bugün

raskolnikov katilinin sabah akşam üstad dostoya şükretmesini gerektirecek durumdur. haddini bil denilesi insan raskolnikov'u kendine getiren önermedir.
Natasya roskolnikov'a " Ne yapıyorsun? " "iş..." " Ne işi?" diye sormazdı roskolnikov'da karamsar bir ses tonuyla düşünüyorum diye cevap vermezdi.
Suç ve ceza'yı okuyan Nihat Doğan cümlesi
dostoyevski olmasaydı ben, ben olmazdımdan yola çıkarsak daha bir anlamlı olacak anlatım.
dostoyevski insanı ve doğasını tarif konusunda o kadar zirvededir ki kitaplarını okumasaydım, şu an sahip olduğum insalık haline sahip olamayacağım katıksız bir gerçektir.
raskalnikov olmasa sonya da olmazdı.
(bkz: ömer üründül olmasaydı ben bu bkzı vermezdim)
dostoyevski, raskolnikov'u yaratan tanrıdır. raskolnikov ise nietzsche'dir.
belki de tam tersi olan durumdur.
felsefe dünyasının "raskolnikov mu dostoyevski'yi yarattı, yoksa dostoyevski mi raskolnikov'u" sorusunun ve sorunsalının başlığa dökülmüş halidir.
(bkz: rodion romanovic raskolnikov)
raskolnikov olmazdı ali ya da ahmet olurdu.
* Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık. *
(bkz: işte o palto)
dostoyevski olmasa raskolnikov olmazdı. raskolnikov olmasa bu başlık olmazdı. başlık olmasa bütün bu entrylerde olmazdı.

(bkz: hayat ne garip destroyerler falan)
evvela sanatkar nedir? bütün imkanların erişilmez ucu, gayelerin gayesi, kemallerin kemali, maveraların maverası olan allah'a doğru sonsuz bir tekamül yolunda giden insanoğluna mahsus vücut veriş nevileri içinde en zengin ve en güzel hissenin üzerine oturmuş mahluk... evet sanatkar bir mahluktur, fakat yaratmak cehdinde olan bir mahluk!... onun bir eseri, bir de kendisi vardır.
işte sanatkar, çok defa yaratmaya kalkıştığı tipin, yaratılmış olan ta kendisidir.

sultan'üş-şuara
babası olmasaydı dostoyeski de olmazdı.
(bkz: bakkal olmasaydı sen olmazdın) ile fikir olarak aynı olan önermedir.
(bkz: hadi ya)
raskolnikov karakterini dostoyevski'nin yarattığını farklı bir şekilde ifade etmektir.

raskolnikov olmasaydı da olurdu hani. hangimizin hayatında bir yeri var ki?
ömer üründül'den duyulabilecek "gözlem sonucu".

(bkz: romancılık çok enteresan)
okur okumaz o muhteşem kitabı aklınıza getirdiği için mükemmel olan önermedir.
(bkz: halit ziya olmasaydı bihter olmazdı)
mantık biliminin babası aristoteles, başlığı görseydi kahrından ölmese bile ağır bir felç geçirirdi,bu kesin. heleki üstüne birde ,kafka olmasa,gregor samsada olmazdı... şeklinde bir başlığa daha denk gelseydi ,yüksek dozda ucuz mantıksal çıkarımdan ölür giderdi.
kitap okuyan insan söylemi.
(bkz: adam kitap okuyor beyler)
mayakovski olmasaydı nazım olamazdı tadında tümce. tabi burda bir karakterin ortaya çıkışına bir yazarın vesile olması söz konusu. yani karakter yazarın düşünceleri, dışavurumu icabı küllerinden doğuyor.
fakat şu ilk malum tümcemdeki esinlenme aralığı da mevzudan çıkarıbilir.tabi bu bakış açısına göre her şair, yazar, sanatçı kendsinden yıllar önce yaşamış sanatçılardan esinlenmiştir. ve açıkçası konunun sonu yoktur, sadece bize o esinlenmeleri bulmak düşer.
daha temele inersek, suç olmasaydı ceza da olmazdı. Ya da Eminem olmasaydı ceza olmazdı.
güncel Önemli Başlıklar