bugün

Bir arkadaşıma mind fuck filmler önerir misin demiştim ve kesinlikle bunu izle, dediği için hemen açıp izledim. Öncelikle filmi izlemek için ciddi bir konsantrasyona ihtiyacınız var, aksi takdirde filmden bir şeyler anlamayacağınızı düşünüyorum. Çünkü film yapboz gibi, parçaları birleştirmeden bütünün görülmesi zor oluyor. Üstelik bu tarz konulu filmler ilginizi çekmıyorsa, kesinlikle 2 saatinizi heba etmiş gibi düşünebilirsiniz ki asla öyle değil. Şimdi gelelim filme, bundan sonrası spoiler;

--- spoiler ---

Filmde gördüğünüz çoğu olaylar, Uzay/Zaman da meydana gelen bir hasardan dolayı oluşan paralel evrende gerçekleşiyor. Kitaptan gösterilen kesitlerin özeti: "Paralel evren" oluşursa dengesiz olacaktır ve birkaç haftadan fazla varlığını sürdüremeyecektir. Sonunda kendi içinde çökerek kara delik oluşturup gerçek evrenide yok edecektir. (Tavşan Frank Donnie'ye dünyanın 28 gün içinde sona ereceğini söylüyor). "Artefakt" paralel evrenin oluştuğuna dair ilk kanıttır ve paralel evrende yaşayanlar tarafından büyük merakla karşılanır. (Donnie'nin evine düşen uçak motoru, bu motor aslında gerçek evrene ait, paralel evrenin oluşma anında uçak motoru gerçek evrenden paralel evrene hata sonucu geçiş yapıyor, bu uçak motoru gerçek evrene dönmez ise kara delik oluşacaktır.) "Yaşayan Alıcı" artefaktın gerçek evrene geri döndürülmesi için seçilmiş kişidir, telekinetik kontrol, su ve ateşi manipule etme gibi bir çok süper gücü vardır, burada Yaşayan Alıcı Donnie oluyor. Donnie bu güçlerini kullanarak okulu su bastırmış, Sübyancı Mentorun evini yakmıştı, filmin sonunda ise Donnie süper güçlerini kullanarak annesinin de yolcusu olduğu uçağın motorunu koparıyor ve portal oluşturarak gerçek evrene gönderiyor, gerçek evrene dönen uçak motoru ise gerçek evrendeki Donnie'nin yatağına düşerek onu öldürüyor.  Manipule Edilenler, filmdeki herkes paralel evrende manipule edilmiş kişilerdir, manipule yaşayanlar ve manipule ölenler olarak 2' ye ayrılırlar. Donnie'nin kız arkadaşı ve Donnie'nin ablasının manitası olan tavşan köstümlü Frank manipule ölülerdir. Bu ikisinin de süper güçleri var ve seçilmiş kişi olan Donnie'yi artefaktı gerçek evrene göndermesi için manipule etmektedirler. örneğin Frank (tavşan kostümlü) Donnie onu vurduktan sonra zamanda yolculuk edip geçmişe gidiyor ve Donnie'yi yatağına düşen uçak motorundan kurtarıyor (dünyanın sona ereceğini söylediği zaman), ayrıca okulu su bastıran ve sübyancı mentorun evini yakmasını söyleyen de Franktir, böylelikle okul tatil oluyor, sübyancı hapse atıldığı için Donnie'nin annesi kızları dans yarışmasına götürmek zorunda kalıyor, böylelikle evde parti verebiliyorlar, bunun sonucunda ise kız arkadaşı ölüyor ve Donnie Franki öldürüp katil oluyor, yani kaderini kabullenip Paralel evreni kapatmaktan ve gerçek evreni kurtarmaktan başka şansı kalmıyor. Bu Manipule Ölülerin Donnie' yi manipüle etme yolu aslında. Son olarak aklıma gelen, Grandma Death (Ölü Ebe) karakteri Donnie' den önceki seçilmiş kişidir ve Zamanda Yolculuğun Felsefesi kitabını yazan kişidir.
--- spoiler ---

Hem oyuncu kadrosu hem de performans şahaneydi. Filmin genel havası, görselliği (ki dönemine göre çok başarılı buldum) anlatımı gayet iyi. Lakin dediğim gibi paralel evren, zamanda yolculuk, uzay/zaman gibi konulardan hoşlanıyorsanız film size zor gelecektir. Çünkü basit bir bilim kurgunun aksine içine felsefi düşünceleri de sanatla harmanlamış durumda. Keyifli seyirler, ben tavsiye ediyorum, tabi ilgilisine.
Uzun arayla 2 kere izledim. ikincisinde anlamıştım sanırım.
*
acayip balon bir filmdir, izlerken sıkıldım şahsen gereksiz sahneleri çıkarsak 30 dk kalır. yüksek oyu kesinlikle hak etmiyor 10/3.5
sensin saçma sapan.
“Keşke zamanda geri gidip bütün o saatler boyu karanlık ve acıyı alıp yerine iyi bir şeyler koyabilseydik."

görsel
Hiçbir şey anlamadım. Anlamam gereken bir şey, kaçırdığım bir şey mi var onu da anlamadım. Evet
11 kişi birlikte izlememize rağmen anlamadığımız, tekrar başa alıp izlediğimizde bile sadece 5’mizin anladığı filmdir. Allah’tan ben o 5 kişi arasındaydım da tekrar izlemek zorunda kalmadım. Boş bir kafayla birgün arayla iki kere izlenmesi tavsiye edilir. Her ayrıntısında birşey gizleyen çok güzel bir Jake Gyllenhaal filmidir.
senaryosu ve tekniğiyle kült olmuş bir filmdir. sahneler, grafikler, kostümler ekseriyetle basittir, film hojdur.

--spoiler--
dikkat et, bir şeyler kaçırıyor olabilirsin.
--spoiler--

donnie'nin deccal konuşması da şahanedir.
Entrylere bakıldığında bir hayli hayranının olduğu ve filmi saçma bulanları kendi aralarında eksileyerek hemen absorbe ettiği ortada.
Şahsi olarak benim de saçma bulduğum film.
Felsefik bir derinliği olabilir bu tarz, birçok kurguda anlaşılmazdır.
Ama bu film hiç olmamış senaryosu hakkında ne söylenirse söylensin tekniki her konuda sınıfta kalmış bir yapımdır.
Ha kendini bir şekilde izlettiriyor tuhaf bi çekiciliği var ama o kadar işte.
Sırf şu şarkı için bile tekrar izlerim dediğim film.

https://youtu.be/_VU9DjQpvMQ
Uzun zaman önce izlediğim pek anlamadığım dün tekrar izlediğimde anlayıp bayıldığım filmdir.
izleyeli 3-4 sene olan film.o zamanlar pek bişi anlamamıştım bi daha izlemekte yarar var.
kafa yakar.
2001 yapımı 113 dakikalık kısa, director's cut versiyonu 165 dakikalık bilim-kurgu/fantastik/dram kategorili richard kelly filmi. bütçesi 4 buçuk milyon, gişesi 4 milyondan fazladır. Imdb notu 8.1 görsel

jake gyllenhaal'ın oyunculuğuna bayıldığım, arşivimin değerli parçalarından biri. Müzikleri harikadır, özellikle mad world. Ölmeden önce izlenmesi gereken 50 filmden biri seçilmiştir, ayrıca filmin web sitesi ödül almıştır. Donnie'nin bahsettiği delorean isimli araba, back to the future serisindeki zaman makinesinin adıdır.

Demir maskeli siyah tavşandan hala tırsıyorum, insanın ruh halini/kafasını bir süre bulandırma gücüne sahiptir görsel
görsel

Sık sık hatırladığım karakter.
toplanıp film izlemeye karar verdiğimizde, millete zorla izlettiğim, benim uyuduğum filmdir.
"Bu dünya üzerinde yaşayan her canlı yalnız ölür."
Türkçeye karanlık yolculuk olarak çevrilen bilimkurgu fantastik korku karışımı bir film. Tavşan kılıklı tip (frank) sevecen aslında.

(bkz: o neydi gız)
izleyip de aklımda kalan Ender filmlerdendir..
her bir canlıya tavsiye edilir..
hatta birden fazla kez izlenmesi gerekebilir..
aralıklarla verilen bilgi metinleri doğru düzgün okunup, anlaşıldığı ve birlikte değerlendirildiğinde keyifle izlenebilen zamanına göre oldukça kaliteli bir yapımdır. ama yok siz bilgi metinlerini öylesine yazmışlardır diye okumaz veya üzerinde düşünmezseniz filmi anlamayı da beklememelisiniz. bu arada film bazı yazarların kendini einstein zannetmesine neden olmuş. abartmayalım lütfen; yukarıda dediğim gibi bilgi metinlerini adam akıllı okuyan herkesin anlayabileceği zamanına göre oldukça güzel bir film. ama sırf paralel evreni işliyor diye bir interstellar da beklememek lazım. iyi seyirler...
görsel
Sinema tarihinin en önemli yapımlarından. Çekim teknikleri ve hikaye süper. Bilim kurgu ve dram çok güzel harmanlanmış. izlediğim en iyi filmdi diyebilirim.
Ölüm teması üzerine en sevdiğim filmlerden biri.
fazla 31'den hayal görmeye başlayan bir ergenin hikayesi.
zaytgaystın atası.

ama biraz zorlama gibi...

he tabi çok geniş bir alanı konu aldığı için üzerine keramet havasında eğilip bir su bardağı iki su bardağı osmancık pirince bir kazanlık su kaldırtmışlar.

açıldığı denizler müthiş, keyifli ve bir o kadar da cezbedici. fakat ben bunun biraz batılı kafasıyla işte şöyle bir şeyler yapalım da olağanüstü görünsün düşüncesiyle bu yolun izlendiğini düşünüyorum.

filmi ortaya koyan vizyon da sinema ilmi olarak bunu ispatlar gibi...

diğer yandan eğer ki bu film bir projenin sinema ayağı ise ki aslında bütünüyle de bunu işaret eden bir pozisyonda, ben komplo teorisinden kaçmak niyetiyle işi hafife alma durumundan tümüyle yanılma durumuna sınavsız geçiş yapmış olurum...

işler karışık... manyak ettiler ulan alayımızı. bu işler çok karışık...