bugün

toplanın bilale anlatır gibi anlatacağım. önce einstein'in konu hakkındaki sözlerini koyuyorum ki meselenin ciddiyetini kavrayın.

''avuçlarımızı göğe her kaldırışımızda bize hizmet edeceğini düşündüğümüz bir tanrı mı? bu durumda dileklerimizin gerçekleşmesini; deprem ya da tsunami gibi felaketleri yaratan, her bir kanser hücresine hükmeden bir tanrı'dan bekliyor olmayacak mıyız?''

einstein böyle kişileştirilmiş bir tanrı fikrini reddediyordu.

''yoksa evrim kuramının gerçekleşmesini sağlamak üzere evreni kurgulamış bir tanrı mı? akıllı tasarımı dolayısıyla parmağımıza batan iğneden ya da kilo almamızdan sorumlu olmayan bir tanrı, mutluluğumuzu da borçlu olmayacağımız bir tanrı değil midir?''

gelelim benim pek de kıymetli olmayan sözlerime.

dua etmek, hiç değilse iyi hissettiriyor diyenler terk etsin burayı çünkü iyi hissettirebilecek onca şey varken bir işe yaramadığını bile bile bunu yapmak mantığa aykırıdır. öncelikle tanrının dünyaya müdahale etmediği gerçeğini ele alalım. eğer etseydi tecavüz edilip, yakılan kızın içinden 'allah'ım kurtar beni' diye geçirdiği sırada etmesi gerekmez miydi? bunun yerine 'allah'ım bisiklet istiyorum' diyen şımarık veledin duasını mı kabul edecek? siz de buna her şeyin en iyisini bilen odur şeklinde bir bahane mi öne süreceksiniz? sikimsonik bir bisiklet isteği kabul edilecek ama öteki edilmeyecek. hayır yok öyle bir şey. bu durumda tanrı kötü demektir. tanrının kötü olduğunu kabul etmek istemiyor musunuz? o zaman da duanın işe yaramayacağını, tanrının hiçbir şekilde dünyaya müdahale etmeyeceğini kabul etmek zorunda kalıyorsunuz. işte bu ikilem arasında sıkışıp kalmıştır müslümanlar. ya tanrı kötüdür ya da dünyaya müdahale etmiyordur. seçin bakalım, sizce hangisi?

sırf eş cinsel oldukları için helak edilen topluluk olmuş geçmişte güya, peki şimdi türlü sapkınlıkların kol gezdiği ve bunların bu kadar açık bir şekilde gün yüzünde olduğu bir zamanda neden kimse helak edilmiyor? bir kıza tecavüz edip sonra da onu yakan biri mi daha aşağılıktır yoksa eş cinsel olan mı?affedersiniz eşcinsellerin aşağılık olduğunu söylemiyorum sadece mevcut algıya göre konuşuyorum, eş cinsellik kötüdür algısı. gece gece eyyorlamam bu kadardır.

ek olarak: ''tanrı nedir? gözlerini kaparsın ve en çok istediğin şeyi söylersin. işte onu yerine getirmeyendir.''
olum sizin gibiler hayal ederken bile-ettiğin hayale göre- dua ettiğinizin farkında olmayacak kadar sığsınız. (bkz: açıklama senin içindi)
Hayal edersin ve o gerçek olsun diye peşinden gidersin. Ya da sadece hayal olarak kalır. Bunun dua ile ne ilgisi var? Keşke benim olsa demek, hayattan bir beklentisi olmak ile tanrıya dua etmek ayrı şeyler.