bugün

yıllardır bir türlü cevabı bulunamayan sorunsaldır bence bizim için. hani şairin dediği gibi "batıya giden bir geminin içinde, doğuya doğru koşan insanlar" gibiyiz. bu birazda '' anadolu'' topraklarında yaşadığımızdan dolayı. hatta en önemli etkenlerden biri bu. kendimize ait kesin bir kimlik yok gibi. ne iş anlamadım.
anadoluluyuz.
kime göre doğu ? ya da kime göre batı sorusuyla yaklaşılmalıdır.

iran'a göre batılı almanya'ya göre doğuluyuz.

şaka bir yana, bu saçma bir sorudur. elbette doğuluyuz. orta asya'da ortaya çıkmış ve oradan batıya göç etmiş bir millet batılıyım diyebilir mi ? bu durumun aşağılayıcı bir yanı yok, egonuza dokunmasın yani ay ben doğulu muyum şimdi ayol demeyin.
her yola gideriz.
asyalıyız. net.
kendini bir yerlere yamama hastalığı olan yurdum insanının sorunsalıdır.

Doğulu da değiliz, batılı da. Binlerce yıllık türk medeniyetinin mirasçısıyız. Şimdi bunu anlamayacak, üstüne "neden o zaman batıya dönük yaşıyoruz" diyerek bir sorunsal daha yaratacak yazarlara söylemim şudur;

kendiniz olmayı öğrenin.
orta asyadan batıya göçmüş bir milletiz.
yukarı ayrancı?
aşağı ayrancı?
ortada bir park var ordan mı?
istanbul-izmir gibi büyük şehirlerimiz batılı kültürlerin etkisi altında. globalleşen dünyada son 20 yılda bu 2 şehir bu anlamda daha da batı kültürünün etkisi altına girdi.

anadoluysa globalleşen dünyadan çok daha az etkilenmiş durumda ve doğu kültürünün etkisi altında.

tüm bunların dışında kendi türk kültürümüzde batı ve doğu kültürleri arasında gidip gelmekte ve asimile edilmek istenmekte. önemli olan japonlar gibi kendi kültürümüze sahip çıkmamız gerekliliği.
ciddi ciddi batılı olduğumuzu düşünen var mı?
Ne doğulu olabildik ne batılı... iki cami arasında kalmis beynamaz gibiyiz.
valla iki taraf da var bizde. Avrasyalı desek daha doğru olur.
Macarlar kendilerini avrupalı olarak görmez mesela. Macarlar için onlar en batıda yasayan doğulu millettir ve günün birinde özlerine dönecektir.

Halen gök tengri inancının yaygın olduğu macaristanda her yıl toplanan türk halkları zirvesine bu yıl (2018) macaristan ilk defa katilsi ve bu konuşmayı yaptı.
Hele su kutuplar bi ters yüz olsun. O zaman gorucem ben bu sorulari soranlari.
Evet, bu saçma kavramı bizden başka da kullanan yok zaten, Avrasyalıyız.
sakallı celal demiş ki:

"türkiye durmaksizin doguya giden bir gemidir, bazilari bu geminin güvertesinde batiya dogru kosarak batiya gittiklerini sanirlar"
Ne doğuluyuz ne batılı, hem doğuluyuz hem batılı, ama asıl bir arada yaşamaya mahkum doğulu ve batılılarız.
Ne dogulu ne batili ortada kalmisiz.
Kenan Doğulu, Mehmet yozgatlı.
Nereli hissediyorsak oralıyız. Ben venezuellalıyım. Angel fall taraflarından. Siz nereliydiniz?
güncel Önemli Başlıklar