bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  atalarımızın müthiş saptamalarından biridir. çok fazla mesaj kaygısı güdülmediği takdirde yerli yersiz kullanılabilinir: yeni ayakkabı aldınız, arkadaşınız da bakıyo haliyle, atasözümüz emrinize amade.
  2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  bu atasözünde anlatılan, dostunuzda düşmanınızda sizin kılık kıyafetinize bakar. derli toplu ve temiz giyinin. başka bir anlam ifade etmiyor benim için.
  1 ... kirmastılı
 3. 3.
  burada düşman ayağa fetişist olduğu için değil ne zaman düşecek diye bakmaktadır.
  ... karga
 4. 4.
  "hakkınızda iyi şeyler düşünmeyen tanıdıklarınızın sizinle gözgöze gelmeye cesareti olmaz, bakışlarından kendini ele vermekten korkar" anlamındadır bence... yoksa ayakkabınıza bakıp en fazla iç geçirecek adamdan düşman olsa ne olur, olmasa ne olmaz?
  3 ... caty blake
 5. 5.
  uydurma bi atasözüdür zannımca,anlam veremediğim sadece geyik muhabbeti sözüdür.
  2 -3 ... tyro
 6. 6.
  ataların söylediği özlü ve esnek bir sözdür ilk anlamıyla dost olanın göze baktığı düşman olanın da gitmesini gözlediğidir
  ... copywritter
 7. 7.
  uzun süreler tam anlamıyla idrak edemediğim bir atasözüydü bu. tüm atasözleri mecazi anlamlarıyla kullanılsa da bu atasözünü açıklarken 'kılık-kıyafet' gibi sözün içinde doğrudan değinilen noktalardan bahsediliyordu.

  artık bu sözün gerçek anlamını bildiğimi sanıyorum.

  baş-ayak: kişiler kendilerini düzenlemeye çalıştıklarında en çok önem verdikleri yerleri baştır. yani saçtır, sakaldır, bıyıktır, gözdür, kaştır... sokağa çıkmadan önce ayakkabılarımızdan tutun diğer zımbırtılara kadar hepsine çeki düzen veriyoruz. lakin başımıza ayrı bir hassasiyet gösteriyoruz. başımız bizim reklam panomuzdur. en çok ona bakıldığını düşünerek en çok özeni gösterdiğimiz yerdir.

  işte insanın dostu ile düşmanı arasındaki fark, ayak-baş çözümlemesinden ziyade gösterilmek istenen-görüldüğü sanılmayan çözümlemesiyle ilgilidir. görülmesini beklediğimiz yere ihtimam gösterdiğimiz halde, çoğu kişinin bakmadığı noktaya bakanlar düşmanımızdır.

  örnek: kişi espirili kişiliği ile ön planda olduğunu sanmaktadır. bu sebeple en çok özen gösterdiği nokta budur. buna istinaden kişinin hiç dikkat çektiğini bile sanmadığı bir özelliği olan göz bozukluğu dikkat çekmişse, işte o dikkati çeken kişi düşmandır. buna rağmen espirili kişiliğine yoğunlaşmış ve diğer saklananları görmeyen(görmek istemeyen) kişi dosttur.

  atalar yine coşmuşlar, ağlamak istiyorum...
  1 ... martin edilen
 8. 8.
  (bkz: hurafe)
  1 -1 ... picnick
 9. 9.
  ayak fetişistleri için geçerliliğini kaybeden ata yadigarı.
  1 ... amiga1200
 10. 10.
  (bkz: kendimden biliyorum)
  cidden de doğru bir sözdür; şöyle açıklayayım efendim, mutlaka okuyunuz:
  şimdi benim ayaklarım bir hayli büyük(çocuk mezarı gibi*) birde taraklı, yani geniş. bu yüzden ayaklarım çok dikkat çeker. tabi ayaklarımı ben yaratmadığımdan bir utanmam, rahatsızlığım haşa yok. durum böyle olunca çoğu kişi ayaklarıma bakıp ''aa lan ne büyük ayağın varmış'' der. bende pek birşey söylemem, buraya kadar normal fakat dost olduğum arkadaşlarımdan daha 1 tanesi bile ayaklarıma birşey söylemedi. bu da bu sözü doğru çıkartır.
  1 ... falcata