1. 1.
  finansman açığı olan ile finansman fazlası olanın birbirlerini tanımadan bir aracı kurum aracılığı ile borç alacak ilişkisinin kurulması hali.
  3 ... worldlike
 2. 2.
  holding bankalarının batmasının ardındaki gerçeğe verilen isim.
  2 ... amadeus
 3. 3.
  Kredibilitesi olmayan kişilere, 3. kişiler aracılığıyla kredi kullandırılması durumudur.

  Örnekle açıklamak gerekirse Ahmet yakın zamanda bankalara kredi için başvurmuş ancak reddedilmiş, belki istihbaratı bozuk belki geliri yetersiz belki limitleri dolu bir vatandaştır.

  Mehmet ise bankalardan kredi alabilecek yeterlilikte normal bir vatandaştır. Ahmet ve Mehmet kendi aralarında anlaşırlar, Mehmet Ahmet'in ihtiyacı olduğu kadar kredi çeker ve bu paranın tamamını veya bir kısmını Ahmet'e verir. Ahmet ise Mehmet'in çekmiş olduğu kredinin taksit ödemelerini yapar.

  Yani aslında Mehmet kredi falan kullanmamıştır. Mehmet adı üzerinden dolaylı olarak finanse edilen yine Ahmet olmuştur. Parayı kullanan Ahmet, taksiti ödeyen Ahmet.. E banka direk Ahmet' e verse ne farkedecekti o zaman? Ödeyemez diye düşünmüş ki vermemiş Ahmet'e. Halbuki bu krediyi şayet Mehmet efend, babasının hayrına Ahmet'e verip kendi cebinden ödemeyecekse; Ahmet'in ödeme güçlüğüne düşmesi Mehmet'e verilen bu kredinin sıkıntıya girmesine neden olacaktır. Ahmet'in de ödeme güçlüğüne düşebileceği öngörülüp kendisine kredi verilmediginden, sözkonusu uygulama bankanın tamamen aleyhinedir. Banka içi mevzuatlarla da sözkonusu durum yasaklanmıştır.

  Edit: dolaylı finansman illaki kişiler arasında olacak diye bir şey de yoktur. bir firma da dolaylı olarak finanse edilebilir. bir de dolaylı kredi vardır ki o daha başka bir olaydır. onu da üşenmedğim baska bir zaman yazarım.
  3 ... ever