1. 1.
  her ne kadar doların yükselişi finans piyasası ile ilgili gibi algılansa da aslında temel neden ülkelerin üretim gücü ve kalitesi ile ilgilidir. ülkelerin ulusal paralarının değerinin, diğer ülkelerin ulusal paralarına değerine oranı , yani çapraz kur , o ülkenin ürettiği mal veya hizmetlere olan talebin elastikiyeti ile doğrudan ilişkilidir. elbetteki, ülke parasının değerinin düşmesi veya yükselmesi bazı spekülatif hareketlere açıktır ancak bu artış veya azalış , asla ama asla , ülke ekonomisini sarsacak hatta krize neden olacak kadar bir değişiklik yaratamaz.

  2001 senesinden beri dünyada oluşan likidite bolluğundan kaynaklanan refahı kendi başarısı olarak gören iktidar , bu parasal genişleme döneminde ülkeye gelen parayı avmlere , rezidanslara , yandaşlarına, iş bilmez ama sıfatı işadamı olanlara yani üretim sektörüne değil , tüketimi ve borçlanmayı teşvik eden inşaat sektörüne gömdü. sanayi ve tarım sektörü bitti . şimdi deniz bitti ve kara göründü. ve gemi karaya oturacak kaptanın becerisizlikliği yüzünden.

  kısaca ; ulusal paranın değeri o ulusun ürettiklerine olan taleple alakalıdır. spekülasyondu, faizdi , dış mihraklardı, bizi çekemeyenlerdi gibi mazeretleri anadolu çomarları mantıklı bulur sadece.

  son söz : kur değil, zamanında fırsat varken yapılmayan yapısal reformlar öldürür.
  4 ... ee ya sonra
 2. 2.
  dış mihraklar ve spekülasyonlardan olabilir yada ülke içindeki para havuzunun yastık altı olması ile olabilecek durum.
  1 ... cemalettin boynukalin
 3. 3.
  sutyen lobisi sebep olabilir.
  ... spartali cus
 4. 4.
  € bölgesi para arzını artırınca, dolara olan talep artar, ve dolar yükselir.
  biz makro da böyle görmüştük gerçekte ne oluyor bilmiyorum.
  -1 ... zindanc1
 5. 5.
  cumhurbaşkanının durmadan merkez bankasını ağır sözlerle eleştirmesi.
  -1 ... enceladus
 6. 6.
  piyasada dolar azalınca doların değeri artar/yükselir. dolar neden azalır? yatırımcılar dolarlarını alıp piyasamızdan çektiği için. yatırımcılar neden piyasamızdan çekilir? ülkenin genel durumuna bakarlar, yatırım yaparsak ne olur, ne kazanırız sorusunu sorarlar, faiz durumuna bakarlar( faiz yüksek olursa, yüksek faizden işletirler). yatırımcı düşük faizi görünce başka borsalara gider. dolar azalır. ülkemizde doların değeri artar.
  3 ... theironsea
 7. 7.
  Cevabını merak ettiğimiz soru.
  2 ... redkitin ati
 8. 8.
  Çünkü gılışdar sesehayı batırdı.
  3 -1 ... odysseus
 9. 9.
  kodumun cehapesi 15 yıldır ülkenin hazinesini yağmaladı (devlet tarafından yandaşlara ihaleleri verilmiş geçiş garantili köprüler mi istesin, havalimanları mı istersin, otoyollar mı), hele o genel başkanları yok mu örtülü ödeneğin anasını belledi, israfın haddi hesabı yok 5000 kişilik koruma ordusu tuvalete bile giderken kullanılan 72 lüks (senin bindiğin bildiğin lüksler bu arabaların yanında kağnı kalır) aracın yer aldığı konvoylar, kilosu bilmem kaç bin lira olan beyaz çaylar, mıhtarlara verilen akşam yemekleri, bunun karşısında ise üreten değil tüketen bir ekonomi olanda ha bire açık ha bire açık e normal olarak kasada para kalmayınca dolar götüne nişadır sürülmüş eşek gibi yükseliyor.
  10 ... faso aga
 10. 10.
  hiçbir şey üretmezsen, samanda bile dışarıya bağımlı olursan, hammaddeyi bile dışarıdan alırsan yükselir.
  6 -1 ... noxeca