1. 13.
  50 sene içinde diye de not düşmüştür ya da piyasayı yapılandırıyordur.
  ... pilotmont 1
 2. 12.
  yıllardır hep anlatılır bu hikayeler.
  ... mavraci
 3. 11.
  zor olacak olan iş, bütün dünya amerika'ya karşı koyarsa (ki mümkün olması zor) olabilecek iş. ama onun yerini alacak para birimi de hakikaten sıkıntılı. dünyanın her yerinde iş yapan bir para olmalı o da yok gibi bir şey. belki pound veya euro olabilir, ruble ve yuan zor biraz (çünkü amerika kıtası tarafına açılmaları zor.). ve şu anda bu para dengesinin değişmesi dünya dengelerini de çok büyük etkiler. amerika'nın gücü azalır, bu sefer rusya ve çin öne çıkar. yeni sıkıntılar ortaya çıkar.
  ... the blade man
 4. 10.
  demek ki etmeyebilir de.
  ... fazlasiylakirgin
 5. 9.
  Bence gerçeği yansıtmamaktadır.
  Osmanlı'nın dahi dağılması, cariyelere altın atan, kendi yeniçerisinin sırtına attığı baltadan zor kurtulan padişahlara ve beşik ulemalığına, hain vezirlere rağmen 350 sene sürmüştür.. bu adamlar bağımsız bir kıtada yaşıyor, ellerinde her tür istihbarat olanağı, akılalmaz bir teknolojileri var..

  Biz 40 senedir terörle, darbe girişimiyle, 5 milyon mülteciyle, uçan kuşa gelen vergiyle batmıyoruz, abd mi batacak... adam, senin burnunun dibindeki doğalgazı çıkarmaya 12000 km'den geliyor, sen g.t kadar sewakin adasını elinde tutamıyorsun.. hadi be sen de..

  Yıllık cirosu milli gelirimizden fazla 15 tane sirketleri var adamların... çin'e gelince.. zenginler ama medeniyetleri yok.. zenginlik halka dağılmamış, oligark bir sınıfta.. aynı şey osmanlı'da da vardı, osmanlı da hiç anlamadı; "ulan 3 kıtaya hükmediyorum, millet niye celali isyanı çıkartıyor, manyak mı bunlar", diye..
  ... cooper a
 6. 8.
  Buna sevinenler neden seviniyor anlayamadım. Tamam abd pis kaka, sevmiyoruz da, dolar günümüz dünyasının en büyük gerçeği. Bütçesine oranla, en fazla dolar borcu olan ülkelerden biriyiz. Herkes çıksa dolardan, biz yine çıkamayız yani. Ulusal para birimleriyle alışveriş yapılacak denmiş de, bizim için değil o. Üreten, satan, başkalarının ürün aldığı, bir nevi muhtaç olduğu ülkeler için söylenen bir varsayım bu denilen. Rusya ve iran örneğin, bölgenin enerji devleri. Gaz, elektrik, petrol gibi ürünler ellerinde olduğu sürece, istedikleri para birimiyle satış yapabilirler. Biz ne satacağız?

  Iran ile bunun yapılacağı söylendi, ama biz tl yerine altınla ticaret yaptık. Çünkü kimse bizim paramızı rezervinde tutmak istemez.
  Ayrıca, doların karşısında avro gibi bir dev varken, tl ruble falan da hikaye gibi biraz. Tamam ruslar bize gazı ruble ile satar, biz de alırız ama, ab bunu kabul eder mi rusyanın şartlarıyla?
  Daha çin var sırada.
  Herkesin yerel para birimleri ile ticaret hayaldir. Hele ki global dünya, tek bir ortak para birimi üzerinde denemeler yapıyorken.
  -1 ... 0fu0
 7. 7.
  altının değer kazanmasına neden olacak ihtimal. altın tarih boyunca hiç olmadığı kadar kıymetli hale gelebilir. benden söylemesi.
  1 ... bruno fernando cortaza
 8. 6.
  zaten böyle olması çok saçmaydı. dünyada 1000 tane para birimi var, üç dört tane yahudi kodamanı oturup toplantıda her şey dolara endeksli olacak dedi diye bir tane kıçıkırık ülkeyi büyütüp önümüze koymuşlar.
  1 ... masklavi
 9. 5.
  Son zamanlarda okuduğum en güzel haber. Allah'ım olabilir mi öyle bi şey lütfen olsun çünkü.

  Bir olasılık.
  2 -2 ... serpil silahliperi
 10. 4.
  Yerine konulacak alternatifi olmadığından, aç tavuk hayali.

  Doların arkasını boş sananlar var, karşılığında altın basılmadığı için tuvalet kağıdı sananlar var.

  Bilimin, teknolojinin, sanatın ve ağır sanayinin farkında bile değil kekolar.

  ABD yaratmaz ise çin veya diğerleri rüyalarında bile görecek birşey bulamazlar.

  Hadi oradan.
  1 -3 ... gedikpasa