bugün

bayağı eksi almayla sonuçlanır.
bir uyarı olsa da yazarlarin hırsını deprestirir.
çifte eksi almayla sonuçlanacak sözdür. bilinmelidir ki yazarlara hitaben yazılmış her türlü edit eksilenmekten kurtulamaz.
(bkz: durun siz kardeşsiniz)
neredeyse artık her entrynin sonunda görülmeye başlanan "vay efendim zorunlu edit, peşin peşin edit, yıllardan sonra gelen edit" gibi ilkokul esprisi tadında editler giren yazarların bilinçaltında yatan gerçektir. Çok farklı amaçlar için kullanılır bu editler, çok tehlikelidirler, görüldüğü an kaçılmalıdır.

Entrynin sonunu okuyunca nasıl da sempatik geliyor değil mi(!) bu ufak notlar. ilk okunduğunda yazarın eksiyle artıyla işi yokmuş gibi bir hava estirmesi çok aptalca, zaten işi olmazsa öyle editle meditle uğraşmaz ama nedense her seferinde "acımadı kii, senin verdiğin eksiden mi tırsacam" tadında editler gelir. Eksi sayısı arttıkça bizim edit yazarı biraz yumuşar ve yazdığı entryinin aslında o kadar da sert olmadığını açıklayan editler girer. "ben öyle demek istememiştim..." tarzında başlarlar ve aynı samimiyetsizlikte devam eder bunlar...

Örneğin;

Başlık: 23 mart 1391 galatasaray- Fenerbahçe maçı

Fenerbahçemizin eze eze yendiği maç olmuştur...

Son dakika Editi: vurun ulan vurun vurun ben kolay ölmem, 6 tane koyduk, zorunuza mı gitti?

Efenim Örnekte Gördüğümüz gibi, sevgili edit yazarı arkadaşımız entry sonunda ki editiyle bizleri gülmekten kırdı geçirdi. "Aman Allah'ım o nasıl bi editti öyle." Hemen artı vereyim, ardından özel bir mesajla kendisini yazdığı bu mükemmel entry için tebrik edeyim. Demeyi çok isterdim ama hani derler ya "götün bile gülmeye tereddüt ettiği zamanlar vardır" işte o anı doyasıya yaşıyorum bu aptal saptal editleri görünce...

Başka bir örnek;

Başlık: Abdulkadir bindaşşak

insanın taşaklarını yalayası geliyor, hepsini taşımak zor olmuyor mu diye sorasım var kendilerine..

Zikişin orta yerinden gelen edit: arkadaşım, adamı seviyor ve saygı gösteriyor olabilirsin ama ben sevmek zorunda değilim kiii ayrıca aşağılar tarzda da bi entry olduğunu da hiç mi hiç düşünmüyorum.. taşşak sayısı dikkatimi çekti, belki sözlüğe girer okur da merak ettiğimiz konularda bizi aydınlatır diye düşünmüştüm.hayır yani yanlışsam söyle.

Efenim bu edit yazarı arkadaşımız ise yazdığı entrynin 3-4 kat büyüklüğünde bir edit girmiş. Çözülmesi zor bir durumla karşı karşıyayız. Madem yazabilecek potansiyel var neden bunu entrysinde kullanmıyor da performansını editte tüketiyor. ben burada art niyet ararım arkadaş. Amacının direk oy olduğu belli olan bu yazarlara oy verenlere acıyorum ve onlarda da art niyet arıyorum. Hee doğru ya siz bilmem nerde ne yapalım zirvesinde tanışmıştınız, şimdi artı vermezsen darılır. Msnde sana yeni bir entry yazdığını söyledi, ee okuyup da oylamamak olur mu? Tabi sende haklısın ver gitsin mına koyim. Neyse konuyu dağıtmayalım, şu edit olayında karşılıklı cevap verme olayından çok rahatsızım, Arkadaşım burası sohbet odası mı? Neden edit denen olayı böyle şeylere alet ediyorsun, hatta neden bu edit denen olayın annesine tecavüz ediyorsun desem daha güzel olur. 5 dakika sonra eksi veren yazarda edit yapacak, sonra sen yapacaksın derken sözlüğün de sülalesini zikmiş olacaksınız. Atışacaksanız gidin msnde atışın, yaptığın o iğrenç editleri görmek zorunda mıyız? Burada 3-5 yazar o edite aldanıp artı veriyorlar ama unutma ki aldığın o oy yaptığın espriye gülecek seviyede insanlardan geliyor.. aslında sana kızmamak lazım zaten senin hedef kitlen belli. O tuzağa düşen güruhu sözlükten uzaklaştırmak lazım ki senin gibi ibişler de prim yapamasın böyle ucuz numaralarla.

Bir de bu edit yazarlarının bazıları daha entryi yazmadan editi hazırlıyorlar ki onlar direk sınır dışı edilmeli zaten. Entrynin sonuna edit düşmek yerine editin üstüne entry yazılır mı arkadaş. Çığır açtınız sözlük olayında mına koyim. Örneğin adamın aklına kendince süper bir edit gelir "alt komşunun kızını zikmek için aşağı inildiğinde, kızın evde yalnız olmadığı gerçeğiyle karşılaşmış kadar kederli edit" bu editle ortalığın amına koyacağını düşünür ve hemen üstüne bir entry yazıp artı oyların gelişini zevkle izler. Zaten yazdığı entrye bakıldığında yaptığı dalavere direk kendini belli eder, edit yapıldığına dair edit tarihini gösteren zımbırtı ortalıkta görünmemektedir, o nerde lan nereye kaçtı acaba? birader bari entryi yaz, hemen ardından gir o müthiş editlerini yada boş bakınızlarla geçiştir gitsin, senin bileceğin iş..