bugün

dolma, sarma, imam bayıldı gibi sebzeli et yemeklerinde sebzeleri bırakıp iç kısmını yiyen insanlardır. bu insanlar genellikle yemek hazırlanırken çiğ olan içide götürmeye çalışır. hamur işi tatlılarında genellikle fıstık ceviz gibi bölümlerinden yerler.
lahana dolması eğer kalın kabukluysa doğruyu tercih eden insanlardır. çünkü o yapraklar boğazdan geçmiyor bu durumdayken.
aynı zamanda;

(bkz: yumurtanın sadece sarısını yiyen insanlar)
(bkz: yumurtanın sadece beyazını yiyen insanlar)
Türk olmanın getirdiği özelliklerden biridir.'Türk olmak dolmanın içini yiyip kabuklarını bırakarak her daim ebeveynden azar işitmektir.'
garipsenecek bir durum değildir. Zira içtiğimiz kolanın şişesini de içmiyoruz. Ya da yediğimiz konservenin kutusunu da yemeyiz. bakış açısı farkı yani. hele hassas midemiz varsa, o biberlerin midede yapacağı rahatsızlığı önceden kestirmek ve yememek en doğrusudur.
biber dolmasının sadece pilavını yiyen insandır. bende onlardandım. bir gün bi kız arkadaşımın yaptığı dolmayada aynı muameleyi yaptım. bir daha yüzüme bakmadı. işte o gün bu gündür paldır küldür hertarafını yerim dolmanın. çok güzel kızdı be.
(bkz: vitamini kabuğunda)
biberin kendisini değil de içine o pirince kattığı tadı seven insan. mesela şahsi olarak biberi sevmem ama içinin o biberin tadını almışlığı hoşuma gider, içini yer dışına bakmam bile.
biberler acı ve tatsız olduğu için başka çaresi olmayan insanlardır. fakat kırmızı biber dolması yapılmışsa içini bırakıp biberini bile yiyesiniz gelebilir.
bir de aynı tencerede hem kabak hem biber dolması varken, "ıyyy ben kabak dolması istemem" der bu iç yiyiciler. çak ağzına bir tane! zaten içini yiyorsun, dışından sana ne? bırak bari ağız tadıyla biberliyi biz yiyelim adam gibi. peh!
kernel amadeusun sözlükte dolaştığı şu saatlerde, sözlüğe girmemeleri gereken insanlar. hadi iyi geceler, yattım ben...