1. 1.
  Fitch'in son raporunda yer alan cümle.

  Kaynak: https://www.bloomberght.c...sunu-kaybedebilir-2224075

  ABD nin yaptırımları, liberal politikalarla uyuşmayan korumacı politikaları ve Özellikle Rusların doğal gazı rubleyle satacağını açıklaması bazı petrol üreten ülkelerin euro ile satış yapma kararı alması ve bir kısım ülkelerin yerli para birimleriyle ticaret yapmaya başlaması

  Bu olasılığı arttırıyor

  Eğer gerçekleşirse bu işten elinde yaklaşık 1.1 trilyon dolarlık Amerikan tahvili tutan çin de zararlı çıkacak.
  3 -4 ... isminiunutanadam
 2. 2.
  sosyalist, marksist ideallere dayalı, terörizm ve radikalizm için çözüm üretemeyen, nefret söylemi adı altında anonim hesaplara, oyunlara, filmlere bile müdahale eden leş birlik ab'de dağılma aşamasında.

  britanya'yı fransa ve hollanda izleyecek, sonunda almanlar da çıkacak.

  zaten bu yankı da daha muhafazakar, serbest piyasa ekonomisine daha kapalı yeni rejimlerin habercisi. çin puanlama sistemiyle başı çekiyor.

  tabi, bu abd, çin, japonya, almanya gibi ülkeleri eskisine nazaran daha fazla ön plana çıkarır. abd, batmaz. türkiye gibi gelişmemiş ülkelerin hesap vereceği yeni ülkeler doğmuş olur.
  1 -3 ... ozgur demirtas in robotu
 3. 3.
  17 yıldır aynı terane yerini ne alacak ruble mi yuan mı brezilya reali mi ne lan me? Dolar rezerv para olmaktan çıkamaz niyemi herkes dolarla borçlu ve borçlanmaya devam ediyor. olmayan bir parayı sürekli borçlanıyor ve kimse hadi deyince aslında olmayan borcunu ödeyemiyor. Amerika dağılana kadar bu dünyanın tanrısı dollardır.
  1 ... ebu zindik
 4. 4.
  Yerine konulacak alternatifi olmadığından, aç tavuk hayali.

  Doların arkasını boş sananlar var, karşılığında altın basılmadığı için tuvalet kağıdı sananlar var.

  Bilimin, teknolojinin, sanatın ve ağır sanayinin farkında bile değil kekolar.

  ABD yaratmaz ise çin veya diğerleri rüyalarında bile görecek birşey bulamazlar.

  Hadi oradan.
  1 -3 ... gedikpasa
 5. 5.
  Son zamanlarda okuduğum en güzel haber. Allah'ım olabilir mi öyle bi şey lütfen olsun çünkü.

  Bir olasılık.
  2 -2 ... serpil silahliperi
 6. 6.
  zaten böyle olması çok saçmaydı. dünyada 1000 tane para birimi var, üç dört tane yahudi kodamanı oturup toplantıda her şey dolara endeksli olacak dedi diye bir tane kıçıkırık ülkeyi büyütüp önümüze koymuşlar.
  1 ... masklavi
 7. 7.
  altının değer kazanmasına neden olacak ihtimal. altın tarih boyunca hiç olmadığı kadar kıymetli hale gelebilir. benden söylemesi.
  1 ... bruno fernando cortaza
 8. 8.
  O zamana gelindiğinde zaten çok dinamikler değişmiş olacağından bunun önemi de kalmayacaktır. bundan daha önemli şeyler olacak. ve bu mutlaka olacak.
  ... tenthvillage
 9. 9.
  Buna sevinenler neden seviniyor anlayamadım. Tamam abd pis kaka, sevmiyoruz da, dolar günümüz dünyasının en büyük gerçeği. Bütçesine oranla, en fazla dolar borcu olan ülkelerden biriyiz. Herkes çıksa dolardan, biz yine çıkamayız yani. Ulusal para birimleriyle alışveriş yapılacak denmiş de, bizim için değil o. Üreten, satan, başkalarının ürün aldığı, bir nevi muhtaç olduğu ülkeler için söylenen bir varsayım bu denilen. Rusya ve iran örneğin, bölgenin enerji devleri. Gaz, elektrik, petrol gibi ürünler ellerinde olduğu sürece, istedikleri para birimiyle satış yapabilirler. Biz ne satacağız?

  Iran ile bunun yapılacağı söylendi, ama biz tl yerine altınla ticaret yaptık. Çünkü kimse bizim paramızı rezervinde tutmak istemez.
  Ayrıca, doların karşısında avro gibi bir dev varken, tl ruble falan da hikaye gibi biraz. Tamam ruslar bize gazı ruble ile satar, biz de alırız ama, ab bunu kabul eder mi rusyanın şartlarıyla?
  Daha çin var sırada.
  Herkesin yerel para birimleri ile ticaret hayaldir. Hele ki global dünya, tek bir ortak para birimi üzerinde denemeler yapıyorken.
  -1 ... 0fu0
 10. 10.
  Bence gerçeği yansıtmamaktadır.
  Osmanlı'nın dahi dağılması, cariyelere altın atan, kendi yeniçerisinin sırtına attığı baltadan zor kurtulan padişahlara ve beşik ulemalığına, hain vezirlere rağmen 350 sene sürmüştür.. bu adamlar bağımsız bir kıtada yaşıyor, ellerinde her tür istihbarat olanağı, akılalmaz bir teknolojileri var..

  Biz 40 senedir terörle, darbe girişimiyle, 5 milyon mülteciyle, uçan kuşa gelen vergiyle batmıyoruz, abd mi batacak... adam, senin burnunun dibindeki doğalgazı çıkarmaya 12000 km'den geliyor, sen g.t kadar sewakin adasını elinde tutamıyorsun.. hadi be sen de..

  Yıllık cirosu milli gelirimizden fazla 15 tane sirketleri var adamların... çin'e gelince.. zenginler ama medeniyetleri yok.. zenginlik halka dağılmamış, oligark bir sınıfta.. aynı şey osmanlı'da da vardı, osmanlı da hiç anlamadı; "ulan 3 kıtaya hükmediyorum, millet niye celali isyanı çıkartıyor, manyak mı bunlar", diye..
  ... yosemite sam