bugün

Lan nereye gitti o teyzeler? Serzenişinin öznesidirler.

Ekmeğe sana yağı sürüp üzerine tuz döküp veren versiyonu da mevcuttur. Denemeyen denesin.

Edit: ağladım. Amk.

Edit 2: neden geldim istanbula
Özlenilen teyzelerdir. Öyle bir teyzesi olmayan çok özenir bu cümleye.
o teyze değil arkadaş o anne bir kere.

dışarıya mahalle maçına gitmeden yarım ekmeği tıktırmadan dışarıya göndermezdi.
arada hala tek tük vardır. babanın hastalığı yüzünden annede babayla beraber hastanededir. üst kat komşumuz her akşam işten geeliş saatimi bekler bir tas çorbamı getirirdi.
halamın ta kendisidir , o ekmek arasının da ismi var dülmeç . yemek yemediğim zamanlarda tok olduğuma ikna olmayıp dur sana bir dülmeç yapayım deyip elime sıkıştırıveriyor , hala yapıyor ve sanırım hep yapacak .
(bkz: giriş kat teyzesi)
bizim mahalledede gönül abla vardı. 15 tane çocuğun arasından top oynarken beni görürdü bir tek, hemde maçın en heyecanlı yerinde;

- mad meeeeeeeeeeeeeeen bana baaak Şiiiiişş, koş çabuk koş,
+ hı ? yaaa top oynuyooorm gönül aplaaaaa,
- çabuk koş bak ! annene söylerim şimdi seni, koş iki tane ekmekle yarım kilo patates al bana..

Mecbur boyun bükük giderdim..

Sürekli böyle olunca tabi, kaçar oldum gönül abladan. o balkona çıkınca arabaların falan arkasına saklanırdım ;

- mad meeeeeeeeeeeeeeeeen gördüm seniiiiii arabanın arkasındasın, gel buraya çabuk gördüm bak gördüm seni iki dakka hadi tombikim hadiii,
+ yea gönül apla yeeeaa *

(bkz: çocukken mahallenin en sevilen çocuğu olmak)
dur sana bir ekmek arası ekmek yapayım diyen teyzeler artık eskide kaldı. bu insanlar, üstün nitelikte olup kadir kıymet bilen insanlardı. gerektiği zaman bayıltana kadar, döven. gerektiği zaman sevmenin ve merhametin kralını yapardı. kendi çocuğu veya başkasının hiç fark etmez evine gelen insanı veya çocuğu yemek yemese bile eline zorla ekmek arası yapar, verirdi. şimdiki kadınlar, bu teyzelere rahmet okutur. görsel
bu teyzeler yazın sokakta oynamaktan yanıp kavrulan çocukları azarlamak yerine su veren teyzelerdi. bazen bakkala gönderirlerdi para üstü senin olsun derlerdi. ne sevinirdik be.
beni annemde bu teyzelerdendi bütün arkadaşlarıma patates kızartır ekmek arası yapar verirdi. acı olan ise ben anne patates kızartsana dediğimde kızartma zararlı der brokoliyi tıkardı boğazıma.****
http://img32.imageshack.u...702120356724679097118.jpg
eski teyzelerdir. şimdiki teyzeler '' gidin başka yerde oynayın '' diye bağırıyorlar artık.