bugün

türk Silahlı Kuvvetleri nin 21. Genelkurmay Başkanı dır.
lakabı tak şak paşadır. vakti zamanında kendisi "çiller bana paşam şunu yap derdi ben şak diye yapardım. paşam bunu yap derdi ben tak diye yapardım" demiştir. lakaptan burdan gelmektedir.
(bkz: serdar güreş)
bayan insan tansu çiller'in sözünden çıkmaması ve 'filanca şey falanca olursa etek giyerim' demesi ve o dediğinin olmaması üzerine levent kırca'ya malzeme, ve levent kırca ile mahkemelik olmuş kişi idi, bir zamanlar, yamulmuyorsam, etekli skeçten ötürü... ürperdim şimdi hatırlayınca... *
zamanında kardak krizi nüks etmiş iken yunanlılara vermiş oldugu mükemmel, harikulade, andıkça insanın tüylerini diken diken eden bir cevabı vardır (saat gece yarısı, 2 ya da 3 suları, tv den son dakika alt yazı geçiyor) :

bizim kafamızı bozmasınlar, yoksa kahvaltımı atina da yaparım...

daha da bir şey söylemek istemiyorum.. *
ordudan ayrıldıktan sonra 1996'da yaptığı açıklamada;
--spoiler--
iran, ırak, suriye, almanya, fransa, belçika, isveç ve abd bölücü terör örgütüne destek vermektedirler. suriye karargah kurduruyor, almanya görünüşte karşı çıkıp her türlü olanağı sunuyor, belçika med tv'nin yayınına müsade ediyor, abd gizliden yardım ediyor...
türkiye içten ve dıştan kuşatma altındadır...
--spoiler--
gibi tehlikeli bir açıklamaya imza atan asker/devlet adamı, siyasetçi.
türkiye'nin son 30 yılının en karanlık döneminde genelkurmay başkanlığı yapmıştır.

(bkz: madımak)
(bkz: başbağlar)
(bkz: 25 mayıs 1993 pkk nın 33 askeri şehit etmesi)
(bkz: turgut özal ın kafa karıştıran ölümü)
(bkz: uğur mumcu nun öldürülmesi)
(bkz: eşref bitlis in öldürülmesi)
(bkz: adnan kahveci nin öldürülmesi)
esref bitlis cinayetiyle ilgili olarak evinde ifadesi alinacaktir. buzlanma iddiasini neye dayandirdigi sorulacak.
eşref bitlis'in ölümü hakkında itirafta bulunmuştur:
http://galeri.uludagsozlu...n-g%c3%bcre%c5%9f-221540/
"büyükanıt ve başbuğ pırıl pırıl komutanlardı" demiş eski genelkurmay başkanı:
http://galeri.uludagsozlu...n-g%c3%bcre%c5%9f-222307/
sivas olayları öncesi dönemin sivas valisi ahmet karabilgin'e arayarak olaylara müdahele edilmesi ve hatta zor kullanılması istediği, vali karabilgin'in ise general güreş'i dinlemediği iddia edilmiştir.
21 yıl önce kuvvet komutanları ile beraber denetlemek için gittikleri askeri birlikte zehirlenerek öldürülmek istendiği ortaya çıkmıştır.
1993 türkiye'sinin en önemli piyonu. kontrgerilla bulunamıyor diyenlere derim ki; "ahmaksınız işte. bulamadığınızı söylediğiniz şey tam karşınızda duruyor". bu adam konuşmadan ya da konuşturulmadan geberirse türkiye'de bir çok gizli olay tarihe gömülür gider. gebermeden önce mutlaka konuşturulmalıdır.
görsel
görsel
görsel
görsel
An itibariyle vefat etmiştir..

Dünya kimseye kalmıyor..
tak şak paşa olarak da bilinen değerli paşamızdır.
ilk defa haberlere çıkan eski genelkurmay başkanı. O da ölümle. Vefatla.
Doğan Güreş, 4 Aralık 1990 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinde PKK'ya ağır darbeler indirip bitirme noktasına getiren operasyonlara imza atmıştı.

Tansu Çiller başbakan koltuğuna oturduktan sonra, 1994 yılında PKK'yı ileri düzeyde zayıflatacak büyük bir atılım gerçekleştirecek ve bu atılım PKK'nın belinin kırılmasıyla sonuçlanacaktı.

Operasyonun ardındaki kilit isim ise Genelkurmay Başkanı Güreş idi. O zamanlar bir gazeteye yansıyan ve Doğan Güreş'e atfedilen 'Tak emrediyor, şak yapıyorum' demecinde Genelkurmay Başkanı'nın, Başbakan Çiller'le ilişkilerinin düzeyi anlatılıyordu.

ingiltere Genelkurmay Başkanı'nın 'Kadın Başbakanınız emir veriyor mu?' biçimindeki sorusuna cevap veren Doğan Güreş "Ne demek rahat emir verebiliyor mu? Tak diye emir veriyor ben de şak diye selamı çakıp emri uyguluyorum" demişti.

Güreş daha sonra haberin yanlış yansıdığını söylese bile adı 'Tak—şak Paşa'ya çıkmıştı bile. Genelkurmay eski Başkanı bundan sonraki özel demeçlerinde Başbakan Tansu Çiller'i 'Kararlı ve cesur bir kadın' olarak niteleyecekti.

30 Ağustos 1994 tarihinde emekliye ayrıldıktan sonra DYP'den siyasete atılan Güreş Paşa, Türkiye'de bir kadın başbakan ile görev yapan ilk genelkurmay başkanıydı da...

20 ve 21. dönemde Kilis Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapan Doğan Güreş, Çiller ile olan uyumlu çalışmasıyla bilinmişti.
etekli doğan paşa'dır. pek iyi bilmezdik! gerisini yaradan bilir.

bir haber:
http://www.aksiyon.com.tr...-hem-sivil-hem-asker.html

bir haber daha,şamil tayyar:
http://arsiv.sabah.com.tr/1997/10/17/p03.html
tedavi gördüğü GATA da vefat eden Türk Silahlı Kuvvetlerinin 21. Genelkurmay Başkanıdır.

4 Aralık 1990 tarihinde atandığı görevinde PKK'ya ağır darbeler indirip bitirme noktasına getiren operasyonlara imza atmıştır. Tansu Çiller başbakan koltuğuna oturduktan sonra, 1994 yılında PKK'yı ileri düzeyde zayıflatacak büyük bir atılım gerçekleştirecek ve bu atılım PKK'nın belinin kırılmasıyla sonuçlanacaktı.

ama orada ömrü vefa etmedi ve 30 ağustos 1994 de emekliye ayrıldı. nur içinde yatsın, memlekete faydası dokunmuş kişilerdendir.
o da ölmüştür vay aq.
Zamanında Kürtçü barzolar esas duruşta bekleyip tekmil verirlerdi. Burada ağlamaları bundandır. Ben senden razıyım umarım Allah da olur.
vefat etmiş eski genelkurmay başkanı. allah rahmet eylesin.
Kekoların güzel hatırlamadığı dönemlerin adamı olduğuna göre iyi adamdır sanırım.
güncel Önemli Başlıklar