bugün

Genellikle meyveler çiğ olarak (tabii yıkandıktan sonra),
sebzeler ise pişirildikten sonra yenilir. Bu da bazı yiyeceklerin meyve mi, yoksa sebze mi olduklarına dair karışıklıklara yol açar. Örneğin domates salatada çiğ olarak yenilebilir, bunun yanında tencere yemeği olarak dolması da yapılır. Bu durumda domates meyve midir, yoksa sebze mi? Genel kanının ikincisi olmasına rağmen aslında domates bir meyvedir.
Çarşı, pazar anlayışına göre, tabiatta bulunduğu şekilde yenilen ve tadı tatlı olan yiyecekler meyvedir. Çarşıda, pazarda, marketlerde elma, çilek, üzüm ve muz meyve olarak kabul edilirlerken, taze fasulye, domates, kabak ve patates, sebze reyonlarında bulunur.
Ancak bilim insanları, yani botanistler, sebze-meyve ayırımını böyle yapmıyorlar. Onlara göre meyve, içinde etli veya kuru, çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdığımız, kendi tohumu veya tohumlan bulunan yiyecektir. Bu tanıma göre kayısı, şeftali, üzüm, taze fasulye, domates, salatalık (hıyar) ve benzeri gıda maddeleri teknik olarak meyvedir. Yani kısaca çekirdeği olan tüm yiyecekler meyvedir. Geriye kalanlar, yani patates, havuç, şalgam, soğan, sarımsak gibi bitki kökleri, lahana, marul gibi bitki yapraklan, hatta aslında bir çiçek olan karnabahar bile birer sebzedir.
Bu arada belirtmekte fayda var; biz bitkilerin değişik kısımlarını yeriz. Örneğin, maydanoz yetiştiği bitkinin yaprak kısmı iken, karabiber ağacın meyvesi, tarçın kabuğu, susam ise bitkisinin tohumudur.
(bkz: dünya dışı yaşam formu)
horoza sormuşlar tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan??? horoz da cevaben " ben işime bakarım" demiş. aynen bu mesele için de geçerlidir. ben yememe bakarım.
her mevsim yetişme özelliği olduğu içün sebzedir.örneğin kiraz sadece yaz aylarında verim verir .o yüzden kiraz meyvedir.faaaakat domates her mevsim yetişir.o yüzden sebzedir. *
(bkz: profiterol bitki mi hayvan mı sorunsalı) *
(bkz: felsefesini cözdüm cözmedim)
okudugum bir kitapta domatesin bir cesiti icin su cumlelere rastladiktan sonra anladim ki domates bir meyvedir.
currant tomato:has tiny,current-sized fruit.both red and yellow variants are available.*
constantinople'i kaybetmeden once, dogu roma'lilarin tartismakta oldugu konulardan biri olmasi kuvvetle muhtemel mevzuu..

(bkz: yapma canim yapma arkadasim)
domatesi alıp elmaymışçasına, erikmişçesine tuzlayıp ısıra ısıra yiyor olabilirsiniz.. ama bu onun sebze olduğu gerçekliğini değiştirmez.. yurdum insanı sıcak basınca salatalık da yer mesela soyuo soyup..
yemeklerde kullanılan tek meyve olduğu için, halk arasında sebze olarak bilinmesi çok normaldir.
bu arada "mantarı azdırıcı etkisi" varmış. ona göre...
el sual: domates sebze mi yoksa meyve midir?
el cevap: hiçbiridir, domates helikopterdir.
cevabı burada bulunan sorunsaldır .
(bkz: http://www.turkceforum.biz/sitemap/t-143.html)
(bkz: domates bir meyvedir)
domatesin bile aklını kurcalayan sorun.
(bkz: domatesini ye bahçesini sorma)
domates meyvedir, karpuz sebzedir. botanik bilimi kategorize ettiği zaman böyle sınıflandırıyor. ben de botaniğin yalancısıyım.
(bkz: kahrolsun domates yasasin pirasa)
ne meyve dir ne sebze.

domates a$ktır.
domates yangında ilk kurtarılacaktır.
domates bir çocuğun 3 ya$ındaki hali gibidir.
domates sayısal lotoyu tutturma hayalleridir.
domates tv yi açtığında en sevdiğin dizinin ba$lamasıdır.
domates babanın arabanın anahtarlarını verip "al sende kalsın" demesidir.

bazen ise;

domates benzinsiz bir araba gibidir.
domates hagi'siz jardel gibidir.
alex'siz kezman'dır.
baki mercimeksiz be$ikta$ gibidir.
bazen de domates internetsiz bilgisayar gibidir..

ah ülen domates.
wiki'nin "abd'de 1893 yılında mahkeme sebzelerle birlikte saklanıp yenildiğinden onu sebze diye sınıflandırmıştır fakat gerçekte meyvedir" söylemi ile meyve olan sebzedir.
(bkz: ye gitsin)
her ne ise alanının en iyisidir.
meyvedir. içinde çekirdek bulunan her bitki meyvedir.
horoza sormuşlar yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan çıkar diye,
ben sikerim gerisine karışmam demiş.

meyve midir sebze midir önemi yok. yerim gerisine karışmam.
Kaç öğün yiyorsanız yenebilen sebzedir.
bence domates insanın kendine yakışanı giymesidir.