bugün

dslr almak zor iştir. daha doğrusu almak değil de ne alacağına karar vermek zordur. internette araştırma yaparsınız. karşınıza milyon tane model, görüş çıkar. canon mu nikon mu faşizmine maruz kalırsınız. en sonunda kafanız öyle karışır ki ehh başlarım böyle işe! almıyorum ulan! dersiniz. işte, bunu dememeniz için sizlere kısasından birkaç tavsiyem olacak.

belki de öncelikle şu soruyu iyi cevaplamanız gerekiyor: profesyonel fotoğraf makinasının hakkını verebilir miyim? şimdi, şöyle ki; eğer dslr makinayı arkadaşlarınızın doğum günlerinde, pikniklerde, düğünlerde kullanmak için alıyorsanız açık söylüyorum. dslr almayın. onun yerine eli yüzü düzgün bir kompakt makina işinizi fazlasıyla görür -> (bkz: kompakt fotoğraf makinası alacaklara tavsiyeler)

ille de dlsr alacaksanız göz önünde bulundarmanız gereken ve gerekmeyen durumlar:

*** şunu bilmelisiniz ki; dslr piyasası sömürüden ibarettir. eğer biraz burjuvazi ve son teknoloji meraklısı biriyseniz, sömürülmeye hazır olun. tavsiyem: mütevazi olmakta büyük fayda var. ***

1. fotoğrafa yeni başlıyorsanız gidip 3-4 bin lira verip yarı profesyonel, profesyonel modeller almayın. atıyorum canon 500d, 550d, nikon d3100 gibi giriş seviyesi modellerinden alın. bu modellerde fotoğrafı ve tekniği çok iyi öğrenirsiniz... işi öğrendikten ve deneyim kazandıktan sonra elbette gözünüz üst modellere kayacaktır, ama değiştirmekte acele etmeyin. çünkü o süre içerisinde gövdenin değil, lensin önemli olduğunu anlayacaksınız... son olarak, üzerine basa basa söylüyorum, bu modelleri küçümsemeyin. birçok yarı profesyonel ve profesyonel fotoğrafçılar bu modelleri kullanır.

2. ikinci el'den korkmayın. sahibinden ve gittigidiyor'da çok temiz ikinci el makinaları çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

3. belki de en çok aldanılan özellik: megapixel. buna o kadar takılmamanızı tavsiye ederim. 100x200 cm'lik afiş çıktıları almayacaksanız en azından 10 mp bir makina bile işinizi hayli hayli görecektir.

4. canon mu nikon mu? 3 yıl canon kullanan biri olarak itiraf etmeliyim ki; nikon'un sensörleri canon'dan iyi. canon'un lens yelpazesi ise nikon'a göre daha geniş. canon lensleri daha ucuz. anlayacağınız; canon iyidir ya da nikon iyidir demek zor. ikisinin de birbirine göre iyi ya da kötü yanları var. internetteki canon mu nikon mu faşizmine aldanmayın.

not: canon ve nikon'un haricinde bir de pentax gerçeği var. faşizmin gölgesinde kalmış, sağlam makinaları olan bir markadır.

5. yeni başlarken, doğal olarak ne çekmekten hoşlandığınızı bilemezsiniz. portre mi, manzara mı, makro mu, sokak mı.. o yüzden makina alırken tonla para verip ekstra lens almayın. bekleyin, ne çekmekten hoşlandığınızı anlayın. sonra, ona göre lens alırsınız.

6. son teknoloji makina her zaman en iyisi midir? olabilir de olmayabilir de. şöyle açıklayayım. mesela canon 400d ve nikon d90 türlerinin ilk örnekleridir. bunlarda öncekinden farklı teknoloji kullanılmıştır. binevi milat'lar yani. her 3-4 senede bir böyle milat'lar çıkarır üretici firmalar. ama bu 3-4 yıllık süreçte birçok ara model de çıkar. işte bu ara modeller aslında birbirinden farksızdır. örneğin; canon, 550d'ye hareketli lcd ekran koyarak 600d'yi çıkardı mesela. işte, böyle durumlar son çıkan model her zaman en iyisi değildir... diyeceğim o ki, bunu da göz önünde bulundurun.

7. garanti önemli mi? açıkçası çok önemli değil. zaten spot ürün alsanız bile 1-2 yıl dükkan garantisiyle alıyorsunuz. ama çok paranız varsa, içinizin rahat etmesini istiyorsanız 500 lira daha fazla vererek garantili makina alabilirsiniz.

8. kursa gitmeli miyim? gerekmeyebilir. internette artık fotoğrafçılıkla çok sayısa döküman, video ve anlatım var. onlardan faydalanabilirsiniz. bir de, eğer çevrenizde fotoğrafla ilgilen kişiler varsa onlardan yardım alabilirsiniz. böyle bir durumda inanın kursa gerek kalmayacaktır.

eh, o kadar konuştum. birkaç da tavsiyede bulunayım.

canon 400d: artık eski bir model olmasına rağmen çok iyi bir öğreticidir.
canon 500d-550d: birbirinin kopyasıdır. uzunca yıllar işinizi görür.
canon 40d: milat olmasına rağmen olmamış bir modeldir. tavsiye etmem.
canon 50d: 40d gibi olmamış bir modeldir. tavsiye etmem.
nikon d90: yarı-profesyonel makinadır. kullanmadım, ama araştırmalarım şunu gösteriyor ki evladiyelik bir makina. *
lenslere gelirsek;

18-55mm f/3.5-5.6: küçümsemeyin.
50mm f/1.8: ucuzdur. çok iyidir.
analog lensler: kullanmadım fakat kullanan arkadaşlarım dijital lenslerden kat kat iyi olduklarını söylüyorlar.

son olarak, dslr aldıysanız; lütfen ama lütfen sümüklü çocuk, ölmek üzere olan amca, teyze çekmeyin. bir de; sokakta gördüğünüz insanı izin almadan çekmeyin. dayak yiyebilirsiniz.

hadi, au revoir!
güncel Önemli Başlıklar