1. 1.
  Öncelikle dolar veya çok işlem yapılan bir para birimi nasıl yükselir onu söyleyelim. faizi arttırırsanız insanlar parayı faize yatırır, ne kadar çok yatırılırsa aktif para miktarı azalır ve azalan herşeyin değerinin yükseldiği gibi paranın da değeri yükselir. tabii faizi yükseltmek de derecesine göre tehlikelidir o yüzden faiz değerlerini yükseltelim paranın değerini hemen arttıralım gibi bir şey söz konusu olamaz, kontrollü ilerlemesi lazım. piyasaya sürülen yeni parada enflasyonu arttırır, weimar cumhuriyeti'nin çökme sebeplerinden biri de budur, yan sebeplerinden biri diyelim.

  Neyse konudan sapmadan olayı dolaya çevireyim. Dolar şu an yükseliyor, tüm dünya'da yükseliyor. Bu türkiye'ye has bir durum değil. Misal olarak rusya'nın kuru şu an 60'ı geçti, çoğu ülkede aynı durumda. Açın serbest piyasayı gösteren sitelere bakın oradan görürsünüz bir sene geriye kadar. Peki asıl soru, yükselirse ne olur?

  Doların yükseldiği vakit karşısında değer kaybeden para biriminin sahip olduğu ülkenin ithalat gücü düşer ama ihracat gücü yükselir. Rusya niye bu kadar tökezledi, çünkü onların aklı bir tek silah ve doğalgaz üretmeye çalışıyor. Türkiye'de durum nasıl işliyor? Türkiye inanılmaz üretici bir ülke. Özellikle 2002'Den sonra %20'lerin üstündeki bir değişimle yükseldi ihracat. Her sene çift haneli milyon dolarlar demek oluyor bu. ithalatta ise 2013'den beri gözle görülen bir düşüş var tıpkı bahsettiğimiz gibi. ithalat azalıyor çünkü ara mallar ve hammaddeler daha pahalıya geliyor. Hal böyle olunca ithalatçı bunu satın almak yerine başka yollar arıyor. bu yol ise genelde o ara malın üretiminin yolunu açıyor. Doğal olarak ülkenin büyüme oranı da artmış oluyor fakat her ülkede böyle olmuyor, rusya'yı bildiğimden oranın üzerinden örnek vereceğim. Rusya'nın bizim gibi geniş bir üretim yelpazesi yok, rusya dediğim gibi silah ve doğalgaz ülkesi, maksimum ağaç ve kürk eklenebilir. hal böyle olunca rusya ve onun gibi ülkeler bu işten aşırı zararlı çıkıyorlar ve sürekliliği sağlayamıyorlar. Dünya'da şu an arz var fakat talep yok, daha doğrusu arz talep arasındaki oran yükseldi diyelim. Türkiye tabii şu an ithal edemediği ürünlerden kaynaklı kısa vadede zor zamanlar geçiriyor fakat uzun vadede bu durum bizim işimize yarayacak. Bakarsınız bu sene tekstilde az para olur (türkiye'nin her yeri tekstilci olduğu içün) öbür sene araba parçalarında az para olur. Ama hangisinde az olursa olsun türkiye her koldan üretim sağlıyor. O para getirmez diğeri getirir hiç sorun değil. Herkes, yani girişimciler bu doların yükselmesinden önce senelerce paraya para demedikleri için şimdi normale oranla daha az kazandıkları için durumu kriz olarak görüyorlar. Aslında herşey normal seyrinde, olağan. Türkiye'nin dolara yapabileceği şeyler çok sınırlı, yapsa rusya yapardı emin olun.

  http://www.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1046 buradan dış ticaret verilerine bakabilirsiniz.
  http://www.x-rates.com bu siteden serbest piyasaya göz gezdirebilirsiniz ama maalesef bir seneye kadar gösteriyor herhalde o site.
  5 ... melevan
 2. 2.
  Aramızda dolar üzerinden maaş alan gavatlar varsa zengin olurken türk lirası cinsinden alanlar fakirleşir.
  Ayrıca doların yükselmesinin ihracatı patlatıp ithalatı azalttığına dair sağlıklı veriler yok elimizde, yani bu şekilde avunamayız. Dahası biz enerji bağımlı bir ülkeyiz enerjinin neredeyse hepsini ithal ediyoruz o yüzden doların artması her zaman için cari açık bakımından çok sıkıntı yaratacaktır. Aynı şekilde ham madde açısından zayıf bir ülkeyiz. Birtakım şeyleri kendimiz üretsek dahi ham maddelerini yine ithal etmekteyiz ki yine bize girecek.
  Dahası tarım ve hayvancılığın içine de ettiğimiz için beslenmek için yine ithalata zorunlu bir ülke olmak üzereyiz. Bu ayağı da başarırsak kur her yükseldiğinde aynı büyük sıkıntıları yaşayacağımız kesin.
  Bir daha dahası dolar tüm dünyada değer kazanmıyor aksine dolar endeksi 90'ın altında, yani dolar tüm dünyada değer kaybediyor (Euronun bu kadar yükselmesinin sebebi bu). Rusya'nın durumu özel. Dün ABD'nin Rastal aleyhine başlattığı yaptırımlar tüm Rus varlıklarının erimesine yol açtı, Gelişen ülkeler de bundan nasibini aldı. Ama en çok nasibimizi biz aldık çünkü en zayıf ekonomi biziz. Mesela Güney Afrika Cumhuriyeti parası yılbaşından beri değer kazandı o da bizimle aynı kategoride. Dolar endeksinin 92 93'e çıktığı bir anda bizim ülke ne olur düşünebiliyor musunuz?
  ... asuregibisurat
 3. 3.
  Abd nin siki kalkar. Artık kime denk gelirse.
  ... yenecek ve kazanacaksin
 4. 4.
  Biz üretim yapmak için dolarla aldığımız cıvatayı, çiviyi, boyayı, buğdayı, arpayı, yağı kullanan bir ülkeyiz.
  En basitiyle 3 liraya mal olacak yemek 5 liraya mal olacak, bu nedenle 5 liraya değil de 8 liraya satılacak.
  Maaş 3000 liradan 5000 liraya çıkmayacağına göre anüsümüzü genişletmeye yönelik antrenmanlarA şimdiden başlamamız gerekecek.
  ... sozleriyle alkis alan yazar
 5. 5.
  Hidrojen bombasi yapamayiz mesela.
  ... endless pain