bugün

Kış geldiğinden beri elektrik faturalarının iki kat artmasına sebep olan durumdur. yeri geldiğinden mangalda kül bırakmadan islamcı olanlar , eşitlikten dem vuranlar , dürüstlük timsali kesilenler sıra elektrik faturasına gelince hırsız oluverirler.Batıda yaşayan bir türk olarak hakkımı helal etmeyeceğim ahirette iki elim yakanızdadır hırsız mikroplar. Sakın savunmaya geçmeyin il il belgeler konuşuyor haberiniz ola.

http://www.ensonhaber.com...k-elektrik-kullanimi.html

http://www.ebmhaber.com/d...-kullanimi-yuzde-7346.htm
eğer yüzde yüz değilse edirne'den daha düşük orandır. *
doğusu ile batısı arasında bu denli ekonomik uçurum varken. doğusuna da batısına da aynı vergiyi uygulayan devletin hatası sonucunda oluşan, kaçınılmaz olarak yüksek olan gerçektir.
"Nurbaki, kentte son altı ayda kaçak elektrik oranının yüzde 73,46, kayıp oranın parasal değerinin de 199 milyon 367 bin 333 TL bildirdi."

eger hesaplar dogru ise 200.000.000/70.000.000=3(yaklasik)

yani vatandas basina (kacak elektrik kullananlar dahil) ortalama 3tl kazik atmaktalar 6 ayda. senede 6tl yapar. ortalama bir ailenin 4-5 kisiden olustugunu varsayarsak turkiye'deki her aileyi senede 25-30 tl duduklemektedirler bu diyarbakirli sevgi pitirciklari.
devletin bizzat kendisinden kaynaklı durumdur.

adamlar kaçak elektriği bizzat yoldaki elektrik direklerinden çekiyor.
müdahale etsene.
böyle davranarak kaçak elektrik kullanmaya teşvik etmiş olmuyor musun?
evet yüksek bir orandır. peki birde tersten bakalım, batıda hergün asker ile terörist kapının önünde silahlı çatışmaya girmiyor. iş imkanları batıda doğuya göre daha fazla, batıda gidebileceğin kafe, bar, konser, tiyatro, sergi, sinema, futbol maçı varken onun bulunduğu yerde internet kafe bile zor bulunuyor, batıda kız arkadaşınla yahut erkek arkadaşınla el ele dolaşman gayet doğal bir hareket olurken orada bunun sonu namus cinayeti oluyor, batıda yatmadan önce dert edindiğin şey yarın nasıl geçecek ulenken doğuda bakalım yarın nerede bir çatışma çıkacak yada açlıktan ölecek miyim. evet orada elektriği kaçak kullanıyorlar ama doğuda hayatıda kaçak yaşıyor bu insanlar ve sen devlet diye adlandırdığın kurum yıllardır oraya ne isthdam ne sosyal devlet anlayışını çözebildi. elektrik kaçağı onu kullananın değil devletin sorunu.
hırsızlığı savunan yazarların açıklamalarını görünce içim parçalandı derhal doğalgaz borusu döşeyip doğalgazı ve suyuda beleş yapalım .
vatandaş olma olgusunu kaybeden kişiler yüzünden ortaya çıkan rezalettir. yapılan diğer kaçakçılıkların yanında kaçak elektrik bir şey değil aslında.
(bkz: pikachu yu kaçak elektrik için kullanmak)
şerefsizliktir.elektirk şirketlerinin de müdahale etmeyip, ödeyenlerin verecekleri ücreti arttırarak zarardan kurtuldukları durumdur. Doğuda yaşayan ne yidü belirsiz şeylerinde neden kaçak kullandıklarını sorduğunuzda buralarda yatırım yok, cafe yok, barajımız yok, bilmem ne yok demeleri yokmudur. onlara tek bir soru sorulmalıdır aslında hükümet oraya yatırım yapmaya çalıştığında, köprü yapmaya çalıştığında işçileri kaçıran, köprüleri yıkan, açılan dükkanların camlarını kıran dükkanları kundaklayan sonrada yatırım yok diyen zihniyet cahil zihniyetidir. Nankördür arkadaş.Siz açılan dükkanları yağmalayın , kundaklayın yatırım yaparlar oraya merak etmeyin.
doğudaki işsizlik oranına, yoksulluğa, eğitimsizliğe, sanayileşme oranının düşüklüğüne bakıldığında pek garipsenmeyecek durum.
sorunlarin yine batiya fatura edilmeye calisildigi gercek. tamam digerlerini anladik da:

"batıda kız arkadaşınla yahut erkek arkadaşınla el ele dolaşman gayet doğal bir hareket olurken orada bunun sonu namus cinayeti oluyor"

simdi burada da mi batiya kiziliyor doguda boyle oluyor diye anlamadim? bundan da mi bati sorumlu? ayrica bununla kacak elektrik kullanimi arasinda ki korelasyon da pek bir dusuk dostum.
afrikadaki avrupa sömürgelerinde ve avrupadaki gettolarda devlet azınlıkları susturmak dahası uğraşmamak için kaçak kullanmalarına göz yummaktadırlar. şu an tuncelide elektiriği kaçak olmayan sadece devlet binaları vardır oysaki onur öymen ve baykal alevilerin bu toplumun ayrılmaz parçası olduğunu düşünmektedirler, lakin vesselam bu bölgelerden kimse elektirik parası istemez yeterki sussunlardır.
bu oranı ekonomik gelirle açıklamaya çalışmak bahane aramaktır ve bahane de göt gibidir herkesde vardır. ülke o kadar yozlaşmış ki yapılan hırsızlık bile savunulur olmuş. insani değerlerin ( ne olduğunu bilmiyor olabilirsin) önüne ırkcılığın, ideolojinin geçmesindeki tehlike göz ardı edilmemelidir. bize neden ikinci sınıf insan muamelesi yapıyorlar diye ağlarken bu yaptıkları akıllarına geliyor mu acaba? gelmemesi çok normal. insanlar kendi yaptıklarınından çok kendinelerine yapılanları görürler yada oyle işlerine gelir.
Devlet tarafından bilerek hoşgörülen ve desteklenen durumdur. Eğer bu durumun düzeltilmesini istiyorsan, doğudaki elektrik dağıtım şirketlerinin oradaki yerel şirketlere ve yönetimlerine devrini sağlarsın, olur biter. örneğin, kullanma suyunda buna benzer bir düzenleme var ve doğuda hiçde ülkenin geri kalanından yüksek bir kaçak yok.

bunun haricinde, doğudaki kullanılan elektriğin, toplam elektrik tüketimine oranı düşünüldüğünde, senin faturana yansıma oranı pek düşük bir ihtimaldir. eğer sen faturanın azalmasını istiyorsan ve bundan da doğuyu sorunlu tutuyorsan, bu durumda ülkenin bölünmesini ve türkiye'nin doğal sınırlarına çekilmesini talep edersin, olur biter.
mardin kullanım: 3.130.826.000 k watt/ h ......... tahsilat : 858.491.000 k watt/ h
şırnak 1.056.093.000 ............. 307.571.000
diyarbakır 3.613.663.000 ........... 1.248.843.000
hakkari 422.741.000 ............... 150.684.000

muğla 1.351.000.000 ............... 1.305.528.000
karabük 564.000.000 ................ 552.000.000
denizli 1.449.236.000 ............... 1.430.455.000
orayı gösteren, işaret eden orandır. kızmaktan çok üzülmek lazımdır.
sol freymde görünce birden düştü sanılan hırsızlık vesikası oranlardır.

düşmemiş, artmaya devam etmektedir.

ayrıca kanal d-tims production ortak yapımı yeni bir dizi başlıyormuş;
(bkz: muğla nın suçu ne)
dogunun herseyı kacaktır efenım dıye bır tabır kullanmak ne kadar dogru olur bılemeyecegım ama en azından doguda cahıl kesımının coklugu yuzunden dogru olan bır onermedır. doguda yasananlar ve kacak elektrık kullanımının fazla olması hemen akla su soruyu getırebılır
dogu bıze yuk oluyor ve hep zarar verıyor
pekı n e yapılmalı dıye bır soruda gelıcektır muhtemelen
ne yapılacak tabıkı bunu da devletın basında bulunanlar dusunmelı ona gore bır yorum yapıp sıkıntıları halletmelı dogunun da bır turkıye oldugu unutulmamalıdır
anca bu sekılde doguda turkıyeye kazandırılabılır
bunun aksını dusunmuyorum dusunmek te ıstemıyorum acıkcası....
özellikle yatırım yapılmayarak fakir bırakılan, kendi kendine gelişme imkanı neredeyse sıfır olan yerlerde kaçak oranının yüksek olması normaldir.
devlet kaçak elektiriğe çareyi özelleştirmeyle arıyor. peki kaçak elektriğe gerçekten çare özelleştirmek midir ? kaçak elektrik, alın teri ile para kazanan borçlarını zar zor ödeyebilen ancak kesinlikle ödeyen vatandaşın, faturalarına yansıtılıyor. devlet bir taraftan kar ettiğini düşüne dursun öte yandan özel kurumlar devletin vatandaşını sikiyor. * bu nasıl çelişkidir ? önceden faturalarda bulunan ''K/K bedeli'' olarak açıklaması bulunan kayıp kaçak bedeli şimdi ise faturalarda gözükmüyor. düşündüren taraf acaba kullanım miktarlarına mı ekleniyor ? eğer öyleyse kullanmadığınız elektriğin ayrıca birde kdvsini ödüyoruz. yaşayın özelleştirme. * *
Bir hayli yüksek olan orandır.. Kendi gözlerimle birkaç doğu ilinin çok da ücra sayılmayacak köyünde gördüğüm apaçık manzaradır... Daha önce de yazmıştım sanırım... Çok içerledim demek ki.. Tekrar yazmak isterim... Kendileri Su kuyusunun içine, demirden, yaylı bir yatak atmışlar.. Yatağa da elektrik vermişler... Yatak ısındıkça kuyudaki su ısınıyor... Bunu gördüm... Bir de, hayvanların bulunduğu ahırlarda ufo sobalar kullanan ve hatta klimalar bile takan insanları gördüm... Bu manzaralar, amasya'da değildi.. izmir'de, tokat'ta, sivas'ta, eskişehir'de değildi... isimlerini şu an burada yazmama gerek yok zaten... Malum şehirlere google'a, "kpss' de en yüksek puan alan şehirler" yazıldığında ulaşılabilir... Zira bu zekaları ile kendileri birçok şeyi hakediyor.. Tebrikler... Sana kul hakkımı helal etmiyorum... Öteki dünyada hangimizin peşinden koşup helallik isteyeceksin.... Merak ediyorum...
doğuda çaresizlikten kaçak elektrik kullanılsa helal hoş olsun ama adam ahırını bile elektrikle ısıtıyorsa insaf kardeşim denir.
güneydoğu'da %90 falandır. sen burda atık su bedeli öderken adam orda ahır, ev, telefon... beleşe yaşıyor baba. sahi ya, bu ay kaç geldiydi elektrik?
görsel