bugün

Yeğenim gibi, ev ödevi alan öğrenciler için yardımcı bir başlık ve içerik. Ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Dua etmek insanın yaratılışından beri ihtiyaç duyduğu bir şeydir. insanlar bazen dua etme ihtiyacı duyarlar. Biz Müslümanlar da dua ederiz. Dua ederek dertlerimize deva ararız. Ancak dua ederken nelere dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bizim dinimize göre bu hususları bir başlık altında toplayabiliriz. Dua ederken dikkat edeceğimiz konular kısaca aşağıda listelenmiştir.

Ancak “dua ederken nelere dikkat etmek gereklidir” konusuna başlamadan önce belirtmek isterim ki dua her zaman anında kabul olacak diye bir şart yoktur. Bu yüzden insanlar duasından netice alamadığı zaman dua etmekten vazgeçmemelidir. Çünkü aslında dua kabul edilmiş ancak zuhur etmemiş olabilir. Ya da hakkınızda daha hayırlı olan bir konu duanın beklemede kalmasını icab ettirebilir. Siz de takdir edersiniz ki hakkınızda en hayırlı olanı bilecek ancak allahü teâlâdır.

Önemli geceler duaların kabulü için bir aracıdır. Kadir gecesi, berat gecesi ve kandiller dua için çok muazzam fırsat geceleridir. Bu gecelerde her zamankinden daha fazla dua etmeliyiz. Aynı zamanda samimiyetimizi de daha fazla ortaya koymalıyız.

Abdestli olmak iyidir: dua ederken abdest almak daha efdal olacaktır.
Ortamın duaya müsait olması: duada sizin konsantrenizi olumsuz etkileyecek bir ortam olmaması.
Samimi olmak: dua ederken samimi ve içten olmak.
Farkındalık: dua ederken farkındalığın olması.

Daha detaylı ve geniş bilgi için kaynak: https://www.duaforum.com/...e-dikkat-edilmelidir.html
avuç içleri göğe bakmalı.
öbür türlü kabul olmaz arkadaşlar.
Araya aracı sokma yeter.
Haram yeme ki duan kabul olsun. En önemlisi budur.
Olumlu şeyler söylemek.Çünkü kalpten edilen dualar er geç kabul oluyor.Güzel ve iyi şeyler dileyin ki hayat önünüze güzel şeyler getirsin.
çok şey var, öncelikle tövbe ve şükürle, hamd ile başlanmalı, sonra salavat. sonra da gelmiş geçmiş tüm peygamberlere selam. sonra tüm müslümanlar için dua, sonra tüm insanlık için, en son kendin için. yine hamd ve salavat ile kapanış. tabi bir de helal ağızla yapılması gerekiyor. ve tabi doğrudan allah'a yapman gerekiyor.

birtakım şartlardır.
duanın yarısı peşin, yarısı iş bitiminde yani kabul olunca yapılmalı.
Gönülden olsun yeter.
giriş : ey allah' ım !
genişleme : bana şunu şunu vs ver.
sonuç : amin.