bugün

aa bu benim dedem lan deyip bitiririm bu giriyi aslında ama moderasyondan okey, batak arkadaşlarım var. böyle mal gibi bakınızlar filan verince kafama şaplak atıyorlar, oyunlara almıyorlar. o yüzden yapmam asla. sakınırım şiddetle. neyse özelimi bırakıp, asıl dalgamıza bakalım biz.

efenim aslında dedelerin ve haliyle onların çocuklarının (annelerimiz veya babalarımız oluyor bunlar) ortak özelliğidir dönemsel kıyaslama yapmak. aslında çağın değiştiğini, işlerin artık farklı yürüdüğünü ya da iyi bi kariyer sahibi olan herkesin başlangıç basamağı olarak tarlada çalışmak, tamirci çırağı olmak gibi işlerle meşgul olmadığını belirtmek isterdim em başta ama tırsıyorum açıkçası. zira vakt-i zamanında dedeme bu tür bi açıklama yapmaya çalışırken bastonu kafamın ortasına yemiştim. ordan bi fobi olarak kalmış sanırım bende. artık gereksiz ve tehlikeli bi aktivite olarak görüyorum bu açıklama yapma işini.

neden tercih edildiğini hiç anlamadım bu yöntemin. misal bi işi babamın veya dedemin istediği şekilde yapmayınca başlıyorlar; "biz zamanında sizin gibimiydik aahh aaahh! babamız bize her işi öğretirdi" diye anlatmaya. yahu beni yetiştirten sizsiniz, öğretseydiniz öyleyse. ama yok anam! nerde onlarda o anlayış, o vizyon. ya da dedeye cevap vermek. hani konuşma esnasında bi saygısızlık yapsam içim yanmayacak. ama öyle bir şeyde sözkonusu değil. tüm bunlara rağmen;

+ oğlum şu suyun önünü şurdan keste, vişnelerde sulansın yav
- dede önünü kesmiimde şurdaki suyu yönlendireyim oraya olmaz mı?
+ eşşoleşşeğin sıpasına bak nası cevap veriyo! bizim zamanımızda biz babamızın, dedemizin karşısında mum gibi dururduk, ses çıkartamazdık
- dede bişi demedim valla ya!
+ şu asayı görüyonmu şu asayı (bastonu kastediyor)
- dede tamam valla dediğin gibi yapcam
+ suç sende değilki zaten seni yetiştiren babada! o eşşoleşşek adam gibi öğrenseydi sanada öğretirdi (aha babamada sardırdı)
- ded
+ suuus! daha cevap verme köpoğlu kopek

şeklindeki diyalogların envai çeşidini yaşadım. ulan bi işide mi doğru düzgün yapamıyorum .mınakoyyim? bu ne şiddet bu ne celal arkadaş? adam şarkısını yaptı yahu; "artık devir değişti, e tabi çelik de değişti" diye. bizim ne eksiğimiz var çelikten anasını satayım? bizde değiştik. burdan dedeme ve babama sesleniyorum; "iyi anlayın bunu pls!". yüzlerine de söylerim bunu aslında. gülmeyin lan öyle, cidden söylerim istesem.