Advertisement

  1. 1.
    dolmuşta seyahat etmek ya da zorunda olmak insana bir çok yetenek kazandırır. hareket eden dolmuşta tutunmadan ayakta durabilmek, arkayı dörtlemek, arkayı beşlemek, motorun üstüne oturmak, dolmuşta uyumak...

    uyumak dolmuşta yapılması en zor olan şeylerin başında gelir. uyuyana kadar da çok fazla soru sorar insan kendine. başımı cama dayasam mı acaba? yok dayamasam daha iyi, izi çıkar sonra. başım yandaki amcanın omzuna düşer mi? başımı öndeki tutamaca mı yaslasam? derken başınız düşünce farkedersiniz ki dolmuşta uyuyorsunuz. zevklidir. ineceğiniz durağa varana kadar ara ara uyanıp bulunduğunuz yeri kolaçan edersiniz. bazen de geçersiniz. son duraksa sorun yok*.

    ayrıca, dolmuşta uyumanın iki nedeni vardır. birisi gerçekten uykuya ihtiyaç olduğu için uyumak diğeri ise yaşlı kimselere yer vermemek ve yer vermeyince de ayıplanmamak için uyumaktır. evet. ben genellikle 2. neden yüzünden uyuyorum. mesela gideceğim yol 40 dakika uzaklıkta birde buna trafik eklenince 1-1.5 saat yolda gidiyorum. bende dolmuşta uyuma numarası yaparak yaşlı insanlara yer vermekten ve '' kardeş teyzeye/amcaya yer versene'' diyen adamlardan kurtulmuş oluyorum.
    ... dead silence