bugün

parası olduğu için yatırım yapıyordur. doların tekrar yükseleceğini artık ekonomiden hiç anlamayan insan bile biliyor.
zarara uğramak istemeyen kişidir..

bunun neresine bok atıyorsunuz acaba sevgili liseliler?
açık dolar pozisyonu vardır. bu ben değilim.

ya da memleketini tanıyor, finansal verileri ve piyasa tahminlerini takip ediyordur. bu benim.
bazı büyük fon yöneticileri doların bir kaç yıl içinde %30 civarı değer kaybedeceğini söylüyor.

cnn den cem seymen de öğle vakti ekonomi haberlerini verirken ; sıcak para tekrardan gelişmekte olan ülkelere doğru gidebilir çünkü trump'ın ekonomik politikaları duvara çarpmaya başladı demişti. bu sıcak paranın tekrar dolaşması yönündeki tespitin de abd li ekonomistler tarafından dile getirildiğini söyledi.

tabii bunların ülkemize yansıması nasıl olur şu ortamda kestirmek zor. bekleyip görmek lazım.

https://www.bloomberght.c...zde-30-deger-kaybedebilir
ya döviz borcunu geri ödüyordur, ya da dövizin artacağına inanıyordur, ya da mal veya hizmet satın alması yapıyordur (ithalat)
genelde borsada da böyle davrananlar olur lakin o düşüş bir trend başlangıcı da olabilir. düşüş trendine girdiyse daha da düşecek demektir.
borsacıların o konuda iki kıstası vardır.
1-faiz indirimleri söz konusuysa mal alınır.
2- fiyat iki kere dip noktasından dönüp yukarı yöneldiyse mal alınır.

lakin elbet bu kadar değil. bunlar en temel prensipler.

demek ki dolar ne zaman alınır?
iki kere dip sayılan bir fiyattan dönünce. şu an öyle mi bilmiyorum çünkü zenginliğin afedersin amg. başa bela. malın mı var derdin var.

çağlayan da ne mutluydum lan.
(bkz: çağlayanlı olmak)
faiz artırımından sonra dolar 6.00 da düştü, yaklaşık 1 saat sonra 6.18 civarında gezmeye başladı. ve son durum 6.22 civarı. büyük ihtimalle bizler instagram'da 6.00 dan ucuza aldıkları dövizlerin sahtesini, yüce padişahları için yakan galericilerin videolarını izleyerek geçireceğiz. biz maaşları düşünürken, yaklaşık 2 saat önce tüm yandaşlar, halkı sikmenin peşinde olanlar dolarlara abandı. durum vahim,
görsel

bakın bu artık ciddi ciddi ağlamamız gerektiğini gösteriyor.

edit : entry yazdığım sıralarda dolar 6.18 den 22 ye çıktı, 1 saat sonra 6.15-18 civarlarında şaka gibi. gık desen 5 kuruş oynuyor.