bugün

Ankara'dan kars'a bir maceranın öyküsü.
Canım çekmedi desem yalan olur.
bu kış yapmak istediğim ankara’dan kars’a 24 saatte yapılan tren yolculuğudur. kars’ı gezip görmek peynirini tatmak, kaz eti ile donatılan sofralarda göbek şişirmek bir yana yolculuk esnasında muhteşem manzaralar yakalama fırsatı sunan gezidir. daha önceden yapmış veya yapmayı düşünen bu konuda bilgisi olan yazarlardan detaylı bilgileri şahsımla paylaşmalarını rica eder esenlikler dilerim.
Biz buna KARSRRAiL diyelim efenim.
Enteresan ve hoş olabilir.
Sıkıcı ve tatsız da olabilir.
Düşünmem lâzım!
eğlenceli ve bir o kadarda zor bir turdur. doğunun o dondurucu soğuna karsı bütün tedbirler alınmalıdır. seyehat edilecek bütün noktalar önceden planlanmalı fazla soğuga maruz kalmadan gezilmeli. kars gercekten kısın gezilmesi gereken en zevkli yerlerden biridir. yağan kar sehrin o rus mimarisi ile birlestiğinde kendinizi sovyet ülkelerinden birinde geziyormuş hissiyatı verir.

ani harabelerini gezmek, kars kazı yemek, kars kaşarının nasıl yapıldığını eglenceli bir sekilde ustasından izlemek ve kartpostal gibi manzaraları fotoğraflamak soğuğuna değermi kesinlikle değer.

edit: arkadaşlar bu tip organizasyonlarla alakalı planlarım var ve benim gibi bu kafada gezgin ruhlu insanlar var ise bazı proje ve fikirlerim var. sadece yurtici değil yurtdısı ile alakalıda.. ilgilenen yazarlar yesillendirilerse sevinirim.
Ölmeden önce yapılacaklar listesinde olması gereken bir deneyim. Varış noktasından çok yol boyunca görülecek eşsiz manzaralar için yapmayı çok istediğim turdur.
çalışan bireyler için pek mümkün değil ama trenle gidip uçakla dönmek mantıklı olabilir.
Yapanların güzel anlattığı turdur.
bir cinayet romanina konu olma ihtimali varsa ilginc olabilir.
(bkz: doğu ekspresinde cinayet)
(bkz: agatha christie)
(bkz: murder on the orient express)
Yanıma uygun partneri bulursam bu kış yapmayı planladığım gezi.
Şayet yaparsam aylar sonra gelen edit ile bu entarimi düzenler, anılarımı paylaşırım.
Ani harabelrrin yanında ermenistan sınırı olan arpa çay görünebilir.
kar yağarken yapılırsa tadından yenmez.
Yılbaşına bu ekspresin içinde girmeyi düşünüyoruz.
https://www.youtube.com/watch?v=rTA4z-h2hls
eğer sevdiğim hanımla evlenirsem yapacağım eylem. Memleketi kars’mış iki gözümün çiçeğinin...
Arkadaşlar bilgilendirebilir misiniz, 2 kız arkadaş en kısa zamanda gitmek istiyoruz. Fakat karları izleyip şarap içe içe gitmek planımız. Bu rotada ne zaman kar olur? En kısa zamanda yola çıkacağız *
Edit: arkadaslar tesekkürler. Tarihi netleştirdik. Aralığın 3.haftası olacak. Kar görmeyen izmirlilerin dramı bu *
ankara garı'ından başlıyor.

ben de gitmeyi düşünüyorum açıkçası!
Niye bu kadar abartılıyor anlamıyorum. Kars lan ne kadar tren bir de ne kadar güzel olabilir. Evet.
Ülkenin batısındaki soğuğa dayanamıyorken kışın ortasında doğusuna gitmek... evet trende yataktan her yerin bembeyaz oluşunu izlemek keyifli olabilir, ama bu kaç saat keyif verir ki? Yolculuğuna katılan arkadaşınla sohbet ettin. Bu kaç saat böyle sürebilir? Bu şehrin dışında, sakin bir dağ evinin penceresinde de yapılabilir. Hem de soğuk yemeden, hasta olmadan. Fazla empati yapıyor oluşumdan şikayetçi biri olmama rağmen bu konuda sizi asla anlayamıyorum soğukseverler.
Popüler kültür boyle bir şey işte. Biri çıkar burası çok güzel yeaa der daha dune kadar kars ne yana bilmeyenler owww bizde gidek diye basar yaygarayi sonra bilet bulunmaz falan filan. O tren on yıllardır çile taşıyor umut taşıyor doğuyla bati arasında. Ne hikayeleri var o rotanin asil yolcularının kimbilir. Ama bir kaç like meraklısı zibidi ve tiki ellerinde kullanmayı bile bilmedikleri profesyonel makinalarla cep telefonlarıyla sadece gidip gelmek için aylar öncesinden bilet alır aklınca sosyal medyada ismini duyurmaya calisir. Ha bi de illa yataklı ya da kuşetlide gidecekler pulman kesmiyor arkadaşları. Gitmeyin gormeyin gezmeyin demiyorum ama bunu sırf iki tane daha like alayım, dostlar alışverişte görsün diye yapmayın. Memleketi gezmek için daha güzel nedenleriniz olsun birileri öyle dedi yapmayın su canına yandigimin isini. Ayağınızı basmadiginiz gezip dolaşmak bile istemediğiniz şehirlerin sadece içinden geçmek sizi seyyah yapmaz.
Son günlerde bu aptal youtuberlerün çok fazlaca yapmış olup oaylaştığı video içeriğidir. Cidden sıktılar ha.
Götü boklu youtubelar ve instagram kezoları tarafından işgal edilmiş hat.

Bir şeyi de popüler diye yapmayın kodumun beyinsizleri.
yazmayım yazmayım dedim ama yazmadan geçemeyeceğim. her kuşu s.ktik bi leylek kaldı.

herkes bıkmış efendim bununla ilgili fotoğraf görmekten. şöyle yapalım, bakmayın aq fotoğraflara. beğenmediğiniz adamların sayfalarını takip etmeyin. bu kadar basit.

şubatın 10 unda çıldır festivaline gidiyorum, bilin bakalım neyleee. tabi ki bu ekspresle. bin sekiz yüz elli tane fotoğraf çekeceğim. bin sekiz yüz kırk dokuzunuda paylaşacağım. korkmayın burayada atacağım. sosyal medyada hesabım yok, ne yani içimde mi kalsın.

tanım: 24 saat süren tren yolculuklarının kışın güzel olanı. yazın çukurova’yı tercih edin yalnız.

ha bir de doğu ekspresi ile kars turu yapmıyoruz. kars’a kadar gidiyoruz sadece. turu taksiyle yapacağız. ayorlomam bu kadar. bays.
Bir şeyin bokunu çıkartmayı sevenler bunun da bokunu çıkarttılar. Evet.
Yeni moda olmuş kış eglencesi.

Bir karslı olarak şahsen biraz rahatsızlık duyuyorum. foto cekinip instagramda paylaşmak için değmez kardeşlerim.

Ayrica karsa gelip 2-3 yeri gezip sonra tüymek de manasız.

Gelin 1 hafta tatil yapın en azından. Karsin havası dondurucu olabilir ama temizdir. Vucudunuz alışirsa zimba gibi olursunuz.

Kars bir karslının kanını dondurmak şoyle dursun kan akısını hizlandırır.

Karsta koşmak, buz tutmus golün ustünde yalin ayak kaymak.

Cibıldak sekilde kendini karlarin arasina atmak şifadir. En azindan benim için oyle.

Karsta kar yemis kaz etiyle beslenmek gerekir. Karsta kars mutfağina uygun beslenmek gerekir. Karsi yaşamak gerekir.

Günebirlik gelip gitmek iş değildir.