bugün

Dünya'da bulunuş amacın zaten sınav olayı. Başarılı olup olmayacağın, sana verilen süre içerisinde neler yapıp, yapmadığın ile alakalı olacaktır. Başlık kendisi ile çelişmiştir.
Yukarıda da belirtildiği gibi inanç yönünden ele alınmasa dahi ruh sağlığınıza olumlu etki yapar.

Teslimiyet ve kabulleniş dirayeti arttırır.
Dua bir tür teslimiyet veya kabulleniş olarak görülebilir.
Aidiyetle de ilişkilidir.
Müthiş bir plasebodur.

Ben şahsım adına dua gücüne inanç anlamında da inanıyorum.

Edit: eksileyen arkadaşa william james konusunda biraz araştırma öneriyorum.
Kıyaaaak.
işe yaramasaydı onca insan neden dua etsin.
işe yarıyor mu denmesi alaycı bir tavırla değilse cevap vermek istediğim başlıktır. hayat akışında yardım isteyeceğiniz şeyler illa ki olacağı için, inananların yüce allaha yakarışının eylemidir dua etmek. belki de insanların bir duası kaldı umudu olarak, ve belki de en güçlü umudu. umut olsun da ne olursa olsun denirse, dua etmekte bu görüşün en ideal tezahürlerinden biridir.
dua yaramasa da duacı cemaatin hileleri işe yarıyor.
az mı sınav, ihale, seçim kazandılar bu yöntemle.
savaşı da kazanamasa da kazandığını iddia eden medya olduktan sonra elbette ki işe yarıyor.
öncelikle inanç işi.
sonralıkla da kesin bir ispatı veya aksi ispatı yok diyebiliriz.
fekat şu gerçektir ki ileri zamanlarda olmasını istediğiniz bişey için büyük motivasyon sağlıyor.
ne istediğine ve gönülden isteyip istemediğine bağlı değişkenlik gösterir. öyle üzerine mermi gelirken edeceğin dua zaten yetişmez. en temizi dua edene kadar kelime i şehadet getirmeye çalışmak *

mal mülk olayları duadan ziyade genelde yaradanın takdiri ile olan şeyler. kendisi de bildirmiş zaten istediğime veririm diye. bunun haricinde sağlık veya bir şeylerin olmasına dair dualar gönülden istenirse kabul edilir derler. kendimden yola çıkarsam çok fazla kabul edilmedi ancak dediğim gibi her şeyin hayırlısı gönülden istememişim demek ki.
kendi hayatımdaki örneklere baktığımda Allah'a şükür duanın işe yaradığına defalarca şahit oldum.

furkan/77: De ki, 'Duanız olmasa Rabbimin yanında değeriniz yoktur. Yalanlarsanız sonucuna katlanacaksınız.
Dua olayında birçok mantıksızlık söz konusu.
En basitinden :
Eğer allah diye bir güç varsa ve denildiği gibi herşeyi önceden biliyor ve planladıysa, senin duayla elde ettiğin şeye sahip olman zaten önceden planlanmıştır. Yani dua etmen birşeyi değiştirmez. Yok dua ettikten sonra gidişat değişti dersen, buda allahın herşeyi önceden bildiği ve planladığı tezine zarar verir.
Yaramiyor.
dua, insanın inancına olan imanın neticesidir. tüm dinler ortak paydadır. inandığı yaradan'a verilen bir dilekçe gibidir. maddi güçleri harcadıktan sonra yetersiz kalan insanın inandığı metafizik alemden yardım istemesidir. insanı motive eder, ayakta tutar ve atacağı adımlarda güç verir. işe yarar. işe yaramayan batıl bir inanç olsa binlerce yıldır geçerliliğini korumazdı.
Sen işini yap, dua etmeye devam et. Zamanı gelince o da senin için bir şeyler yapar. Ancak işi sen yapacaksın, yerinde saymayacaksın.

işleyen demir ışıldar.
olabilitesi yüksek bir dua ise işe yarıyor.
Yaratıcı kimliği adına cevap verilemeyecek sorudur. Yanıtı bu sayfalarda, yazarlarda arıyorsan zaten biliyorsundur. (bkz: ateist avi) herşeye rağmen kişisel görüşüm ise benim için işe yaramadığıdır. Umarım senin için yarar.
Deveyi bağla ve tevekkül et demişler yani sen önce çabalicaksın sonra dua edip Allah a bırakıcaksın sonra Allah ya istediğini verir ya da daha güzelini.
psikolojik olarak rahatlama verir dua falan boş iştir ne yaparsanız kendiniz yaparsınız.
--spoiler--
dünya'da bulunuş amacın zaten sınav olayı.
--spoiler--
Sinav ne icin yapilir ? Seviye belirlemek, eleme yapmaktir sinavin asil amaci.
Ayrica sinavi yapan disinda, o sinananinda o sinav hakkinda hemfikir olmasi lazim. Yoksa onun adi sinav degil, zorlama olur.
Peki bir varlik sonucunu bildigi sey icin sinav yapar mi ?
Sizin inandiginiz "allah" sonucunu bilmedigi icin mi sinav ihtiyaci duyuyor, yoksa kendi yarattigi varliga bir ispat yukumlulugu varda, oda sinavin sonucunu gorsun diye zaten sonucunu bildigi bir sinavami sokuyor ?
Ya sinava girenler ? Size boyle bir sinav icin fikrinizi soran oldu mu ? Yoksa "zorla mi" sokuluyorsunuz o sinava ?
Yani o sinav isi neresinden baksan sacma.

dua ya gelince.
Senin duanla bir olayin gidisati degisiyorsa, bu zaten kader olayina tezat. Yok kader zaten belli ise, dua etmissin, etmemissin, is zaten olacagina variyor.
Yani bu din islerinde allahin verdigi beyninizin suzgecinden gecirin biraz. Birileri oyle dedi diye, mantiga aykiri seylere koru korune inanmayin.
kesinlikle evet.
vereceğim örnekle seçiminizi yapın. kolay zor bişey değil.

diyelim ana ya da babasınız.
iki çocuğunuz var.
biri, her seyi sizden istiyor. anne yemek, baba para, anne pasta getir, limonata yap.
diğeri de bunların hepsini kendisi yapmak için çabalıyor, gerekirse manevi desteğinizi istiyor ya da nasıl yaptığınızı, gözlüyor, soruyor.

şimdi bu iki çocuktan hangisini daha çok takdir edersiniz. hangisi doğrusunu yapıyor?
Bilmem inanclilara sormak lazim. Ettiginiz dualar ise yariyor mu?

Hayatimda bir kez dua ettim. Bundan 14 yil onceydi. O an hicbir sey olmadi. Ben de vazgectim.
Dua sabır sebat ve mücadele işidir. Yürek meselesidir. Yani düşünün şimdi siz basit bir makama gelirken bile kimlerle muhatap olmak zorunda kalıyorsunuz. Ne tavizler veriyorsunuz. Ne diller döküyorsunuz. Kimlere ne kadar ne taklalar atıyorsunuz. Birisinden borç alırken bile ne şekilden şekile giriyorsunuz bi düşünün. insanlardan isterken bile böyleyse kul kendi üzerinde en çok hak sahibi olan rabbinden isterken yalvarması gerekmez mi? Ama insanoğlu işte, asli vazifesini unutup kullara eyvallah ediyor. Onu görmüyor da öte yanda duadan ictinap (kaçıyor) ediyor. Halbuki dua kulluğun özüdür. ibadetin aslı ve esasıdır. Hiç muhtaç olmayacağınızı mı sanıyorsunuz? Hayır. Eğer bir kul allahtan istemiyorsa muhakkak kullara yüz suyu döker muhtaç olur. Muhtaçlık ihtiyaç ve zaruretler mecburi ise ki öyle, O halde akıllı bir insan rabbine döner kullardan yüz çevirir. Zaten Kullarının kendisine yüz çevirmesini murad eden mevla kader ağlarını öyle bir örer ki eninde sonunda huzurda bulursun kendini. Allahtan kimse kaçamaz. Bari dünyadayken ona yönel de ahirette mahcup olma ey insan. Nasıl olsa yüz yüze geleceksin. Karşısına geldiğinde Sana "ey kulum niye benden kaçtın" derse ne cavap vereceksin? Hiç düşündün mü?
Yarasa islam coğrafyası bu halde olurmu.
hiç olmazsa zevkine dua et.
Psikolojik bir terapi sadece.
çok test ettim. yok olmadı hiç bir zAMAN.