bugün

Belçika hükümeti sorumlu olabilir.
iktidarla alakalı değil mi ki?
muhterem vatandaşlar

verin bu kardeşinize yetkiyi

görün ananızın ......

pardon düzeltiyorum

etkiyi.
gılışdar sskyı batırdı, hülooğ, gotunun gılıyık vb. fenomenler bugün doların yükselmesinin mimarlarıdır.
Doların yükselmesini iktidardan başka kime bağlayabiliriz? Düzgün bir ekonomik sistemleri yok yaptıkları her şey yanlış. Dolar şu an 8.56 bu yönetim bu zihniyetle devam ederse 2023 yılında 15 lira olur. Ülkenin resmen içinden geçiyorlar. Her şeyleri fail!
https://www.youtube.com/watch?v=ur_U01A8PPY
dolar doğal olarak ekonomiye bağlı. ama ekonomi de özel sektöre bağlı. yani hükümetten doları düşürmesini beklemek cahilce bir davranış olurdu.
görsel
türk lirasının batmasının yabancı minnaklarla bir alakası yok. o işin tek sorumlusu tayyip. şöyle ki:

* tayyip "artık temiz sayfa açtım. bundan sonra merkez bankası politikasına karışmayacağım" diye garanti verdi. "bakın merkez bankasının başına da tecrübeli, aklı başında naci ağbal'ı getiriyorum" dedi.

* naci ağbal tl faizlerini yükseltti. faizleri yükselttikçe yatırımcılar tl'ye geçti. tl değer kazandı.

* tayyip, jöleli yiğit bulut falan "bakın türk lirası ne güzel bir kazanç fırsatı veriyor. dövizini, altınınızı bozdurup tl'ye geçsenize" reklamı yaptı. millet bunlara inanıp yine tl yatırım yaptı.

* sonra tayyip bir cuma gecesi "gandırdııım" yaptı, naci'yi görevden aldı. cumadan pazartesiye tl %15 değer kaybetti. tayyibin lafına güvenen yerli yabancı yatırımcı büyük zarar etti, paralarını tl'den çekip bir daha yatırım yapmamaya tövbe ettiler.

* tayyip tl'yi hem yüksek faiz yüksek altına sokmayı, hem kimsenin güvenmediği bir para birimi haline getirmeyi başarmış oldu.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
(bkz: ağam bizimle eğlenir)

kime bağlayalım bizim lulu'ya mı bağlayalım.
Öncelikle dolar artmıyor, Türk lirası tüm paralar karşısında değer kaybediyor. Kendi paramızın üzerinde yazan yazı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası. Dikkatinizi çekiyorum Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası değil.
Öncelikle para neden değer kaybeder ? Sorusunu sormamız gerekiyor. Ülkenin kredi puanının düşmesi bu notun varlığına bağlı fonların ve yabancı yatırımcıların yatırımlarını çekmesi sonucunu doğurur ki para çıkışı artar, para çıkışı artınca merkez bankası fonlamayı yapmak zorunda kalır ve döviz rezervini eritir. Başa çıkamayınca faiz arttırmak zorunda kalır . Bazen faiz arttırmak bile paranın değer kaybını önlemeye yetmez . Bunun nedeni o ülkede bozulan dengenin bir daha düzelemeyeceğine inanan yatırımcı sayısının artmasıdır. Faizi arttırmak geçici bir çözüm olduğu gibi bu kısır döngüden çıkabilmek için yüksek katma değerli teknolojik ürünler üretebilmek, güven ortamının siyasiler tarafından sağlanmasıdır.
Şu an güven ortamı sağlanmamış , üretim konusunda eksikliğimiz var . Bulunduğu söylenilen doğalgaz , petrol çıkartılmaya başlayıp ticareti başlarsa, çok hızlı bir şekilde tl değer kazanmaya başlayabilir.
Uefa şampiyonlar ligi finalinin ülkemizden alınması , formula 1 de Türkiyenin çıkartılması . En çok turist gelen ülkelerin Türkiyeye gitmeyi yasaklaması , engeller koyması aslında ülkemizi daha fazla zora sokmak için göz göre göre yapılan hamlelerdir.
Umarım Türk Lirasının çok değerli olduğu , üretim ve istihdamın çok fazla olduğu ekonomik anlamda güçlü bir Türkiye’yi görebiliriz.
gılişdar isdifaa edsin.
Kime baglayacak amk? Kanalizasyon borusuna mi?

Gilisdar mi yonetiyor ulkeyi?
Yönetenlerin çapının sonucudur.
--spoiler--
"doların artmasını iktidara bağlayan cahil"
--spoiler--

başlık aynen bu. içler acısı.

not: ulan nalınına goduğumun bit yavrusu...
ya nereye bağlıyacaktık?
uçkurunun don lastiğine mi?
(bkz: dıj güjler)

20 senedir öğrenemediniz.
Büyük cahildir,
Zira ülkeyi yöneten iktidar değil, manav kadir, taksici Usman aga, eskort ayla, tramessi cücü, hale, Jale ve bütün mahalle.
Cahilliğin lüzumu yok, evet.
Muslukçuya mı bağlayalım?

t: ekonominin sorumlusu benim ben!
a haber külliyatından nasiplenmemiş(!)tir henüz muhtemelen. oysa muhalefete veya 50 yıl önceki olaylara falan bağlamalıydı (!).
abooooovvvvv !
Yani simdi sen dunya liderimin ekonomiyi kontrol edemedigini, dunya liderimin ulkesinde dolari baskalarinin yonettigini mi demek istiyorsun?!?!?

Memur bey, alalim arkadasi !