bugün

kesmeşeker'in kasım ayı ortalarında çıkacak yeni albümünün adı. daha önce açıklanan isim için (bkz: atlar dönmedi)
uzun zamandır beklediğim kesmeşeker albümüdür. *
cikar cikmaz edinecegim albumdur.. lakin nostalji yapmaktan gina geldi.. ve black sabbath efsanesinin yeniden dirilmesi haberinden sonra aldigim en guzel haberdir bu album..
türk müzik tarhinin en iyi albüm kapaklarından birine sahip albümdür.
eli kulağında çıkması an meselesi olan kesmeşeker 'in 8. albümü. (solo albüm izin vermedi yalnızlık 'ı da dahil ediyoruz külliyata)
konu cenk taner olunca felsefik bir derinlik, hayatın içinden sözler vs bekliyoruz ister istemez. çıtayı düşürmez üstat. kesmeşeker dinleyicisi uçsuz bucaksız azınlıktır çünkü. birbirini anlar, paylaşım esastır.
albümün içeriği şöyle olacakmış:

atlar dönmedi
sıcak ve kurak
doğdum ben memlekette
her şey sermaye için sevgilim
benim adım ne
eğ başını eğeceksen
ismail
metin kurt yalnızlığı
kim kimsesizse o ağlasın
gittiğin gün
tezatlar kitabı...

cenk taner nesnelerini birbirinden ayırmak derttir dert olmasına da ilk bakışta doğdum ben memlekette, her şey sermaye için sevgilim, metin kurt yalnızlığı, tezatlar kitabı isimleriyle ekstra ilgi çekmekte.
beklemedeyiz, dinleyip muradımıza ereceğiz artık. tereddütsüz arşive katılır, niteliğine binaen keyifle tüketilir.
sözler okuduğum kadarıyla ciddi mana da kalitedir ve kendi ifadelediği üzere daha açık seçik farkındalığı çabuk yaratacak kıvamdadır. bu biraz da yılların getirdikleri ve götürdükleriyle izah edilebilir. artık dinleyiciden saklanacak bir şey kalmamıştır. her şey gizli kapaklı olmadan felsefik derinliği ve edebi uçuşu (dil işçiliği de diyebiliriz) köküne kadar koyarak betimlenmelidir. zaten kesmeşeker nevi şahsına münhasır bir gruptur. bilen bilir, anlayan anlar!
mesele bence müzikal çizgide daha fazla. oturaklı ve dengeli sound çıkmışa benziyor. yoksa kimse kesmeşeker'in doğal olarak cenk taner'in söz yazarlığına bir şey diyemez. hele bu ülke topraklarında yaşıyorsak ayıp olur fazlaca. müzikal çizgi ve sound olgusu tartışmaya açıktır efendim. lakin bence bunu da kesmeşeker 7 albümdür layıkıyla kotarmakta. daha iyi olabilir diye eleştirilebilir ama bu kadar eleman değişikliği de ülkemin sığ müzik ortamı da masaya yatırılır o zaman. kesmeşeker'in bunca yıldır bu yozlaşmış müzik piyasasında sağ salim ayakta olması/ durması kafi derece yeterlidir!
sözün kısası sözlerden niteliğinden eminim, müziğe daha fazla kulak kabartacağım albümde!
kum 'dan 7 yıl sonra çıkacak kesmeşeker albümü. yanılmıyorsam (ki konu kesme olunca pek yanılmam) kum'da aralık ayında çıkmıştı bu da aralık'ta çıkacak.
2'şer yıl arayla yapılan albümler silsilesinden sonra kesmeşeker en son kum'u 2004'te yayınlamış ve aynı zaman aralığında andıran otu adlı bir kitap çıkarmıştı üstat. kendi ifadesiyle tüm enerjisini bu iki ürünle bitirmiş ve şarz olması gerekiyordu. birde araya tabi ailesel mevzular falan girince doğdum ben memlekette'nin çıkması gecikti.
açıkçası, cenk taner kişiliğindeki bir müzisyen hem kendisini tekrar etmek istemeyeceği için hem de dinleyicisinin kalite beklentisini önemsediği için basit bir şeyle karşımıza çıkmaz. bu bile üstatın sevilmesi için kafidir.
''hani biraz da kırık kalbim
okuldan bir kız sevmiştim
müzik benim zikrimdi
döndüm durdum
ol dedin bak oldum
ol dedin bana bak oldum
all you need is love in bodrum
ol dedin bana bak oldum, toydum...''
müzik benim zikrimdi! manidarlığı su götürmez!
yine mükemmel sözler.
Senin seksenlerin doksanların ne oldu? / şeytan aldı götürdü / benimkiler kayıp / Yardımcı rollerden birinde / ödül alsam pilot rolünde/ yalnızlığım bile gitmiştir / gece bu saatlerde / doğdum ben memlekette / Çok sıkıştım yaşım geldi / yaşamam lazım / kayıp eşya bürosunda/ kuşağım kalmış / yardımcı rollerden birinde / ödül alsam kaptan rolünde / yalnızlığım bile gitmiştir / gece bu saatlerde / doğdum ben memlekette / Tükettikten sonra yaşadığın sarhoşluğa / çılgınlık diyelim / bana versen milyon dolar / oyununda oynamam ki / diyelim mi? / bu şehir soygunlarında / umudumu cüzdanımda taşımam diyelim / bu şiddet sabahlarında / benzinin kurşunsuzmuş ne ala / diyelim mi / Diyelim bir denizim / ne ak ne kara / diyelim sesli çalmam / çok sessiz akşamlarda / doğdum ben memlekette / doğdum ben memlekette…
esenshop'tan anında sipariş edilesi albüm. link de vereyim; http://esenshop.com/detail.aspx?id=67315
''gülümse biraz, acılar kiraz'' deyip beni yine ve yine sakinleştirmiş albümdür.
dün geceden beri aralıksız dinlediğim albüm. hatta 2011'in en iyi şeylerinden biri. cenk taner ne güzel adamsın sen.
albümü dinleyince kesmeşeker'i ne kadar özlediğimizi bir kez daha hatırlatan albümdür. bir daha bu kadar ara vermesinler dediğimizdir.
beklentilerimi hem müzik hem söz olarak karşılamış kesmeşeker albümü. dünden beri, sekizinci dinleyişim. artık yazabilirim bir şeyler.
albüm gene mükemmele yakın bir dil işçiliği sunuyor. cenk taner yapacağını yapmış her zamanki gibi. ruhumu fethetti gene. beni hapsetti. mahvoldum, içlendim, sevindim böyle büyük bir ozanın varlığı dahi yetiyor da artıyor. arada da yapsın böyle bir şeyler yormasın kendini ve diğer bünyeleri.
dipnotlar var albüme binaen. teşekkürler bölümünde iki sosyalist(emekçi) yaptıkları işe samimiyet ve değer bindirmiş insan mevcut. ingiliz sinema yönetmeni ken loach ve bazıları için futboldan çok şeyler ifade eden metin kurt... metin kurt gibi yalnızız ceza sahasında. o kadar yalnızız ki bazen bu ürkütüyor beni. albümün kartonetinin sonunda, derin bir ifade var. demişki üstat, ''alın teriyle dolu kaplarda boğulanlar için'' bu şiirsellikte boğulmayalım da ne yapalım üstat?
kesmeşeker kadar dinleyicisini her fırsatta onure eden bir başka grup daha yoktur efendim. ve son olarak uçsuz bucaksız azınlığa; ''sen olurun olmazsa olmazı, olmazın illa da oluru değil misin?''
kesmeşeker albümlerinde en iyi şarkıyı bulmak ve ayırmak zordur da dinledikçe benim adım ne uçurmaya başladı. gene tezatlar kitabı , metin kurt yalnızlığı da öne çıkıyor hem de fazlaca.
sonuçta kesmeşekercileri memnun edecek bir çalışma doğdum ben memlekette.
kesmeşekerciler birbirini anlar,fikirsel teoriler ve paylaşım esastır!
(#14065703)
http://sallanyuvarlan.blo...ogdum-ben-memlekette.html

Alın Teriyle Dolu Kaplarda Boğulanlar için. 7 Yıl sonra uçsuz bucaksız azınlığı Kesmeşeker ile buluşturan albümdür.
parasızlıktan alamadığım torrentten vicdan azabı çekerek indirdiğim kesmeşeker albümü.
şöyle bir kritiği olan güzel albüm http://zamanolduren.blogs...ogdum-ben-memlekette.html
'kayıp eşya bürosunda kuşağım kalmış' sözüyle dudağın sol kenarına gülücük kondurmuş şarkıdır.