1. 1.
  zannedilenin aksine bir türkçü islamcı çatışmasında değil, Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulunda tahsil görürken işgal altındaki okulda komünistler tarafından yakalanıp üç gün süren ve bisiklet pompasıyla ciğerlerine hava basmaya varan ağır işkenceler yapıldıktan sonra, 23 KASIM 1970 günü, okulun üçüncü katından aşağıya atılarak şehit edilmiş kişidir.
  http://turkyigitleri.com/goster.php?id=1226

  edit: link çalışmıyormuş artık. o zaman şöyle diyelim.

  (bkz: alıntıdır)
  34 -22 ... kara hilal
 2. 2.
  https://video.uludagsozluk.com/v/dursun-önkuzu-3952/

  *
  https://video.uludagsozluk.com/v/dursun-önkuzu-75374/

  = *
  4 -4 ... kara hilal
 3. 3.
  ----------------------
  Deniz Türkiye li Önkuzu Türk`tü
  Ay-yıldız bayrağı en büyük farktı
  Evita sevenler Ülkü`den korktu
  Uyan Türk evlâdı! Uyuma uyan
  Otuz kupona alınmadı bu vatan
  ----------------------
  `
  uyuma uyan` şiirinde bu satırlarda geçmiştir.
  17 -8 ... palta
 4. 4.
  Önkuzu hey Önkuzu
  Önde Gider Önkuzu
  Anası Dursun Demiş
  Durmaz Gider Önkuzu

  Kuzu Yürür Kuzu Yürür
  Önde Önkuzu Yürür
  Kuzular Meledikçe
  Gönlüme Sızı Yürür *
  16 -7 ... kara hilal
 5. 5.
  Önkuzu hey önkuzu
  Önde gider önkuzu
  Bu bayrak düşmez yere
  Ölmedikçe son kuzu
  14 -3 ... uludağ gazozu
 6. 6.
  mustafa yildizdogan'in adina yazilmis siiri sarki olarak seslendirdigi kisidir.
  2 -2 ... ankakusu
 7. 7.
  karanlık, karışık bir dönemde, meçhule giden öğrencilerinden bir diğeridir. fikri, ideolojisi bir yana, bu ülke gençliği üzerinde oynanan kahpece oyunlara kurban gitmiş insanlardan biri olduğu da su götürmez bir gerçektir.

  ama;

  asla ve kesinlikle şehit falan değildir. birini, sadece kendi ideolojinize yakın olduğu için durup dururken şehit ilan etmek, şehitlik mertebesine saygısızlıktır.

  "madem şehit, hangi kutsal görevi ifa ederken ölmüştür acaba?" diye sorarlar adama.
  7 -19 ... insomniac
 8. 8.
  hakkında bilen bilmeyen herkesin vik vik ettiği insan. evet bak insan diyorum ulan insan. beline silah takıp devletine baş kaldırmamış. sobacılıkla geçinen bir ailenin tek erkek evladı. kalkmış zile den eğitim görmek için ankara'ya gelmiş. derdi; milleti, vatanı, bayrağı.

  çıkmış demişler ki; intihar etti. kaynak ne? ekşi sözlük. vay anasını. kaynak kıçım desen daha sağlam olurdu. yok birilerini görseymiş tekrar intihar edebilirmiş. omuzlarınızın üstünde taşıdıgınız o ufacık şeyleri hiç boşuna yormayın anlayamazsınız allaha, peygambere, kitaba inanan insanların asla intihar etmeyeceğini.

  onun hayatını, ideallerini anlatmaya ne benim dilim döner ne de bu sözlük kafi gelir. ama belkide tek bir kare onun bütün yaşam öyküsünü bütün ideallerini en güzel şekilde anlatacaktır idrak yolları kapalı olmayanlara. zahmet edin de bakın şuraya :

  https://video.uludagsozluk.com/v/dursun-önkuzu-7128/

  &feature=related
  3. dakika 38. saniye.

  bembeyaz kefenine al kanı bulaşmış. o uğruna canını adadığı bayrağın altında o bayrağın rengiyle ebedi yolculuğuna çıkıyor. birileri hala ona şehit denmeli mi denmemeli mi diye vik vik ededursun. yüce mevlam isterse eşekten düşüp ölene bile verir şehit mertebesini size ne oluyor andavallar?

  ben milletim uğruna adamışım kendimi
  bir doğrunun imanı bin eğriyi düzeltir.
  zulüm azrail olsa hep hakk ı tutacağım
  mukaddes davalarda ölüm dahi güzeldir.
  25 -7 ... geceninbiri
 9. 9.
  (#1777018)
  2 -1 ... sonkuzu
 10. 10.
  bisiklet pompasıyla ciğerlerine hava basılarak ciğerlerinin patlatılmasıyla mı öldürülmüştür; yoksa camdan atılarak mı öldürülmüştür karar verilsin artık. zira, hem sağcılar hem de solcular kendi arkadaşlarının ölüm şeklini abartıp efsaneleştirmeye bayılıyorlar gördüğüm kadarı ile! hayır, popma ile hava basılan adam en fazla bu işkenceye 4-5 dakika dayanır ardından ölür, yani günlerce ciğerine hava basılıp sonrada canlı canlı aşağı atılması hiç mantıklı gelmedi. belli ki bu işte de bir abartı var. ya ciğerleri işkencede patladı öldü ya da aşağı atılarak öldü! ama öldü bir şekilde ve en iğrenci de bir insanın ölümünü hikayeler ile abartıp böyle şehir efsanelerine döndürmek olsa gerek! ölmüş işte adam, saygınız olsun bari ölüsüne! nasıl bir zevkitr, nasıl bir övünç kaynağıdır genç insanların ölümü sizin için anlamadım gitti! yazık size (size derken sadece ülkücüler değil, solcular içinde geçerli)
  bu iş tıpkı alihan'ın boğaz köprüsü üzerinde bedenine benzin dökerek inthar show yapması gibi. hayır, birader ya kendini yak ya da atla köprüden ama artık bir kara ver!
  8 -6 ... kerameti kendinden menkul