bugün

alttan faiz lobisi, hayin çapulçular, dolar lobisi, robot lobisi itiyor dış mihraplar da üstten tutup yükseltiyor.
fetöcüler yüzünden.

fethullah gülen amerika'dan talimat veriyor.

hayın, vatan hayini bunlar.
gılışdar sesehayı badırdı.
Ameriganın oyunları.

Gerçekte Zayıf ve dışa bağımlı ekonomilerde Amerika'dan yapılan müdahaleler ile Yükseltilir.

Türkiye'de durum biraz karışık, Dolar yükselirken Ekonomiyi yönetenlerin buna müdahale etmemesi olayda farklı şeylerin olduğunu gösteriyor.
Kısacası piyasa da ki doların azalması olarak düşünebilirsiniz.
Arz-talep.

Dolar azalınca kıymeti artıyor, ve sen 1 dolar almak için daha fazla TL harcamak zorunda kalıyorsun.

Şimdi, piyasa da ki dolar neden azalır? Bu sorunu cevaplarsanız anlarsınız.
en kısa mantıkla piyasada dolar bulamamaya başladığınızda dolar yükselmiştir, her tarafta dolar görmeye başlarsanız dolar düşer şeklinde cevaplandırabileceğimiz soru. bir şey ne kadar az ise o kadar değerlidir.
ortalıh coh garıştı. akp'ye verecem yine...
dolar ve tl bir pazarda satılıyor diyelim. şu anda elinde tl olanlar dolar almak için her satışta 1 dolara bir önceki verdikleri fiyattan daha fazla tl veriyorlar. anlayacağın dolara rağbet var. önemli olan bu rağbet gerçek mi? 1 dolar o kadar tl eder mi? çünkü piyasada vazgeçilmez bir kural vardır. her şey sonunda değerini bulur.
tcmb ye uzun vadeli tl ye yatırım yapanlar seçim belirsizliğinden dolayı elindeki tl yi bozdurup dolara rağbet ettiklerinden doların fiyatı şişiyor. ancak seçimden sonra siyasi belirsizlikler kalktığı gün tersine işlemesini umut ediyorum.
Reyiz’e soracaksın bu soruyu. Hani allah tarafından gönderilen... halife ilan ettiğiniz...

Devletin başında olmak saray’ında oturup kuruyemiş lüpletip, beyaz çay içmek, nefret politikası ile ülke yönetmekle ancak bu kadar.

Rte’nin danışmanı yiğit bulut’un aylık mayışı 202 bin tl. Sen, avanene bol kepçeden dağıtırsan, ihaleleri yandaşlara peşkeş çekersen, üretimin olmadığı bir ülkeyi vergilerle ayakta tutmaya soyunursan dolar da yükselir, euro da sıvar!

Yol yabdı!
fetö fetö

o fetö yabıyiii.

ortalıh çoh garıştı yine ag bartiye verecez.
Koskoca ekonomi bakanı bunu derse ;
türk lirası değer kaybetmiyor dolar değerleniyor.

Bu işin uzmanları ne der aceba.. Bide biz diktik sizi oraya

Sen bizimle Dalga geçiyorsun kuzum..
Dün izlediğim bir programda bir dedikodudan bahsedildi.

Bazı uyanıklar -tabii ki de zengin- elindeki türk lirasını dolara çevirip yurt dışındaki bankalara yatırıyormuş.

Bildiğin batıyoruz ve kokuyu alan fareler kaçıyor.
Çünkü fabrikalar satılıp yol yapılıyor. Ekonomi bilmeye gerek yok.
dolar bozana bedava traş yapmayan berberler yüzünden.
Çatır çatır para basan kitleri Sata sata bitirdiler. Ekonomik veriler her geçen gün daha kötüye gidiyor. Yabancı yatırımcı kaçıyor. Ülkede üretim de olmadığı için malum hazıra dağ dayanmaz.

Özetle para bitti. Türk lirasının değeri düşüyor.
Merkez Bankası manipülasyon yapiyor. Belli bir seviyeye kadar yükseltecek. Seçime yakın bir zamanda da ciddi bir müdahaleyle göze batacak derecede düşürerek hem seçmene güven verecek hem de yaklaşık yüzde 20 oranında develuasyonu kaniksatacak. Yani KAZAN KAZAN durumu.
çünkü amarıgan ekonomisi doparladı artık parasının değerini düşük tutma politikası geçti bitti gitti..

sen naptın, bu süreçte konjonktörel olarak akan canlıyı betona gömdün..

Karşıda işler düzelmeye başladı, sen de yatırım diye diye yatırıp kaldırıp kendi seçmenini siktiğin için şu an bi sikim üretemez, dolayısıyla satamaz ve para kazanamadığın için de dolara öküzün trene baktığı gibi bakar hale geldin..

benim önerim,

akp seçmeni malı mülkünü dövizini satsın müdahele etsin..

bu durumu ben yaratmadım çümkü..
Nasıl anlatıyım bilal’e anlatır gibi mi ?
yükseldiği için yükseliyor.
Ülkede enflasyon var iki haneli; tl ye yatırım yapılması için faizleri yükseltmen gerekli çünkü dışarıdan bu şekilde para gelir . Ama faizi yükseltemiyorsun çünkü kentsel dönüşüm adı altında satamadığın binlerce daire var.. bu daireleri satmak için faizi de düşürdün .. şimdi müteahhitler birbirleri için bankadan kredi çekip karşılıklı ev alıyor ve parayı dolara çeviriyor. Dolar yükseldikçe yükseliyor ve 6 a kadar yolu var.. çözüm 3 puanlık faiz artışı veya dairelerde yüzde elli indirim yapmak.. yapmazsan zaten Yok fiyatına gidecek..
Dolar yükselmiyor, tl değer kaybediyor.

Varsayalım ki dolar 3.50 iken 1000 dolar aldın. 3500tl ile bu işe girdin. Dolar 4.60 iken bozdurdun, şimdi 4600 liran var.

Sakın Kazandım, kâr elde ettim zannetme, sadece cebinde kalsa değerini kaybedecek paranın değerini korudun.

Kısacası dolardan kimse kâr edemez. Sadece yatırdığı para biriminin değer kaybetmesini önler. Bir nevi dondurulduğunu düşün. Liran Çözüldüğünde de para birimin Dolara yatırdığın günkü değerini korudu.

Bu kadar basit.
tek sebeb akp olamaz .herkes sormalı dolar neden yukselıyor.
çünkü devletin bütün kaynaklarını yandaş müteahhitlere yedirdiler. ülkede üretim yok, üretim olmayınca ihracat yok. ihracat olmayınca dolar yok.

e üstüne üstlük ohal var, hukuk sistemi desen gukuk sistemine döndü, dolayısı ile türkiye artık yatırım yapılabilecek bir ülke değil yabancı yatırımcı için. e onlarda daha önce getirdikleri parayı hızla çektikleri için ülkede döviz miktarı sürekli düşüyor ve eşyanın tabiatı gereğinde az olan şey her zaman değer kazanır. olay bundan ibaret.

yani sıçtılar sıvıyorlar. teşekkürler akp.