğu ya anlayışsızdır ya da anlıyorsa, o anlam kendi anlamak istediği anlamdır.