1. 1.
    iranda da parelel olarak devreye sokulan dolar spekülasyonunun dozajının artırılması durumunda bir yerde şeriat referandumunu tetikleyecek olması durumudur(söz konusu iranda bir dolar kısa sürede ikiye katlanmış durumda)

iran örnegi verirken iranda yükseldi şeriat ilan edildi diye bir mantıkla hareket etmiyorum, veya aman yükselmesin de şeriat gelmesin falan da telaşında degilim.

açıkçası bu aralar kendimi kansız ve alçaklar gibi doların yükselmesine hafiften sevinir buldum ki, benim amacım açıkçası bu derece alçakça ve seviyezice siyasi bir kazanç degil, zaten desteklegidim ideoloji büyük oranda galibiyete gidiyor gibi rabbim galibiyetini mutlak ve kesin eylesin diyorum şimdiden.

neden böyle olacagına dair düşüncelere gelirsek.

şimdi deniyordu ya doların spekülasyonla ne alakası var, işte re rö rö yapıldı o yüzden dolar yükseliyor tabi bu derece salaklça bir çıkarımdan bulunanların aşırı sefil olması üstüne çıkarımda bulundukları tezin örnegin akpnin ekonomik icraatlarının 15 yıldır aynı kalıp doların sadece 5 yılda inanılmaz yukarıya tırmanması bu salakların ne derece salak tezler ortaya döktüklerinin kanıtıydı.

dolayısıyla bu doların yükselişine spekülatif bir neden bulmamak çok büyük ahmaklık olur, zira yönetim adına degişen en ufak bir şey yokken dolar anlamsız yükseliyor.

hal böyleyken bunlar bir kenara direkt abdnin başkanının bir rahip yüzünden ülkeyi yaptırımla tehdit etmesi en cesur ama salak " çünkü iktidar şunu yapıyor o yüzden dolar re rö rö " diyenlerin dahi göt oluşuna sebep olmuştu bir yerde. yani trumpa para versen bu derece mevcut iktidara can suyu olacak bir açıklama yapamazdı.

velhasıl kelam bu açıklamaya ragmen dinmeyen bir aptalca " dolar " teorileri düzen söylemler olmaya devam ediyor.

ve son hızla abd bu spekülasyona devam ediyor.

amaçları şu, yaptırım tehditiyle rte'yi ve hükümeti yıldırmak.

tabi bu kesinlikle ters tepecektir, hatta bu spekülasyonun artarak devam etmesi idamdan tutun şeriat gibi hem avrupa birliginin hem de amerikanın istemedigi şeylerin referanduma gitmesinin yolunu açacaktır.

yani rte'nin yaptırım gücü abdnin yaptırım gücünden daha az degil. hatta eli güçlü olan rte denilebilir.

tabi şu soru devreye giriyor madem senin reyisinin eli güçlü neden kullanmıyor.

kullanamıyor diyelim, idamı bugün meclisten geçirmek istesin sadece 20 tane vekille bile girse parlementoya akşamına yasa geçer hatta geçtigi saatin ilk saniyesinde patır patır adam asarlar.

rte'nin bunu yapacak gücü oldugu gibi karşı tarafında hayır yapamazsın diyecek kalibresi cesareti gücü yetenegi yok.

rte için bir yerde idamda şeriatta elini güçlü tutabilecegi kozlarken aynı kozlar sonunu da getirebilecek türdedir.

rte'nin sonunu getirmeye çalışmak bir yer de idamdan tutun direkt bir şekilde şeriatın dahi oylanmaya sunulmasına destek olmak gibi bir şey olur.

yani yükseltin yükseltebileceginiz kadar, cebinize kuvvet.
    -2 ... ali sukru bey
  2. 2.
    Okudum tamamını.

Adamın mantığı şu cümlenin mantığıyla aynı: "hepimiz yaşıyoruz öyleyse hepimiz parise gideceğiz"
    1 ... yahigewrovski
  3. 3.
    uzun yazı okuyamayanlar için kısa tutayım.

rte'yi dolarla tehdit edip bak dediklerimizi yapmazsan hatta yapsan bile yavaştan dolaryı 3e veya 4e katlarız demek karşılıgında rte'den de agır bir kontra gelmesine sebep olabilir.

agır kontra da muhtemelen yıllardır dillendirilen şeriat olur.

batının ve israilin içinde bulundugu mahşerin 3 ve üzeri atlısının yıllardır içimize içimize işledikleri " batı payandalıgı " olma durumu da olası bir şeriat yönetimiyle çöker toz olur gider.
    -1 ... ali sukru bey