bugün

Allah'ın ilmindeki kaderi değiştirmez (ki değiştirse Allah yanılmış olur bu da yanlıştır çünkü Allah bütün eksikliklerdenn, hatalardan beridir.) ama meleklere bildirilen senelik dosyalardaki kader değişebilir çünkü melekler kimin sadaka verip belalardan kurtulacağını kimin anne babaya iyilik yapıp ömrünü uzatacağını bilemez.
Aslında şöyle desek daha iyi olur bence. Rabbim dualarımızı kabul eylesin inşaallah. Özellikle her kardeşimizin gönlüne göre versin.
Biri de çıkıp dememiş; "dua" da "kader"de insan uydurmasıdır, diye.

Kimisi bilimsel gibi anlatmaya bile kalkışmış.

Orta çağda aydınları yakan yığınlardan zırnık farkınız yok 21.yy insancıkları.

Merak ediyorum gerçeği söyleyenlere eksiyi verirken o kişiyi bir ateşte yanarken hayal edip odun atıyormuş gibi mi düşünüyorsunuz diye.
Dua kaderi değiştirir mi, değiştirmez mi bilinmez ama umut etmek ve iyi dileklerde bulunmak her ruha ve bedene iyi gelir.
Allah kaderimize belirli durumlarda dua etmeyi, o dua sonucunda sıkıntıdan kurtulmayı yazmış olabilir. yani dua etmek bile aslında kaderde yazılı olabilir. eğer kendimizi dua eder halde bulduysak bu bile Allah'a şükür nedenidir.

dua kaderi değiştiriyor olsa da kadere dahil olsa da güzel bir şey.

mumin/60: Rabbiniz der ki, 'Bana yalvarın size cevap vereyim.' Büyüklük taslayarak bana kulluk etmekten kaçınanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.
Her şey beyninde ki elektronlarla fotonların yapacağı yolculuğa bağlı. sen istersen kader diyebilirsin.
Şahsi fikrim ve tecrübelerime göre, zannımca yani kaderi ne sen ne bir başkası ne de dua değiştirebilir. Tamam dua önemlidir. işe namazla, duayla girişenin belalı, kötü bir sonuç elde ettiğini pek görmedim. Ama Kader de sahip oldukların da daha sen doğmadan bellidir. Sonuçta bir hata yapacaksın mesela allahın gerçekten sevgili kuluysan o günahtan seni korumaya ya da senin kararını değişmeye teşviğe gücü yetmez mi? Ya da iyi bir şeyin başına gelmesini isterse bir sebeple bunu gerçekleştiremez mi? Allah sana böyle bir anne baba vermek istedi. Şu kadar para vermek istedi. Bu kadar mutluluk ve şu kadar bela. Birtakım kötü insanlarla tanışmanı istedi ve birtakım iyi insanlarla. Hepsi belliydi. Sen çırpınsan da değiştiremezdin. Zamanı gelince hepsi gerçekleşti. Allah sana Böyle bir kader vermek istedi. Bu hataları ve bu doğruları yapmanı istedi. Sen de onları yaptın. Yüzde kırkını sen seçtiysen yüzde altmışı zaten belliydi. Anneni, babanı, dünyaya gelip gelmemeyi, başına gelen belaları, fiziksel özelliklerini ve hayatındaki sınırları sen belirlemedin.
Kader dediğimiz şey geleneksel alın yazısı olayından çok farklıdır.

Yani herşey baştan belli allah herkesin hayatını baştan kurguladı ona göre yaşıyoruz olayı yanlış.

Allah ın kader anlayışı allah ın ilim sıfatıyla alakalıdır. Kader ölçü demektir. Allah kitabında ben evreni bir kaderde yani ölçüde yaratım der.

Algıladığımız kader anlayışını gerçek olsa kimse firavuna ya da fetö ye kızamaz. Çünkü o da onların kaderi. Böyle bir şey yok.

insanın kaderi kendi tercihleridir. Tercihlerimiz bizim kaderimizi belirler.

Alla ın ilim sıfatı da burada devreye girer. Allah senin bundan 15 sene sonra neyi tercih edeceğini bilir. Fakat sen bilmeZsin.

Dua kader değiştirmez. Tercihler kaderini değiştirir.
Dua kaderi değiştirir mi bilmiyorum ama yaşadıklarımızı kadere bağlayacaksak dua etmenin anlamı yoktur.
Hayir degistirmez.
Baş edemeyeceğin bişeyle karşılaştığında, sığınacak limandır dua. içinizi rahatlatıyorsa tamamdır, çokta takılmamak lazım böyle şeylere.
sadece içinizi rahatlatır. kendinden büyük bişeye sığınma fln olayı işte.
Kader (plan,program ) ezelden bellidir ,bir senaryo gibi...olacağı bilen Yaradan kula gerektiği yerde dua etme ilhamı da verir ,dua ile oluşan şeyin uyuşması da duanın kabul olduğu hissini oluşturur insanda.o dua zaten ezelden kabul olacakmis zaten . Hz Ömer in dediği gibi Allah vermeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz insana . Duasını da ettirmez yine aynı sekilde.
tabiyiki değiştirir. şahsen ben ne zaman bir dua etsem hep takdir-i ilahi ile kabul görmüştür. bence sizler tam dua edemiyorsunuz ya da abdestiniz de bir sıkıntı var. parmak aralarını iyice temizliyorsanız sorun olacağını sanmıyorum.
Dua geleceğimizi değiştirir, Geleceğin değişmesi kader bilgisinin değişmesi anlamına gelmez.
Dua garibanların işidir.
Kader zaten sürekli değişen bir şeydir ve senin kararlılığın ölçüsünde senin elindedir. Dua ise bir çeşit niyettir, istemektir. iste, harekete geç ve değiştir.

Beybi!
Umarım değiştiriyordur.
Kader değişmez. Eğer dua edip, kaderiniz degiştiyse, bilin ki o da kaderinizde vardır. Karışık gibi gelebilir fakat, gerçek bu.
Dua kaderi değiştirir mi bilmem ama insan isterse tüm hayatını değiştirir.
Kader yazılmıştır değişmez ama dua nin söyle bir etkisi vardır alllah geleceği önceden bilDigi için onun duasını kabul edecekse kaderini de o şekilde yazar .
Bazı şeyleri hiçbir şekilde değiştiremezsin. Ona da kader denir.
inançlı olalım ya da olmayalım, iyiliğe, güzelliğe dair olumlu şeyler istemek, olumlu gelişmelere atılan ilk adımdır.

inançlı iseniz, Tanrı' dan.
Din inancınız yoksa evrenden.
Hatta çokomele tapıyorsanız, çokomelden isteyiniz.
Ama yeter ki isteyip, dile getiriniz.
Yüreği ve zihni, olumlu isteklere odaklamak, olumlu talimatlar vermek, her bedene ve ruha iyi gelir.
insanlık tarihi kadar eski bir ritüeldir. budist buda'ya, hintli ineğe, tek tanrılı dinlerdekiler tanrı'ya dua ederler. insanın kendi elinde olmayan şeylerin gerçekleşmesi için, yaratıcı olarak bildiğine ya da bir objeye yönelerek arzularını dillendirdiği bir uygulamadır. dua sayesinde ve inancı sayesinde çeşitli zorlukları ve hatta ölümcül hastalıkları yenen çok insan vardır. tıp doktorlarının da üzerinde durduğu, küçümsenmeyecek kadar önemli bir şeydir. çaresiz kaldıkları zaman ' biz elimizden geleni yaptık allah'tan umut kesilmez. inancınızı kaybetmeyin' diye hastalara moral vermeleri bir realitedir. ve hasta dua etmesiyle, serotonini aktif haline getirirerek, yükselen morali nedeniyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. ölecek gözüyle baktıkları hasta, yıllardır sağlıklı bir hayat yaşayabilir.
ŞÜKRETMEK AYNI ZAMANDA BiR DUADIR. AŞIRI HIRSIN VÜCUDA VERDiĞi ZARARI BLOKE EDiCi ETKiSi VARDIR.. AMA BiRiLERi 75 BiN TL MAAŞ ALIRKEN 1600 TL ALAN EMEKÇiYE ' ŞÜKRET KARDEŞiM BU PARAYI BULAMAYANLAR VAR ' DEMEK O iNSANI KERiZ YERiNE KOYMAKTIR. ''OLMAYACAK DUAYA AMiN DENMEZ'' DiYE BiR GEYiK VARDIR Ki BU YANLIŞIN DiK ALASIDIR. FiiLi DUA OLAN GAYRET VE AZiM, DUANIN TAMAMLAYICISI OLUP MANEVi GÜCÜN VE MADDi GÜCÜN BiR ARAYA GELMESiDiR Ki BÖYLE DAVRANIP DAĞLARI DELEBiLEN NiCE iNSAN VARDIR.
Düşünce gücüyle maddelerin elektronlarını etkileyebildiğimiz bilimsel bir gerçek. Yani biri bir bardak suya beddua ederse moleküler düzeyde onu bozabiliyor.

Quantum fiziği açısından mümkün yani.
güncel Önemli Başlıklar