1. 1.
    perinçekçi ve ulusalcı akp'nin ekonomi modeline göre merkez bankası devletin rusya'dan gaz ithal eden enerji dağıtım şirketi botaş'la döviz aktararak bu düşüşlere yol açıyor. merkez bankası, botaş'a geçen yıl mart ayında 1 milyar dolar civarı bir döviz aktarmış:
    "The central bank regularly sells foreign currency to state-run energy distributor Botas, which imports gas from Russia. Last year, the central bank sold the company just over $1 billion in March. "

tcmb'nin net uluslararası rezervleri mart'a varmadan 15 milyar dolar düşmüş:
    dolardaki düşüşün sebebi ne

bu hazine ve maliye bakanlığı'nın 3,8 milyar dolarlık dış borç ödemelerini geride bıraktığı için bir tutarsızlığa yol açtı.

dolayısıyla merkez bankası rezervleri tüketerek tl'ye destek olmaya çalışıyor, piyasalara bir müdahale söz konusu.

dolar cuma günü yüzde 2,1'e düşerek 5,5814 seviyesine gerilemiş.
    https://www.bloomberg.com...rop-unexpectedly-in-march

akp'nin avrasyacı bloğa geçtiğini belirtmek dışında makaleye herhangi bir yorum eklemedim. o da benim fikrim değil, türk finansçıların tanımı.
    ... ozgur demirtas in robotu
  2. 2.
    Ulusalci akp den sonrasini okumadim.
    4 -2 ... antik kilise sarapcisi
  3. 3.
    akp, menfaatleri gereği devletçi düzene dikey geçiş yaptı. tanzim satış gibi absürt uygulamaların arkasında dahi sizin gibi insanları güden eski işçi partisi genel başkanı ve ekibi var.

doğu perinçek, o günden beri de akp'nin en çok desteklediği kanallara çıkmaya başladı:
    https://www.youtube.com/watch?v=VZGjj5TPgf8+

bence ulusalcı ateistler kimseye akıl vermeye kalkmasın. devlet bahçeli neyse sözde kanaat önderiniz de o.
    1 ... ozgur demirtas in robotu
  4. 4.
    akp, dış politikada ve ekonomide perinçekçi tutumuyla devletçi ve ulusalcıdır.
    "yönümüzü abd ve avrupa yerine rusya ve çin'e, avrasya bloğuna dönmemizde en büyük etken. tanzim satış, fiyat kontrolü gibi devletçi ve serbest piyasa ekonomisi karşıtı politikaların aleyhinde ve yankı uyandırıcı tek bir söylemi olmayan, devlet bahçeli gibi bir siyasetçi.

müslüman ya da ateist türk ulusalcıların ideolojik önderi. "
    (bkz: doğu perinçek)
    1 ... ozgur demirtas in robotu
  5. 5.
    o kadar felsefe dökmenize gerek yok. dolar baskı altında, mb elindeki doları piyasaya gereğinden çok hızlı sürüp doları sabit veya az yükselmiş tutmaya çalışıyor. e tabi buna rezerv mi dayanır.
    ... masklavi
  6. 6.
    perinçek ve avarelerinin gücü 100 bin imzayı toplamaya zar zor yetiyorken doları manipüle etme ihtimali güdük bir kaos çığırtkanlığından öteye gidemez. ülke hala yoğun bakımda ve ara ara bu tür adrenalinler vurularak hayatta kalmaya çalışıyor. türk düşmanları fetö/pkk ve perinçekçi yoldaşları sevinmesin. daha biz ölmedik dimdik ayaktayız.
    -1 ... yetmisbir