1. 1.
  Dom Hélder Pessoa Câmara (7 Şubat, 1909, Fortaleza, Ceará, Kuzeydoğu Brezilya - 27 Ağustos, 1999 Recife) Olinda ve Recife'nin Latin Katolik Başpiskoposu. Zamanın modern katoliklerince 20. yy ın en önemli katolikler figürlerinden biri olarak görülmüştür. 1985'te Başpsikoposlukluktan emekli olmuş ve yaptığı çoğu refomun ardıllarınca kaldırışını görene kadar yaşamıştır. Vietnam Savaşı sırasında Spiral of Violence (1971) adında kısa bir risale de yazmıştır .

  1973'te Nobel'e aday gösterilmiştir. Latince Dünyada Barış anlamına gelen Pacem in Terris (Peace on Earth) ödülünü almıştır.

  Şu sözüyle çok bilinir bilinir:

  quando dava comida aos pobres, me chamavam de santo. Quando perguntava por que os pobres nada tinham para comer, me chamavam de comunista.

  Yani ne diyor bu herif ?

  fakirlere yemek verdiğimde bana aziz diyorlar, fakirlerin neden yiyecekleri olmadığını sorduğumda ise komünist.

  Ama genelde şöyle görüyorum bu lafı :

  Fakire ekmek verdiğinde mübarek olursun; fakirler niye ekmek bulamıyor dediğinde ise "komünist".

  Ivan Illich in de çok yakın bir arkadaşıdır ayrıyetten bu zat.
  3 ... sarap icen sarap icen sarap
 2. 2.
  latin amerikanın kurtuluş teolojosi kuramcılarındandır.
  ... one of the 12 angry men
 3. 3.
  thomas merton ödülü de kazanmış olan, yoksullukla ve sosyal adaletsizliklerle mücadelesiyle tanınmış rahip. vietnam savaşı döneminde yazdığı "spiral of violence" adlı kısa denemesiyle gençleri büyüklerinin sık sık müptelası olduğu "şiddet sarmalı"ndan uzak durmaya çağırmış ve bunun için yollar önermiştir. (bu sarmal, kendi de bir tür şiddet kabul edilen yapısal adaletsizlikle, başlar, buna karşı artan isyanla devam eder, arkadan da isyanı bastıran şiddet gelir).
  1 ... usualsuspects