1. 1.
  Yıl 1982 ve ispanyanın tertiplediği Dünya Kupasındayız. Üçüncülük maçı Fransa ile kupanın sürprizi Polonya arasında oynanıyor ve maçı 3-2 kazanan Polonya, Dünya üçüncüsü oluyor. Ve aynı Polonya üçüncülük etiketine rağmen iki sene sonra Fransada düzenlenen Avrupa Şampiyonasına katılamıyor bile
  Bu sefer Meksika 86dayız; Üçüncülük maçı Fransa ile Belçika arasında. Maçın galibi uzatmalarda gelen gollerle 4-2ik neticeyi yakalayan Fransa oluyor. Ve bir önceki devrede Polonyanın başına gelen bu kez de Fransızların başına geliyor. Fransa, 1988 yılında Almanyanın ev sahipliğini yaptığı Avrupa Şampiyonasına katılamıyor. Onların da akıbeti aynı; gruptan çıkamıyorlar.
  Takvimler 1990 yılını gösterdiğinde italya Dünya Kupasına ev sahipliği yapıyor ve aynı italya üçüncülük müsabakasında ingiltere;yi 2-1 mağlup ediyordu. Polonya ve Fransanın ardından italya da aynı kaderi paylaşıyor ve iki sene sonra isveçte organize edilen Avrupa Futbol Şampiyonasına iştirak edemiyorlardı.
  Eğer bitti zannediyorsanız fena halde yanılıyorsunuz;
  ABD94 Dünya Kupası yeni bir yıldızın doğmasına sebep oluyordu; isveç; Üçüncülük maçında Bulgaristan;ı 4-0 yenmiş ve oynadıkları oyunlarla beğeni kazanmışlardı. Fakat aynı isveç, ingiltere 96 elemelerinde, hem de bizim de bulunduğumuz gruptan çıkamamış ve elenmişti.
  Böylece listeye isveç;i de dahil etmiş olduk. Ancak daha bitmedi.
  Bu defa Fransadayız ve yıl 1998; Kupanın gözde takımı ise Hırvatistan. Hırvatlar üçüncülük maçında Hollanda;yı 2-1 mağlup edip dünya üçüncülüğü payesini elde ediyorlar. Peki ya sonra ne oldu derseniz size aynı şeyin olduğunu söyleyebilirim. Hırvatlar, Hollanda ve Belçika;nın 2000;in yazında beraber tertip ettiği Avrupa Şampiyonası ön elemelerinde gruptan çıkamayıp, sahnede yer alamadılar.
  2002nin yazı Türk futbolunun istisnai zaman dilimiydi. A milli takımımız Uzakdoğu;da uzak hayallerimizi gerçekleştirmiş ve dünya üçüncülüğü unvanını kazanmıştı. Her şey muhteşemdi. Ancak son beş dünya üçüncüsünün başlarına gelenlerin bizim de başımıza geleceğini o günlerde hemen hemen hiç kimse tahmin edemezdi. Fakat bu gerçek oldu. Türk milli takımı 2004 Portekiz elemelerinde baraj maçlarında Letonya engeline takıldı. Bu eleniş bizim için büyük bir sansasyon ve hüzün demekti. Sırasıyla Polonya, Fransa, italya, isveç ve Hırvatistan;ın uğradığı acı sürpriz bu defa bizim kapımızı çalmıştı.

  kaynak:
  http://www.fifaworlcup.com
  ... city walk