bugün

edit: konu doğu perinçek'i savunmak değil. konu oradaki insanların hangi yalanlarla içeri atıldığı. bunu da perinçekin savunmasında görüyoruz. bir başkasının savunması sızmış olsaydı onun videosunu paylaşmak isterdim. neden ısrarla izlemeden yorum yapılıyor tabi anlamak zor.

ergenekon'dan tutuklu bulunan Doğu Perinçek'in 2009 yılında mahkeme de yaptığı savunması.

iftiralarla insanlar nasıl içeri atılıyor, nasıl bir manipülasyon ve propaganda yapılıyor bu savunma da görebiliyoruz.

hepsini izlemeden yorum yapan arkadaşlar çok komik durumu düşmüş youtube da. umarım izlemeden yorum yapılmaz. önyargısız, objektif bir şekilde izlenir.

özet bölüm 1: http://www.youtube.com/watch?v=jENROJhXc9g
özet bölüm 2: http://www.youtube.com/watch?v=21rwY1ZXi4Q

videonun tamamı: http://www.youtube.com/watch?v=1PsPHvgcHl0

edit2: ben gerçek bir savunmanın videosunu koymuşum, bazıları kurtlar vadisi ''dizi''sinden bahsediyor *
biz zamanlar içinde olduğu yapıyı iyi bilen kişinin yaptığı. adamı olduğu yapıyı neden kötülüyor.
Perinçek aslında iyi adamdır.
Geçmişte yaptıklarına bakılacak olursa bunu kolayca idrak edebiliriz.
Şu topraksız köylüye toprak verme olayları falan vardı.
Hatta dönemin cumhurbaşkanı ile falan görüşmüştü.
Ama ardından kendi çıkarları doğrultusunda hareket edince bizim sosyalistler kendilerini revizyonist-oportunist olarak tanımladı. Ne kadar doğrudur bilemem. Ama Perinçek ülke soluna bir şeyler kazandırmıştır.
Neden böyle bir açıklama yaptım bilmiyorum ama Doğu fena değildir abiler.
çoğu yerde saçmalasa da genelinde haklı noktaları olan savunma

ergenekon ve balyozda inanılmaz hukuk cinayetleri işlenmekte. bi adam sırf hakime ters bir laf etti diye 15 duruşmaya üst üste alınmıyor mesela yada gizli tanık meselesi veya belgeklerin gerçeklik payları. bunun adı hukuk falan değil

insanların özel yetkili mahkemeleri ile ilgili veryansınları boşuna değil

ama dgm ler nasıl zamanında şuan iktidarda olan kesimin anasını ağlatırken siz dönüp bakmadınız ve tıpkı bugün sizin ettiğiniz gibi isyan edenlere kıs kıs gülüp duygu sömürücüleri diye aşağıladıysanız

bugün de siz aşağalanıyorsunuz ne kadar zalim olsalar da bi nebze hak veriyorum o kesime malesef

burası türkiye yarın bugün ezenler ezilir sonra sonra yine değişir

döngü devam eder.oyun hep aynıdır..
birisi de çıkıp demiyo ki aga bu nedir?
(bkz: yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmiyor)
izlenen ve doğu perinçek in savunma hakkı kutsaldır diye o na buna hakaret ettiği savunma. şov.
perinçek'in iddianamede geçen hakkındaki iddiaları(!) yalanlamasıdır. yalanlamasıdır diyorum çünkü bir çok iddiayı(!) ciddi ciddi alaşağı ediyor savunmada. bir kaç iddiayı da mantıklı izahlar getirmek suretiyle çürütmeye çalışıyor. lakin bu açık uydurmalara iddia bile diyemiyorum ki, iddianın da belli bir tutarlılığı olur.

ben 2500 sayfalık iddianameyi ve polis ifadesini okumadım, belki bir bütünlük çerçevesinde daha mantıklı, açıklayıcı ve net şeyler vardır gerek perinçek hakkında gerekse diğer tutuklular hakkında. lakin hiç sanmıyorum. bunu sanmamamın nedeni ise tuncay güney'dir. tuncay beyimizin mülakatıyla iddianame hazırlayanlar, bu iddiaları manşetlere taşıyan gazeteler, bu iddialar üzerinden halka ergenekon ifşaaları demeçlerinde bulunan siyasetçiler, tuncay güney'in henüz 1-2 hafta önce canlı yayında katıldığı bir programda mülakatı tehditle, baskı altında verdim ifadesini duymadılar sanırım. duymazlar.

lakin yine söylüyorum, iddianame ve savunmaların tam metinlerini okumak lazımdır. ancak öyle kesin bir yargıya varabiliriz belki.
baştan sona kelime oyunlarıyla dolu beyanatlar zinciridir. savunma yapıyorsun başkalarına saldırıyorsun, ee bu nasıl savunma. sonra hakkında ceza davası açılıp mahkum olunca adalet hukuk diyorsun, üç beş tgbli dışında kimse bu adamı ciddiye almıyor allahtan.