bugün

Ben insanlarınkini çok önemserim ama benimki genelde çok sikko geçer. Küçük de olsa süprüz olsa çok mutlu olurum.
Genelde aile bireyleri tarafından yapılan doğum günü süprizi oluyor bu.
Kişinin o an ki yaşadığı duyguları bilmiyoruz hoşgörü rica ediyorum olabiliyor bezen.
öyle görkemli, sürprizli doğum günü partileri, kutlamaları istemeyen insandır. sosyal medyadan kutlasın, reelden gelip öpsün kutlasın yine olur. ben de pek sevmiyorum. bilmiyorum utanıyorum sanki.
bu tarz kutlamalar sadece bir süre gerçeklikten kaçıp dertlerden uzaklaşarak azıcık mutlu olmaya yöneliktir. doğum günü kutlaması ne zaman "koskoca bir yıl daha hayatta kaldım" olmaktan çıkıp "ölüme bir yıl daha yaklaşmışım" olarak görülmeye başlanır, o zaman bu kutlama o kişiyi mutlu etmiyor olur. ya da kişi doğası gereği aşırı realist ve pesimist bir yaklaşımda ise doğum günü kutlamasını gereksiz ve vakit kaybı olarak değerlendirebilir. ama normalde yatakta uzanıp tavanı izleyerek ve içinden çıkamayacağı sorulara dalarak birkaç saat harcamaktansa sevdiği insanlarla eğlenerek birkaç saat harcamanın daha tercih edilebilir olduğunu bir değerlendirmelidir. ha, doğum günleri hakkında travmatik bir anısı filan vardır, o zaman bir şey diyemem elbet. belki hatırlamak isteyip istememesi önemli olmadan zorla hatırladığı, üzücü ve kutlama sırasında kendini suçlu hissettirecek bir anısı var o insanın? çok da zorlamamak lazım.
yaşı 30 a dayanmıştır.
''doğum gününde napıyoruz?'' diye sorarsan, istemez tabii. bir insanın kendi doğum günü partisini düzenlemesi kadar saçma bir şey çünkü. laaan iyiki doğdum diye parti mi yapılır? nasıl bir megolamanlıktır bu? ben iyiki doğdum tamam kabul de bakalım insanlar aynı şeyi düşünüyor mu? belki adam benim doğmuş olmamdan içten içe rahatsız, belli sebeplerden ötürü ( çıkar olur, iş, okul arkadaşlığı olur, akrabalık olur..) benimle arkadaşlık kuruyor. şimdi ben ayşe, mehmet, ali, hasan hadi gelin doğum günümü kutlayalım mı diyeyim bu adamlara?

işbu sebepten doğum günü kutlamasının doğan kişinin arkadaşları, ailesi veyahut sevgilisi vs.. tarafından doğumdan mutluluk duydular ise şayet bir araya gelip düzenlemeleri gerektiğini düşünmekteyim.

hee adam bundan da rahatsız olursa o zaman derinlerde bir yerde bununla ilgili bir yara var demektir ki daha hassasiyetle yaklaşılmalı o zaman. ürkütmemeli.