dev gibi karşımızda duran sorunsal. dışı atılıyor kesilipte ya içerdeki kalan???
Anne ve bebek tarafından klemp atılıp ortasından kesilip kan akışı durduruluyor.
Bebekte olan zamanla düşüyor, annede kalan ise plasenta ile beraber belirli bir süre sonra atılıyor.(Doğumdan sonra yaklaşık 20-30 dk. Sonra)

Edit: göbek bağı, bebeğin ana rahminde beslenmesini sağlayan, plasentaya bağlı olan ve iki arter bir venden oluşan bir yapıdır. Anne ve bebek arasındaki kan alışverişi yani bebeğin beslenmesi bu yol ile olur. Annedeki kısım kopmaz, klemplenir.
Eğer oradaki kan akışı durdurulmaz ise anneden sürekli kan kaybı olur bunun önüne geçmek ve plasenta atımı ile Doğumu sonlandırmak için klemp konur.
Hayatımda duymadığım şeyler duydum, yapmayın.
Nesi sorunsal?
Bi doğum videosu neyin izleyin, annedeki kopuyor, bebekteki kesiliyor.
Zaten bebek eşiyle birlikte düşüyor bağı.
Ama içeride kaşırsa ölümcül olabilir, hamilelik sorunluysa çok küçük parçalara ayrılarak da düşebilir bağı, bu düşme riski olan hamileliklerde olabiliyor.
Genelde okul bahçesine falan Gömerler okuyup büyük adam olsun diye, bazı çılgın aileler de cami bahçesine, odtü’ ye, boğaziçi’ ne falan gömer.

Edit: benimkini okul bahçesine atmış anamlar. Daha büyük düşünselermiş keşke.
yahu bebeğin içinde olan ne oluyor yahu. beni ingiliz doktorlara emanet ediniz...
Oraya buraya atıyorlar çocuğun kaderi değişir diye ama bir şey olmuyor tecrübeyle sabittir.
benimki bildiğim kadarıyla (bkz: boğaziçi üniversitesi)'nin bahçesine gömülmüş; artık nasıl bir ayin yapıp gömdülerse doğu avrupa'nın bir başkentinde üniversite eğitimi aldım.

sonuç: gömmek mesele değil ayini tertip etmek gerekiyor.
doktor çıkarım umuduyla hastahane bahçesine gömerken jandarma bizimkileri gözaltına almış. o zaman ülke bir hayli karşıkmış zanimca benim göbek bağı delil torbasında adlî tıp kurumu arşivinde piç oldu.
içerideki kalan kısım sorulmuş, herkes ezbere bilmiyon mu lan kesiliyor demiş.

içerideki kısmı zamanla farklılaşarak embriyo tipi yapılardan yetişkin yapılarına dönüşür, yeni isimler alır.
(bkz: fötal dolaşım)
Ya bu gobek bagi gomulurmus eskiden. Annem ablam caliskan olsun okusun diye onunkini okulun bahcesine gommus. Benimkinide eve gommus.Hayir nerde bunun esitligi benimki neden eve gomuluyor ? Suan gercekten ablam ciddi derecede iyi bir okuldan harika bir bolumden mezun. Ben evin erkek kedisi gibi. Cocugunuzun gobek bagini gomdugunuz yere cidden dikkat edin. Ise yariyor. Test edildi onaylandi.