bugün

pırıl pırıl parlayan çelik jantlar,simsiyah film çekilmiş camları,normalinden büyük lastikleriyle bir oto sanayi klasiği.herhangi bir vesileyle yolda bu arabayı kullanan bir şahısla dalaşılması durumunda dikkatli olunmasında fayda vardır dedirtecek modifiye edilmiş araba modeli.
tofaşın çıkardığı kuş serisinin en prestijli aleti... kullanan kişilerde hafif arabesk ruh bulunması arabanın alınabilmesi için yerine getirilmesi gereken şartlardandır...
(bkz: şahin çetesi)
insan evladının kendini aşabileceğini göstermiş bir alettir.kimisi motorları modifiye ederken kimiside motoru başka bir aracın; örneğin bir golf motor ile değiştirerek bilimum bmw,audi,mercedes'i tokatlamaktadır.siz siz olun bunlardan görünce kapışmak için iki kere düşünün.
yurdum insanının dahi buluşlarındandır.
lise çıkışlarının aranan öğesi. Altına da mavi veya yeşil bir floresan ile combo oluşturur.
hala normal şahinden ayırt edemediğim ve şahin arabası olduğundan utanan bi üst model olan doğanım var diyen insanların yarattığı modeldir.
(bkz: yurdum genci)
(bkz: yaratıcı aklın sentezi)*
bir nevieksi sozluk gorunumlu uludagsozluk *
daha sonraları konya ilinde mercedes görünümlü murat 124 yapımına neden olmuş kandırıkcı araba modeli.
(bkz: ferrari görünümlü maserati) *
hafif modifiye edilmiş varyasyonlarının tarafımdan potansiyel tehlike olarak görüldüğü, tofaş kuş serisinin çarpık ilişkili neticesinde ortaya çıkış modelidir.
bahsi geçen araç yolda göründüğünde dikkatli olunması gerekmektedir .
(bkz: nihat doğan görünümlü şahin k)
yine kendi içinde şahin olan arabadır.
hissettirince üzülüyomuş..
(bkz: cem yilmaz)
- hoooopp doğan abi naber ya?
+ ne doğan'ı lan, benim ismim şahin!
- abi pardon ya, ben seni bizim doğan abi'ye benzettim.
+ tamam, bas git hadi! ben de şimdi seni bülent ersoy'a benzetmeyeyim..
- peki abi.
(bkz: Condoleezza Rice)
sanırsın ki şahin i ferrari kıvamına sokmuşlar. sonuçta ikisi de metal yığını, uçan teneke. kim tasarlamışsa ki tasarlayan oldugunu sanmam beş yaşında bile ondan daha iyi araba çizdiğimi söylemek isterim. sonuçta camlar otomatik açılınca doğan, kolla açılınca şahin oluyordu. bir de bir kaç küçük teferruat daha vardı. kısaca yıllarca bu teneke yığınlarını bir corolla, wolkswagen fiyatına sattılar. neden mi? ithal ikameci kalkınma modeli...
(bkz: doğan görünümlü şahine süper saloon amblemi takmak)
doğan, şahin' in bir üst modeli olarak piyasaya sunulmuştur fabrika tarafından. Fabrika yani tofaş bu doğan aracını lüks model şeklinde lanse edip şahinin o zaman ki karizmasını çizmiştir iş o çiziş şahin lere bir hınç alma sebebidir ve aralarında ki farklar o zamanlar şöyleydi. gözle görülür detaylar şunlar doğanda olup da şahinde olmayan özellikler.

1-yan kapı çıtaları
2-ön panjur
3-küçük farlar
3-sis farları(opsiyonel) *
4-ön elektrikli camlar
5-hidrolik direksiyon
6-güçlendirilmiş yarım enjeksiyonlu motor (ne demekse)
7-orj çelik jant
8-kadife kaplamalı koltuklar
9-ön kaput altı kaplama (ses içinmiş)
10-arka stopların şekli
11-merkezi kilit
vs vs
bunlar şahin de bulunmayan özelliklerdir.

Şahini doğana benzetme olayı burdan gelmektedir.
şahin doğana benzetildikten sonra sakın bir daha onda şahin demeyin yolda bırakır ilginçtir araba alınıyor:)
ilk bakışta silikonlu oluduğu belli olmayan ama sonrdan silikonlu olduğu öğrenilen asyalı hatunları tanımlamak için kullanılabilecek tanımdır efenim.
şimdilerde camları koyu siyah filimli ön cam yada arka canım üst kısmında "pioner, exelance" yazıları bulunan, genelde tekno yada arabesk bir şarkı şarkı bas bas bağıran, egzozu patlak, bagajı dolduran tüp ve kolonları içinde barındıran, dikiz aynasında cd asılı olan, vites kolu ahşap kobra yılanı şeklinde, muhtemelen direksyonunda da ahşap kaplaması olan, yine vites kolunun yada silecek kolunun üzerinde tespih takılı olan modellerini görüp "ne ki bu ki" demekten kendimizi alıkoyamadığımız bir otomobil türü.
need for speed underground isimli oyunda türk bir arkadaş tarafından hazırlanan yama ile kavuşabileceğiniz, yollarda terör estirebileceğiniz bir arabadır. nos bile takılmaktadır. 300 ü görmektedir. dragda kaportası havaya uçmaktadır. egzozu düşmektedir.

oyundaki tek ve en büyük rakibi ise full modifiye anadoldur.

edit:

http://www.cokacayip.com/media/modifturk/under.jpg
(bkz: dum tisli muzik/#3076510)
(bkz: dali dili korna/#3076495)