bugün

Marlon brando, faye dunaway ve johnny depp gibi 3 muhteşem ismi bir araya getiren sakin bir film..

Don juan karakterini johnny depp oynuyor filmde.. aslında oynamak hatalı bir kelime oldu burada.. adam resmen yaşıyor o rolü.. sanki kendisi gerçek don juan..

Peki kimdir filmde anlatılan bu don juan de marco?

Kendisini şöyle betimler bu karakter: dünyanın en büyük aşığı.. evet, bu kadar iddialıdır işte aşk konusunda.. ki filmi izledikçe, ondan bir şeyler öğrenmeye başladıkça hak vereceksiniz kendisine..

Ve sonunda anlaşılacak ki böylesi aşk dolu bir adamın hayallerini öldürmek yerine onunla beraber o hayalleri yaşamak gerçeklere atılacak en büyük çelme olacaktır..

hafif spoiler:

don juan:
There are only four questions of value in life, Don Octavio.
What is sacred?
Of what is the spirit made?
What is worth living for,
and what is worth dying for?

The answer to each is the same: only love..

ve spoiler biter..
(bkz: have you ever really loved a woman)
evrende dört soru vardir:

1.kutsal olan sey ne?
2.ruhun yapisi ne?
3.yasamaya deger ne var?
4.ölmeye deger ne var?

hepsinin tek bir cevabi var : yalnizca ask."
repliğini de içeren soft görünümlü sofistike bir film. emekliliğine çok az kalmış bir psikiyatrist ile kendisini don juan zanneden bir hastanın hikayesi.
johnny depp'in başrolünü üstlendiği bir filmdir. aşkı en güzel şekilde anlatan filmlerdendir ve insana mutlu olmanın değişik bir yolunu örnekler. kesinlikle izlenmelidir.
dün akşam izlediğim, aşkın tarifini en güzel şekilde yapan filmlerdendir. kadrosu sağlamdır.
filmden replikler:

Hayatta önemi olan yalnızca dört soru vardır, Don Octavio.
Kutsal olan nedir? Ruh neden oluşmuştur? Uğruna yaşamaya değer ne var?
Ve uğruna ölmeye değer ne var? Her birine cevap aynıdır.
Yalnızca aşk.

Her kadın çözülesi bir gizemdir ama bir kadın gerçek bir
aşıktan hiçbir şey saklamaz. Ten rengi nasıl
ilerleneceğini belli edebilir. Bir gülünki gibi kırmızımsı bir renk,
pembe ve soluk ve taç yapraklarını açması için
güneş benzeri bir sıcaklıkla ikna edilmiş olmalıdır. Kızıl saçlı birinin solgun
ve benekli teni sahile vuran bir dalganın şehvetini ister
böylece altında yatanı kışkırtabilir ve aşkın köpüklü keyfini
ortaya çıkarabiliriz. Bir kadınla beraber olmayı tanımlayan hiçbir benzetmenin olmamasına rağmen
en yakını, az bulunan bir müzik aleti çalmaktır.
Acaba Bir Stradivarius kemanı kalbinden tek bir kusursuz nota elde ettiğinde, kemancı kadar
aynı coşkuyu hisseder mi?

- Don Juan sen misin?
+ Kesinlikle.
- Neden, o kadar çok başarıyla büyük Don Juan hayatını sona erdirmek istiyor?
+ Çünkü uğruna yaşanacak hiçbir şey kalmadı.

- Neden Dr. Micklerın Don Octavio del Flores olduğunu düşünüyorsun?
+ Sen neden Don Octavio del Floresin Dr. Mickler olduğunu düşünüyorsun?

alıntıdır.
kaynak:
http://www.replikler.net/...ik/don-juan-demarco-1994/
big fish tadında güzel bir film.
muhteşem filmdir, izlenmesi şiddetle tavsiye olunur, bir johnny depp klasiği dir.
izlerken sıkılmayacağınız biraz masal biraz gerçek bir film. marlon brando'yu ilk kez tombik haliyle oynadığı bir filmde izledim. acayip sevimli lan sarılasım geldi.
Sözlük erkeklerinin çoğunun büründüğü karakterdir.
en sevdiğim romantik yağ gibi akan masalsı fimlerden. replikleri çok hoştur. şuan içerken izliyorum 3.defa falan sanırım. gerçekten harika bir film. johnny depp'in ısrarla marlon brando ile oynaması istemesi üzerine marlon brando kadroya dahil edilmiştir diye bir yazı okumuştum.
edit: don ana'ya bende hasta oldum. seks tanrıçası resmen. birde johnny yani kendi ismini kullanmış filmde johnny depp. sadece bizim türk filmlerinde oluyor sanıyordum bu olayı. haha don juan ile sevişen arap sultanın adı da gülbeyaz. johnny depp'in ağzından duyunca bu ismi tuhaf geliyor insana.
müzikleri ayrı bir efsane. johnny depp, marlon brando ve faye dunway muhteşem oynamış. faye dunway ne seksi kadın o yaşında bile. don ana'yı canlandıran kıza baktım da yıpranmış biraz. ama o gözler bakışlar halen aynı tatlılıkta. defalarca izleyebilirim 4.kez izledim sanırım bugün.

--spoiler--

hiç gözlerine baktığında doğmamış çocuklarını gördün mü? dünyada yaşamaya ve ölmeye değer tek şey. aşk..

--spoiler--

https://youtu.be/hq2KgzKETBw
https://youtu.be/DZPOGizv1yc
1994 yapımı 97 dakikalık komed/dram/romantik kategorili jeremy leven filmi, 6.7 imdb puanına sahip. 4 ödülü ve oscar adaylığı vardır. Kadrosunda marlon brando, faye dunaway, johnny depp gibi güzide oyuncular barındırıyor. Nerdeyse Her sene izlerim görsel

içinde, izlemeye doyamadığım bir adet elf erkeğini barındıran, yavaş ilerlese de muhteşem bi film. Don juan için johnny'den daha iyi seçim olamaz zaten, o ne güzelliktir öyle? Aklımı başımdan alıyor, her izleyişte afrodizyak etkisi yaratıyor. Sorunlu kişiliği, saf çocuksu anlatışı, romantikliği, ses tonu, bakışları.. görsel
görsel
görsel
"Hayatta önemi olan yalnızca dört soru vardır, Don Octavio. Kutsal olan nedir? Ruh neden oluşmuştur? Neyin uğruna yaşanmalı ve neyin uğruna ölünmeli? Dördünün de cevabı aynıdır: Yalnızca aşk…"

görsel