1. 1.
    zamansal nedenlerden dolayı gerçekleşemeyecek olay. ama elbetteki dünyanın en süper durumudur. muhteşem bir deha nın arkadaşı olmak onun yarısı olmak demektir...
    -2 ... ahmetyavuzel
  2. 2.
    dostoyevski'nin yeteneklerinden ve içtenliğinden faydalanmak adına güzel fakat o sinirli hali, gözlemleme yeteneği ön planda tutulduğunda pek iç açıcı bir durum değildir. dostoyevski güzeldir ama eğer ki siz bir stavrogin, bir raskolnikov, bir ivan, bir fırdeşçenko, bir mişkin, bir pyotr stepanoviç, bir ippolit bir yepançin ya da bir kolya bir lebedev ya da bir marmeledov huyuna sahipseniz sizi arkadaştan çok romanlarına dahil edeceği bir roman kahramanı olarak değerlendirir ve de yazdığı romanın kurallarına sonuna kadar bağlı kalacağından edebiyat aşkına sizi tek kalemde silebilir. ayrıca ağır bir sara hastası olduğundan sizi yanına çağırır, sürekli başında beklemeniz gerekir. ya da bol kumar borcu yapar, direk sizi bulur, "borç verir misin bana? romanım basılsın kazandığım rubleler ile hemen borcumu ödeyeceğim" filan der. çünkü arkadaş olsaydı arkadaşlık kavramı sadece fikir paylaşımı yapmaktan ibaret kalmıyor. belki sizin turgenyev gibi kibirli bir huyunuz olacak, sizi eleştirecek, gururunu dizginlemekte zorlanacak, sizinle ters düşecek, geri barışmak için kırk dereden su getirmeniz gerekecek. ya da siz ortam adamı olacaksınız, balolardan balolara dolaşacaksınız ama dostoyevski sosyete ortamlarını sevmeyecek, kalabalığın içinde canı sıkılacak, sizi snoplukla suçlayacak. adam zaten iletişim kurmakta zorlanan biriymiş.

yalnız arkadaş olsaydı kesinlikle saygıyı hak ederdi. mesela yazar olmaya niyetiniz olsaydı dostoyevski ile ilişkinizi sağlam tutmak zorunda kalırdınız. "hocam bu yetenek nereden geliyor, bana da bir kaç ipucu verir misin roman yazmakla ilgili?" deyip gönlünü hoş tutmaya bakardınız. tabi dostoyevski sizinle pek konuşmak istemezdi. o kumarhane senin bu kadar kumarhane benim dolaşırken hem romanlarını tamamlayacak hem de sizinle nevanka caddesi üzerinde çay içmeye gidecek hem de beyaz gecelerin birinde oturup votkanın getirdiği neşe ile sohbet edecek. adam zaten borçlularından kaçıyormuş habire, avrupanın bir kentinden size mektup gönderir "moskova'ya dönmek için paraya ihtiyacım var bana 250 ruble gönderir misin?" diyerek borç para isterdi, parayı vermeyecek olsaydınız oracıkta sara krizine yakalanırdı.
    5 ... sinan
  3. 3.
    (bkz: razumihin)
    ... abraxas
  4. 4.
    +ya dosto şu romanlardaki, ek bilgi amacıyla verilmiş en alttaki küçük yazıları okuyor musun?
    -yok be olum, roman dışı onlar. gereksiz yere okumaya ne gerek var. dümdüz okuyorum.
    +oh be içim rahatladı...
    2 -1 ... tifosi
  5. 5.
    kumarı sevdiğinize işarettir. dikkat edin o masada birgün de sizi satmasın.
    1 ... cergibozanlar
  6. 6.
    -skicem ya çok realistsin, hiç geyik yapılmıyo senle!
    3 ... stennlord
  7. 7.
    puşkin'i de yanımıza alıp yan odada kağıt oynamaya can atacağım olaydır. anacığım, meleğim, güzel sözlüğüm siz nasıl hayaller içerisindesiniz?
    ... sundog
  8. 8.
    dostoyevski'yle eve çıkmakla sonuçlanabilecek eylemdir. bulaşıkları sırayla yıkarsınız, haftasonları temizlik yaparsınız, halının üstüne gazete serip yumurta falan yersiniz.

(bkz: öğrenci evi)
    ... tifosi
  9. 9.
    üstte başlığı olumsuz şekilde eleştirip eksi oy veren yazarların aksine muhteşem bir durumdur.
    dosto ile tartışmak, fikirlerinden bir şeyler kapmak,o muhteşem leziz zihnindeki enteresan bilgilerden faydalanmak ve onun sayesinde ufku ciddi şekilde aydınlatmak; dosto nun borc istemesinden ve geyik yapmasından çok daha önemli husulardır.
    ... ahmetyavuzel
  10. 10.
    dostoyevski nin arkadaşı olmak
    6 ... asimetrik yazar