1. 1.
  Tıpkı uluslararası piyasaları dolarla hizaya getirmeye çalıştıkları gibi, türkiyeyi de dolarla hizaya getirmeye çalışıyorlar. Yolunda gitmeyen birşeyler var. türkiyenin ithalat ihracat dengesi olmadığından, yerli üretime ağırlık verilmediğinden, şuan ekonomik olarak dışa bağımlı olduğumuzdan dolayı, bu dolarla işletilen küresel tezgaha ve yaklaşan tehlikeye açık bir haldeyiz. Hayır, içeride (ülkemizde) mikro ve makro ekonomik verilerde çok bir değişiklik olmadığı halde dolar sürekli yükseliyorsa, bu mutlaka dışarıdan yönetiliyor olmalı. Amaç belli. Siyasi askeri ve ekonomik olarak abd ve ekürilerinden özgür hareket etmek isteyen türkiyeye haddini bildirmek. Bunu da en güçlü silah olarak ekonomiyle ve onun en kuvvetli dinamiklerinden biri olan dolar üzerinden gerçekleştiriyorlar. Maksat ekonomik kriz çıkartmak ardından kaos ortamı oluşturup ülkeyi yönetilemez hale sokmak ve türkiyeyi dize getirmek. Bu dumanlı hava sahasından hissedilen bu. Hava puslu. Sanki Fırtına öncesi sessizlik hakim ortama.

  Edit:tüm dünya ülke para birimleri sabit iken sadece tl nin değer kaybetmesi dahi, ortada bir komplo olduğundan sözetmemize yeter de artar bile. Diğer paralar aynı oranda niye değer kaybetmiyor ki? Neden sadece tl?
  4 -10 ... gazeloglu
 2. 2.
  dedi tüm ekonomistleri hiçe sayan şizofren.
  7 -1 ... nothingmust
 3. 3.
  kafa kurcikleyen plan.

  dün galeride muhabbet ederken ben de böyle bir şey olabilir mi diye sordum arkadaşlara. mehmet arkadaş boğazını temizleyerek söz aldı:

  abi yeme böyle şeyleri. ne doları yahu?

  "TL son bir yılda

  Brezilya realine karşı yüzde 22,

  Rus rublesine karşı yüzde 36.2,

  Meksika pezosuna karşı yüzde 38.8,

  Hint rupisine karşı yüzde 33.8,

  Japon yenine karşı yüzde 43.8,

  Güney Kore wonuna karşı yüzde 31,

  isviçre frangına karşı yüzde 41,

  ingiliz pounduna karşı yüzde 43.5,

  Avro’ya karşı yüzde 41.5

  düştü. ne doları babako? esmiyor abi. anlayın sıcak, esmiyor!"

  dedi.

  para birimlerine baktım şampiyonlar ligi gibiydi. anlamadığım konular olduğundan "bir melisa sözen vardı ne oldu ona? fakat güzel hanımdı" deyip konuyu değiştirdim.
  14 -3 ... hassas nihat
 4. 4.
  Bu tezimi doğrular nitelikteki ekonomik analizleri başlık altında zaman içinde tanımlayacağım.

  --spoiler--
  istanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (iZÜ) öğretim görevlisi Dr. Bülent Gedikli:

  "EKONOMiYi KOMAYA SOKMAK iSTiYORLAR, iNSANLARI GÜNLÜK DÜŞÜNMEYE iTiYORLAR"

  Türkiye ekonomisinin komaya sokulmak istendiğini dile getiren Dr. Gedikli, "Buradan da siyaseti etkilemek istiyorlar. insanları günlük düşünmeye itiyorlar. Yani orta vadeli veya herhangi bir ekonomik karar almasını engelleyecek bir hava oluşturuluyor. Psikolojik bir ortam oluşturmak suretiyle de destekliyorlar. Suni raporlamalarla insanların psikolojisini etkilemeye çalışıyorlar. Bugün bu kurların suni bir şekilde arttırılmasının yarın bize daha olumsuz etkileri olacak. Daha fazla maliyetleri olacak. O yüzden insanların bu şekilde anlık, günlük düşüncelerle hareket etmesi çok yanlış olur. Ben herkesi bu noktada hassas ve dikkatli olmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.
  --------------

  Türkiye'nin dış borç oranı en düşük ülkeler arasında yer aldığına dikkat çeken Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer, "Şunu bir iktisatçı olarak söylemek istiyorum. Ben hayatımda bu kadar sert ve keskin bir çıkış görmedim. Ortada hiçbir ekonomik gerekçe yok. Türkiye'nin kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 28, Türkiye dünyada bu noktada en iyi ülkeler arasında. Yani Türkiye borçluluk oranı en az olan ülkeler arasında yer alıyor. Ülke olarak dış borcun milli gelire oranı ise yüzde 53. ABD, ingiltere ve Fransa Türkiye'den kat kat daha yüksek oranda borçlu.(Dış borcun milli gelire oranı, ABD´de yüzde 98, Fransa´da yüzde 213, ingiltere´de 313). Nereye bakarsak bakalım Türkiye ekonomisinin çok güçlü ve sağlam olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

  "DOLARIN YÜKSELMESi iÇiN HiÇBiR GEREKÇE YOK"

  Cari açığın dünden bugüne değişmediğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer, "Hatta önceki yıllarda bugünkünden daha fazlaydı. Ekonomik olarak doların yükselmesi için hiçbir gerekçe yok. Ekonomik gerekçe olsa bile kurda çok daha ılımlı artışların olması lazım. Bu kadar sert ve keskin çıkışları gerekçe gösterebilecek hiçbir ekonomik neden elimizde yok. Doların artması için ekonomik olarak hiçbir gerekçe göremiyoruz. Dolar bundan çok daha ılımlı artsa bile nedeni yok diyeceğiz. Ama bu kadar sert artışın hiç nedeni yok. Bu akıl alır gibi değil" ifadelerini kullandı.

  --------------

  "OPERASYON, 3 HAFTADIR GECE YARISI ASYA PiYASALARINDAN BAŞLATILIYOR"

  Türk ekonomisinin makro dengeleri dikkate alındığında kur hareketlerinin açıklanacak hiç bir anlamı olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Alkin, "Bankacılık sektörünün mali yapısı kamu tarafındaki mevcut tablo ve diğer unsurlar dikkate alındığı zaman bu kur hareketinin açıklanacak hiçbir yönü olmadığını gözlemlemek lazım. Kaldı ki son 3 hafta içinde 60 kuruş üzerindeki hareketin tümü gece Türkiye uykudayken, yurt içinde piyasalar kapalıyken, döviz piyasaları dünyada işlem görürken ve Asya piyasalarından başlatılarak yürütülen bir operasyon olarak karşımıza çıkıyor" diye konuştu.

  "PANiĞE KAPILMAK BÜYÜK BiR HATADIR"

  Türkiye'nin 1994 ve 2001 krizlerini yönelttiğini ve yaralarını sardığını dile getiren Prof. Dr. Alkin, "Bugün itibariyle o dönemdeki performansının onlarca kat üzerinde çok ciddi bir ekonomik aktivite söz konusu. Merkez Bankası'nın yapabilecekleri var, ekonomi yönetiminin daha alacağı bir sürü tedbir mevcut. Paniğe kapılmak en büyük hatadır. Zaten bunu kim yönetiyorsa Türk iş dünyasında, ekonomi çevrelerinde ve vatandaş nezdinde döviz kurları üzerinden bir panik ortamı üzerinden manipülatif bir sonuç almaya çalışıyor. Böyle bir harekete prim vermememiz gerekiyor" dedi.

  GÖKSEL AŞAN: REEL EKONOMiMiZE BAKIN, OYUNU BURADAN ANLAYABiLiRSiNiZ

  istinye Üniversitesi iktisadi, idari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Aşan da, yükselişle beraber ortada çok açık bir spekülatif atak olduğunu söyleyerek, “Böyle durumlarda reel ekonomimize bakmalıyız. Birey olarak fakirleştiğimiz döviz kuru ile değil, gelir ve enflasyonla belli olur. Türkiye ekonomisi bir günde yüzde 5'lik bir kur artışına neden olabilecek bir ekonomi değil, oyun buradan anlaşılabilir” dedi.

  Yorumların reel taraftan yapılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Göksel Aşan, hazinenin şu anda olabileceği en güçlü pozisyonda olduğunu hatırlatarak “Türkiye’nin kamu maliyesi tarafında hiçbir sorunu yoktur ve reel sektör son derece güçlü bir performans göstermektedir. Bazı kesimlerin oluşturduğu bu kaos havasının sebebi herkesin gözünü dolara dikmiş olmasından kaynaklanıyor” dedi ve şunları söyledi:

  "KUR DALGALANMASINA BAKARAK 'FAKiRLEŞTiK' YORUMU YAPILAMAZ"

  “Memlekette herkes sanki parasını dolarla kazanıyor ve sanki herkesin dolarla borcu varmış gibi tutumlar sergiliyor. Maaşını Türk Lirasıyla alanlar bile ‘dolar yükseldi, biz fakirleştik’ diyebiliyor. Bu çok yanlış bir algı. Biz enflasyonla fakirleşiriz. Bakmamız gereken reel göstergeler budur. Biz üretime ve enflasyona bakacağız. Kur hareketi üzerine bu tarz olumsuz yorumlar yapmak yanlıştır. Spekülasyonlar maalesef bunun için yapılıyor. Herkes şuna bakmalı; ‘Dükkanını açıyor mu? Fabrika çalışıyor mu? Satışını yapıyor mu?’ bakılacak olan budur. Ortalamaya bakıldığında reel sektör şu an olması gereken performansı gösteriyor.”

  http://m.gunes.com/ekonom...onomik-gerekce-yok-877367
  --spoiler--
  2 -2 ... gazeloglu
 5. 5.
  Herşey bir avuç dolar için. Peki Neden dolar?

  --spoiler--
  AKDENiZ'iN merkezinde olduğu bölgede tansiyon tavan yapmış durumda. Eğer masada çözüm olmazsa, ki bu hiç kolay değil, GERiLiM ARTACAK.
  AKDENiZ'i günlerdir yazıyorum.
  Denizin altındaki zenginliği ve kapışmanın taraflarını anlatıyorum. Önceleri ABD-iNGiLTERE arasındaki mücadele sonra makas değiştirdi. ABD-iNGiLTERE ittifakı karşısına RUSYA'yı ve bazı önemli işadamlarını aldı.

  iran da Moskova'nın yanındaydı. Karşıdakiler belli ölçüde Türkiye'yi de bu gruba dahil ediyorlardı... Etmek istiyorlardı...
  Dün yazının içinde sadece ismini yazdım. Açalım biraz...

  AKDENiZ ile birlikte KAVGANIN asıl nedenini bulalım...

  ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal istihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker, göreve geldikten sonra yaklaşık 8 ay içinde 40 ülkeye gitti. Mandelker, göreve gelmeden önce birkaç hafta kendi pozisyonunda görev yapan ve daha sonra CIA'e geçen David S. Cohen'le uzun süren toplantılar yaptı. Doların uluslararası piyasadaki dolaşımının Amerikan sistemine tam olarak entegre edileceği sistemi hazırladı. Mandelker, ingiltere, Singapur, BAE ve Johannesburg'da dolarla ilgili çok önemli adımlar attı. ingiltere ayağına dün kısaca değindim zaten.
  Asya ülkelerinin uyguladığı regülasyonların tüm dünyada uygulanmasını istedi. VE SANAL PARA ÜZERiNDEN DOLAR'A SAVAŞ AÇAN iŞADAMLARININ HEDEFE ALINMASI iÇiN CIA'YA ÖNEMLi BiR RAPOR VERDi. Bu rapor nedeniyle 1 OCAK 2018 itibariyle 2 bine yakın işadamı köşeye sıkıştırıldı. Bitcoin başta olmak üzere, diğer sanal veya kripto paralarla ilgili adım atan işadamları hakkında davalar açıldı. Sigal Mandelker, doların sanal para ile mücadelesinde en büyük rakiplerinin IMF olduğunu bizzat ABD DEVLETi'NE ANLATTI...
  Mandelker, IMF'nin kripto parayla doları bitirmek istediğini sık sık dile getirdi. Çok kez de "IMF, DOLAR ve EURO'yu bitiremediği için tekrar şansını deneyecek" notunu düştü! Zaten CIA'nın peşine düştüğü isimler de IMF'ye yakındı!

  Para bu! Devam edelim...

  Kabul etsek de etmesek de sevsek de sevmesek de SON iMPARATORLUK ABD... Bu net! Adamlar bunu AKIL ve silah ile sağladı. Böyle süper güç oldular. Bu adamlar yola böyle devam edebilmeleri için bir şeye karar verdiler!

  DOLAR REZERV PARA OLURSA iŞLERi DAHA KOLAY...

  Bunu biliyorlar. Bu nedenle DOLAR'ı tahtında tutmak istiyorlar... Mesela RUSYA şu an ABD'nin hedefinde! Peki Rus para birimi RUBLE kaç ülkede dolaşımda, kaç ülkede kullanılıyor? Cevap Rusya için parlak değil... Tam da bu nedenle SOVYETLER BiRLiĞi de RUSYA da SÜPER GÜÇ OLAMADI, OLAMAZ DA...
  Bazı ülkeler, doların rezerv para olarak güçlü kalmasını engellemek istedi. Bazı ülkeler ticari ilişkilerinde kendi ülkelerinin PARALARINI kullanmak istedi. Son derece doğal bir haktı bu. Karşılıklı imza atan da çok oldu. Mesela Brezilya Devlet başkanları Lula da Silva ve Dilma Rousseff... ikisi de görevden alındı. Lula içeride. Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez görevden alındı ve hapis cezası verildi! Sultanahmet Meydanı'nda "TÜRK LiRASI ile TiCARET yapalım" diyen iRAN CUMHURBAŞKANI Ahmedinejad da görevi bırakmak zorunda kaldı ve hakkında davalar açıldı! Malezya Başbakanı Necip Rezak hala görevinin başında ama kendisini takip eden 7 DAVA var. Hepsini de ABD açtı! ŞAKA GiBi AMA GERÇEK! Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma görevden alındı, hapisle yargılanıyor. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif görevinde duramadı.
  Ömür boyu siyasetten yasaklandı...
  Aslında bu örnekleri daha da uzatabiliriz...

  Ancak biz yine bize gelelim...

  Ekonomik türbülansı tercih edenlerin keyfini kaçıran bir POZ vardı.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan bir yanına Putin'i diğer yanına Ruhani'yi alarak dünyaya mesaj verdi.
  Mesaj açıktı aslında... Kendi hakkımız olan ticareti istediğimiz PARA ile yaparız...
  Bu basit ve anlaşılır bir şey. VE DOĞAL BiR HAK! Ancak AVRASYA'nın kendi içinde DOLAR'ı taca çıkartması birilerinin uykusunu kaçırdı. Rahatsız etti. AKDENiZ ile yazdıklarımızın yanına bu nedenle DOLAR'ı eklemek durumundayız...
  ÜÇ ÜLKE RUSYA, TÜRKiYE ve iRAN ticareti kendi para birimleriyle yapmak istiyor. Washington da bundan rahatsız! Daha önce de başkalarından rahatsızdılar! Bu adamlara göre kendi çıkarları dışında kimsenin önemi yoktu...

  Pentagon, silahın etkisiyle birçok ülkede nüfuzunu hissettirdi. Artık eskisi gibi değil ama yine de silah göstermekten çekinmiyorlar. Doların gücüyle de etkili adımlar attılar! Yerel para birimleriyle yapılacak ticaret Washington'ın sistem dışına itilmesine neden olur. Çünkü eğer Brezilya, Arjantin, Rusya, Türkiye, iran, Güney Afrika, Malezya, Pakistan, Malezya kendi para birimleriyle ticarete başlarsa, sadece birkaç ay içinde önce Çin, ardından Japonya, Güney Kore de bu sisteme dahil olacak. Bunu Washington biliyor ve önlemini alıyor.

  YIKILMAMAK iÇiN GERiYOR!

  Suriye merkezli kaosun enerji savaşı olduğunu bilmeyen yok.

  DEFALARCA YAZDIK ÇiZDiK!

  ABD yanı başındaki Latin Amerika ülkelerinde bile egemenliğini kaybederken, 10 bin kilometre uzaklıktaki bölgede nüfuzunu korumak zorunda. Eğer Süper Güç olduğunu iddia ediyorsa bunu yapmaktan başka seçeneği yok.

  ANCAK ÇOK AMA ÇOK
  ZORLANIYOR! YAPAMIYOR.

  Tansiyonu çıkarıyor, twit atıyor, gemileri yolluyor! ABD ve DOLAR güçlüyken bunun üstesinden gelmenin tek yolu DOLAR'ın kullanımını kısıtlamak.
  DOLAR'ın dolaşım alanı daraldığı an bitiş yakındır! Ve kaçınılmazdır...
  Birçok ülkenin dolar'sız ticaret anlayışına ingiltere de destek veriyordu. ingiltere ile birlikte Avrupa Birliği ülkeleri de Euro ile bu dengeyi kendi taraflarına çekmeyi planlıyordu. Tabii bu plan masada kaldı. Aslında Avrupa Birliği tarihi bir fırsat kaçırdı. Dolar yerine Euro ticareti gerçekten desteklenseydi, bugün ABD Akdeniz'e gemilerini yollayamazdı. Buralara uzaktan bakardı.
  Buna cesaret edemediler. Şimdi ABD her an daha da güçleniyor. Dolara karşı olan ingiltere ve Fransa da, Washington'a yaklaşmak zorunda kaldı. DENGEYi DE DEĞiŞTiREN BU OLDU!

  Amerika Birleşik Devletleri geçmişte yaptığı hataları bir kenara koyup yürümek istiyor. Temel amaçları DOLARSIZ TiCARET RÜYALARINI ORTADAN KALDIRMAK! Gündemden çıkarmak!
  Bunun için geliyorlar. Eğer dolar'sız ticaret başlasaydı, yerel para birimleri yol alsaydı bugün sanal para Bitcoin'in gücünü görecektik. Ama tersi oldu!
  CIA devrede çünkü! Bitcoin'in kan kaybetmesi, doların daha da güçlendiğinin göstergesi. Eğer Londra, gerekli desteği Bitcoin'e vermiyorsa bu doların güçlü hüküm süreceği yılların önümüzde olduğunun kanıtıdır.

  iŞARET LONDRA'dan... Bitcoin, ABD'nin hedefinde. Şimdi doların yeri sağlamlaştıktan sonra, Bitcoin hedef olacak. Tüm sanal paralar yasadışı kabul edilecek. Bu da yeni denge arayışında Washington'ı öne çıkartacak.

  Para, akıl ve silah. Bu 3'lü bugün dünyayı yönetiyor. Bu 3'lü hangi ülkede etkin olursa, o ülke yeni dönemde söz sahibi olacak.
  Bir de ÇiN'e bakmak durumundayız!
  Kimseler görmese de ÇiN savaşa hazırlık yapıyor! Tabii ki KiLiT ÜLKE YiNE iNGiLTERE... Çin eğer ingiltere ile ortaklığını sürdürüyorsa, ABD'nin ticaret hamlelerinden zarar görmez. Eğer ortaklığını sürdürmüyorsa, birkaç ay içinde Çin'den hiç beklenmedik bir askeri operasyon gelir. O ülke de Afrika'da ABD'nin beraber yürüdüğü kilit noktadaki bir ülke olacaktır.
  Herkes SURiYE'ye bakarken...
  Düğümü iNGiLTERE çözecektir.
  ABD ile yan yana geldikleri artık net görülmekte. Ne kadar yan yanalar!
  BUNUN CEVABI YENi DENGEYi BELiRLER. VE HERKES DE BUNU GÖRÜR! AKDENiZ'e gelen savaş gemileri SURiYE gibi harabeye dönmüş bir coğrafya için gelmiyor.
  Bir tabur askerle ŞAM'a gidecekleri yerde neden koca koca donanmaları yollasınlar!
  iPEK YOLU'nu ele geçirmek için, AKDENiZ'i ve zenginliğini almak için, Rusya-iran'ın Çin'e yaklaşmasını engellemek için, Çin'in bunlardan uzak durması için, Türkiye'nin DOLAR'sız oyunun içinde olmaması için geliyorlar...
  NiYETLERi BU!
  Ancak DOĞU'dan da baksanız BATI'dan da baksanız BiZ OLMADAN OLMUYOR... inanılmaz bir denklem ama gerçek bu!
  Şu an TÜRKiYE HANGi KOORDiNATA GÖZ KIRPSA O TARAF MAÇI ALIR GiDER!
  Bunu bilerek yürüyoruz.

  Ergün diler 14 nisan 2018 ahaber.

  https://www.ahaber.com.tr...vuc-dolar-icin-1523688628
  --spoiler--
  2 -1 ... gazeloglu
 6. 6.
  seni görünce gözlerim dolar kulaklarım euro.
  3 ... meruem
 7. 7.
  lise tarih hocası kıvamında bir yazı olmuş..

  bravo..
  2 ... artificialhuman
 8. 8.
  iktisat bir davranış bilimidir. insanların davranışları ekonomide çaşitli sonuçlar yaratır. bu davranışın illa ekonomik verilere dayanması gerekmez. insan bu.
  ... monk of monkmountain
 9. 9.
  estirilen yalancı baharla birlikte senelerdir ak partiye akan dolarlar yandaş müteahhitlere, ihaleci, rantçı tayfaya aktı. Kısaca Baltutan parmağını yaladı. Ama olsun dedik, dağ tepe demedik toki yaptık, hızlı tren yaptık sel aldı ray çöktü. Takdiri ilahi dedik. Üretime, teknolojiye, tarıma en önemlisi eğitime yönelik hiçbir yatırım yapmadık. Her şeyi allahın takdirine bıraktık.

  Hala saçma sapan teorilerle "dış güçler" diyen salakları görmek mümkün. Ama asla güçsüz olduğumuz için bizle uğraştılarını kabullenmek yok.
  2 -1 ... ruyalarimda bile renk koruyum
 10. 10.
  dolar kaos eylem planı
  2 ... islak tuvalet terligi