1. 1.
  ÜLKENiN ACINACAK HALE GELDiĞiNiN SON ÖRNEĞiDiR.
  8 ... darbukadarbukadarbukdarbuka
 2. 2.
  ÜLKE BOKA DOĞRU GiDiYOR HiÇ KiMSENiN UMURUNDA DEĞiL NE YAZIKKi DENEN BAŞLIKTIR.
  2 ... darbukadarbukadarbukdarbuka
 3. 3.
  (bkz: abidik gubidik başbakan)dır.
  4 ... fikri firar
 4. 4.
  kendi kendine yetebilen ve bu konuda ithalata başvurmayan bir ülke olsaydık evet, dolardan bize ne diyebilirdik belki.

  ama değiliz.
  3 ... phoera
 5. 5.
  Ülkeye ben başbakan olsam daha faydalı.
  ... sivasli bey
 6. 6.
  Bir Ekşi Tespiti:

  Ekonominin kötüye gitmesi değildir. zira kurdaki artış, tek başına ekonominin iyiye ya da kötüye gittiğini göstermez. ancak diğer makro ekonomik veriler ile birlikte bir anlamı vardır.

  dolar kuru çok kolay speküle edilebilir . yani dolar da hisse senedi gibidir. piyasalarda işlem görür. örneğin ; defter değeri (toplam değeri / hisse miktarı) 5 lira olan bir hisse senedi piyasada 20 liradan işlem görebilir. 2 liradan da işlem görebilir. bu fiyatların yükselmesinin veya düşmesinin genelde bir sebebi olsa da, tamamen spekülasyon da olabilir.

  örneğin : elimde yüzbinlerce lot thy hisse senedi var. thy 'de hiçbir olumsuz gelişme yok. hatta olumlu gelişmeler var. ama benim paraya ihtiyacım oldu ve hepsini kısa zaman dilimi içerisinde sattım. bu senet fiyatında önemli bir düşüşe sebebiyet verir. ama bu thy'de birşeylerin kötü gittiğini göstermez. ancak thy 'nin açıkladığı karlar sürekli düşüyorsa, sermayesi azalıyorsa, artarak borçlanıyor ve buna rağmen büyümüyorsa...işte o zaman hisse senedi fiyatındaki düşüş anlamlı bir düşüştür.

  dolar kuru için de aynı mantık geçerlidir. piyasada alınan satılan menkul değerler, dayanak olduğu piyasa hakkında somut bir fikir vermez. serbest piyasa ve vadeli piyasalarda sürekli dolar için uzun pozisyona geçmek doları yükselmesi için yeterlidir.

  türkiye 'de de doların yükselişi bu alım satımlardır. buna borsa literatüründe spekülasyon denir. dolardaki yükseliş hiçbir makro ekonomik veri ile desteklenmemektedir. mevcut hükümetin düşürülmesi için yapılan bir hamledir. ve tecrübelerle sabittir ki ; defter değerinden hızla uzaklaşan bir fiyat, benzer bir hızla defter değeri fiyatına dönecektir.

  benim hesaplarıma göre de bu değer 2,5 tl. nin altında bir değerdir. er ya da geç bu değere doğru hareket edecektir.
  1 ... hacileflef
 7. 7.
  meal i alisi : zaten biz yükseltiyoruz.
  1 ... timur cengiz hulagu