bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. ?.
  marcel proust'un a la recherche du temps perdu romanının ilk cildi. çaya batırılan madlen çikolatasının damakta bıraktığı tat sonucu geri planda tutulan zamanın tekrardan canlandığı bölüm bu cildin içinde yer alır.
  1 ... zinani
 2. ?.
  şimdi: " uzun zaman, geceleri erkenden yattım. " bir de: "işte bu yüzden, eserimi tamamlayacak vakti bulabilirsem, herşeyden önce insanları, birer hilkant garibesie benzetme pahasına da olsa, mekanda kapladıkları kısıtlı yere karşılık, zaman içinde çok büyük, ölçüsüzce uzatılmış bir yer kaplayan varlıklar olarak tasvir edecektim kesinlikle, çünkü insanlar, yıllara dalmış devler misali, yaşamış oldukları, sayısız günden oluşan, birbirinden uzak dönemlerin hepsine aynı anda değerler. "

  birinci cümle, à la recherche du temps perdu romanının du cote de chez swann cildinin ilk cümlesi, romana giriş. diğer cümle ise aynı romanın le temps retrouve cildinin son cümlesi, romanın sonu. yani, şunu yaptık ki, 7 ciltten oluşan romanın bir anda başı ile sonuna aynı anda değip geçtik. tam bir proust yaklaşımı oldu bu. afedersiniz.
  ... zinani
 3. ?.
  odette'in aşkından eriyip biten swann, kıskançlıklar, kaprisler, iz sürümü. ve aynı adamı hayatı boyunca örnek olarak almış yazar ve kallavi cümlelere giriş safhası. kitabın bir diğer konusu bu.

  a la recherche du temps perdu'nun bu ilk cildi, başlangıçta muhtemelen tek bir kitap olarak yayınlacaktı. yurtdışı gezilerinde ingilizcesini ilerleten ve dil bilimci ruskin ve zaman algoritmasını bir hayli geliştiren filozof henri bergson'un zaman üzerinde geliştirdiği teorik düşüncelerden oldu olası etkilenmiş marcel proust, okul yıllarından gelen yazma yeteneğini, fransadaki bohem hayat ile kaynaştırınca, ortaya, dildeki serbestliğe kapılmış ve bu serbestliği roman dilinde kullanmaya karar vermiş yetenekli bir yazar çıkmıştı.

  geceleri erkenden yatmayı kendine adet edinmiş astımlı bir çocuğun anlatımı ile ilerleyen bu roman, şöyle kabataslak okuyucu izlenimi ile savruk cümlelerden oluşur. 3 zamanlı uyku evresine geçiş, onlarca sayfada anlatılır. sürekli bir sembolizm kaygısı vardır cümlelerde. cümleler, mimariden, resim tarihindeki akımlardan, napolyonlar ve louisler ile dolu fransa tarihinden, günlük hayatın ayrıntılarından ilham alarak yazılmıştır. ortada bir swann vardır, gelenek ile modernizm arasında karar vermekten zorlanan, kapasiteleri zorlayan bir kültür birkimine sahip, hafif züppe bir adam. her ortama ayak uydurabilecek kadar neşelidir, yaşı ilerlemiş olsa da ölmeye niyeti yokmuşcasına canlıdır. paris'deki randevuevinde tanıştığı odette adında bir kadına aşıktır. daha sonradan müstakbel eşi olacak bu kadın ile sayısız kaçamaklara girişir, onu bir eve kapatır, champs elysees'teki kaldırım önü kafelerde izin sürer.

  esasında, odette, ta o zamanlarda bile, forcheville adında sosyeteye mensup bir adam ile aşk yaşıyordur. muhtemelen, randevuevinden müşterisi olan bu adam ile odette'in birlikte olduğundan kuşkulanan swann'ın olur olmaz çapkınlıklarına dayanır roman. yine de, diğer paragrafta geçiş sağlanacak, öyle olmadığı anlaşılacak. öyle ki, karısı odette'ten olan kızı gilbert'in, kendisinden mi yoksa forcheville'den mi olduğunu sorgulamaya cesaret etmeyecek kadar kıskançtır.

  proust bu romanında kayıp zamanı başlatır.öyle bir rolü vardır ki roman içinde, kilisenin çanını çalmaya merdivenleri çıkan zangoç kimliğindedir. yakalanan zaman'da tökezlemesi sonucu tekrardan gözünde canlandıracağı karakterleri kalıplar halinde zamana sıkıştırmaya başlar burada: mekanın, susmayan müziğin, balbec ve combray'deki tatil beldelerinin; verdurin'lere, cambremer'e ait şatoların, fransız sosyetesinin vazgeçilmezi olan kokteyl partilerinin eşiği geçtiği nokta; hepsi bu kitap içindedir.

  charles baudelaire sembolizm'ini ve rus edebiyatı iyi bilen proust, honore de balzac ve yarı yarıya stendhal'dan gelen romantizm dili içinde farklı bir cümle kurma yeteneğini geliştirmiştir ki proust'un en başat özelliğinin cümle kurmaktaki yeteneği olduğu söylenir. yalnız, bu, rus romancı dostoyevski'nin suç ve ceza romanında dediği gibi " başka bir başlığın konusu olabilir ".
  2 ... zinani
 4. 1.
  kitabın 325. sayfasının bir yerlerinde, yazarın "bilmek her zaman engelleyebilme imkanı sağlamaz; ama hiç değilse bildiğimiz şeyleri, avucumuzun içinde tutamasak da zihnimizde kullanıma hazır bulundururuz ve bu da bize, üzerlerinde hakimiyet kurduğumuz yanılgısını yaşatar." diyerek bir anlığına durup tavana baktırdığı romanı.
  ... lachambrenoire
 5. 2.
  baskısı hiç bulunmayan, ocak 2013'te tekrar basılmaya başlanacak olan kitap.
  ... new world order
 6. 3.
  ilk bölümünde proust un combray da geçirdiği çocukluk yıllarını hayvani cümlelerle anlattığı, ikinci bölümünde ise dağ gibi swann ın odette denen şırfıntı yüzünden eriyip gittiği, kayıp zamanın izinde serisinin ilk kitabı. proustvari an denilen olgu bu kitaptan filizlenmiş diye şeyediyom.
  ... ecevitlerin estetik doktoru
 7. 4.
  http://alisveris.yapikred...?sid=IWQCN57CMS6SBT2AFAOX

  yky, çizgi romanını da çıkarmıştır.
  ... barbarossa
 8. 5.
  proust'un yedi ciltlik eserinin ilkidir. öyle bir kitaptır ki bu bizim çikolata olarak bildiğimiz madlenle * çayın efsanevi buluşması gerçekleşir ve sayfalarca anlatır proust bunu. bir balzac'ın vadideki zambakta omuz betimlemesi bir de proust'un burdaki çayla geçmişe yolculuk betimlemesi fransız romanının darbeleri denilebilir sanırım.

  --spoiler--
  "ne tuhaf zavallı karımı çok sık düşünüyorum, ama her seferinde azar azar düşenebiliyorum ancak." büyükbabamın en sevdiği ifadelerden biri haline gelmişti : "rahmetli swann'ın deyişiyle sık sık ama her seferinde azar azar"

  aşk bir bakıma bu yürek daralmasının kaderidir, onu tekeline alır, özelleştirir: ne var ki benim durumumda olduğu gibi yürek darlaması içimize, aşk hayatımda boy göstermeden önce yerleştiğinde aşkın bekleyişi içinde, başıboş ve serbest dalgalanır, belirli bir duygunun tekelinde değildir, bir gün bir hissin ertesi gün bir başkasının, kah evlat sevgisinin kah dostluğun emrindedir.

  --spoiler--
  ... talkative