bugün

dünya dönerken ses çıkarır. boşlukta dönüyordur ancak kendi etrafındaki atmosfere de sürtünmektedir. malumunuz dünyanın hareketlerinden dolayı ortaya çıkan rüzgarlar, okyanus akıntıları da söz konusudur. dünya kendi etrafındaki atmosfere sürtünmektedir derken; atmosfer sabit, dünya içinde dönüyor gibi bir anlam çıkaracaklara da bir şişe gazoz hediyemiz olsun.
lnkten dinleyip dünya nın balansının bozuk olduğunu anladığım sestir. bir yerde daha fazla uğulduyor. *
dünyanın kendi etrafında dönmesi ses çıkarmaz. çünkü dünya dahil bütün kozmik cisimler ses iletimi (madde, hava, su) olmayan boşlukta hareket ederler, sürtünme yoktur. ses yoktur.

hatta öyleki, her saniye milyonlarca atom bombası patlamasına karşılık gelen güneş patlamalarının sesini dahi aynı nedenle duyamayız. çok ince olan güneş atmosferi içine mikrofon yerleştirebilmek ve kayıt yapmak mümkün olsaydı, evlere şenlik bir konser dinleyebilirdik. ama uzayda bu ses duyulmaz.

evrenin sesi, dünyanın sesi diye internette yayınlanan sesler, radyoteleskopların elektromanyetik dalgaları, kozmik ışınları kayıt etmesinden ibarettir.
ses, atmosferin olduğu yerde yayılabilir.

bundan ötürü dünyanın ses çıkarması saçma gelir.
http://spacesounds.com/navigator/index.html adresinden bakılabilitesi olan sesdir.. fazla dinlenmesi halinde kafayı yeme vb. olaylar görülebilmektedir..
ağızla çıkartılabilen sestir.

bak hacı yapıyom:

viyuuuuvvvviyuuuuvvviiyyyuuuvvvvvoooyyyiiiinnnk...
cizirtili bir sestir, tez elden Allah`in balans ayari yapmasi gerekmektedir, yoksa sürtünmeden dolayi balatalar yanabilir.
karikatür tabiriyle: "dön dön dön"
"fizandan duyulurmu ? " sorusunu akla getiren sestir.
link açıldığında kocaman harflere bakılırsa Error error diyen sestir. *
(bkz: vuuv)*
boşlukta nasıl yayıldığını ve nerede,nasıl kaydedildiği,duyulabilecek spektruma nasıl getirildiği vs. gibi pek çok soru ile birlikte merak ettiğim sestir.
(bkz: ssssktrrrr)

mr. spock söyledi bana biraz evvel. uzaydan rahat duyuluyormuş.
(bkz: vıyyy vıyyy)

süpermen demişti bana askerdeyken.
çıkan sesin la notasına çok yakın bir ses olduğu idda edilir.*

edit: kötülenmiştir. eğer doğrusunu biliyorsanız söyleyinde yazalım ozaman.
kulaklarin duyamayacagi kadar yuksek ve kuvvetli oldugu rivayet edilen ses. rapidshare amcanin belese indirmek isteyen kisiler icin bos slot yok demesi sebebiyle bir turlu duyamadigimizdir ayni zamanda.
insan kulağının işitebildiği, algılayabildiği ses 20 Hz ile 20 kHz aralığındadır. bu nedenle biz çevrede doğa olaylarından kaynaklanan seslerin çoğunu duymayız. dünya da dönerken çıplak kulakla duyamayacağımız frekansta bir ses çıkarır. nasa bu sesi kaydetmiş. elçiye zeval olmaz deyip ben de sizlere ulaştırıyorum. hakkaten dönüyoruz arkadaşlar.

http://rapidshare.com/files/187845229/ses.rar.html
ne ara öldürdünüz linki?
güncel Önemli Başlıklar