bugün

Dolar 7 tl oldu başlığı ile başlayan bu yükseliş yaklaşık 12 tl sınırına dayandı kimse millet ile dalga geçmekten başka bir şey yapmıyor. Peki bu işin sonu nereye varacak dolar nerede duracak.
Bu düzen değişmeli ki dolara müdahale edilsin. Şimdiki sistemde idareci olan herkes halinden memnun gözüküyor ki güya ülkenin ekonomi alanındaki sorumluları o güya ekonomistler hiç dolar azalsın diye birşeyler yapmıyorlar.
Müdahale edilirse daha beter olur. Bunlar her müdahale ettiği işi eline yüzüne bulaştırıyor.
(bkz: rahip brunson) (bkz: s400) (bkz: Rus uçağının düşürülmesi)
güya müdahelele ediliyor faizler düşülerek ama daha beter oluyor.
Ediyorlar zaten. Bu müdahale edilmiş hali.
asıl sorulması gereken soru: "dolara ne ile müdahale edilecek?" olmalıdır.

zira dolar kuruna müdahale etme inisiyatifi ne yazık ki şu an hükümetin elinde değil.

şöyle düşünelim.
freni patlamış bir kamyon yokuş aşağı gidiyor, freni patlayan bir kamyonun önüne geçebiir misiniz? ya da freni patlayan kamyonda frene bassanız değişen bir şey olur mu?

şu an türkiye'nin durumu aynen budur.

freni patlamış kamyon gibiyiz, ne var ki bizim kamyonun frenleri bile isteye patlatıldı.

şimdi dolara müdahale nasıl olur?
merkez bankası döviz rezervlerini piyasaya sürer ve hamle yapar, dolar kuru dizginlenir, piyasanın talep ettiği döviz merkez bankasınca arz edildiğinde dolar düşüş trendine girer.

peki merkez bankasının piyasaya sürebileceği dolar var mı?
net rezervi şu an eksi 37 milyar dolar olan bir kurumun piyasaya dolar sürebilmesi için acil olarak en az 50 milyar dolar para lazım. böyle bir paranın şu an türkiye'ye gelebilme ihtimali var mı?
yok.

o halde dolara müdahale etme şansımız da yok.

dolara ne zaman müdahale edilecek diyen arkadaşlar, çok romantiksiniz cidden, ya da durumun hala farkında değilsiniz.

farkındaysanız katar'dan da para gelmiyor artık.
neden? katar'a verebilecek bir şeyimiz de kalmadı.

ne acı...
15 milyon ne idüğü belirsiz mülteci ile dolu, ekonomisi batmış, vatandaşı çaresiz bırakılmış bir ülkedeyiz artık.

yol yabdııııııııııı...yolunuzu sikeyim...
perşembeyi bekliyorlar müdahale için camilerden sela okuncakmış.
ben olsam müdahale etmezdim, troll değil..
iki sorum var:
1. müdahale edip ne yapacaksın..
2. ne yapıp müdahale edeceksin..

elinde para var mı? yok. faiz arttırabiliyor musun? dolar bu kadar şişmeden önce olabilir. ama şu anda döviz fiyatları uçmuşken bir de faizleri arttırdığın anda, azzzz buçuk dönen iç piyasayı tamamen felç edersin, ekonomi soğur. yabancı sermayeyi teşvik edebilir misin? çok fazla teşvik demek; yabancı sermayenin, eğer hala unuttuğu bir iki bir şey varsa, onu da yok pahasına toparlayıp gitmesi demektir. tek bir yol var bana göre, o da hiç olmazsa tarımsal üretimi arttırmak.. başka bir şey daha var, onu da sonra söyleyeceğim.

hadi diyelim, merkez bankası, elindeki tek karşılık olan döviz karşılık oranlarını vs kullandı... dolar kaça inecek? 10.5'a öldürsen inmez, inse de bu neyi değiştirecek? ki inmez de... daha önce müdahaleler oldu, ne değişti? 30 kuruş indi, 80 kuruş indi, 1 ay sonra aynı seviyeye geldi kurlar.. en azından şimdi "belli nedenlerle müdahale edemiyorum" diyor, o zaman son kalan itibarı da bitip tükenecek..

aslında ben yüksek döviz kuruna fazla takılmıyorum.. bence sorunumuz döviz kuru değil...
1. enerjide tam anlamıyla dışa bağımlıyız.. bu bizi mahvediyor. bize enerji kaynağı lazım.
2. üretimimiz korkunç derecede az, pamuktan samana kadar her şey ithal.. bu işin bir faydası olacaksa şu olur, pestisitten gübreye, tohumdan yeme kadar ithalata dayalı tarım sistemi, çok mecburi nedenlerle biraz olsun regüle edilebilir.
3. çok ince ince bir stokçuluğun başladığını düşünüyorum. ürünün girdiği çıktığı yer ve miktar takip edilmelidir.
4. fuzuli korkunç masraflar var ve bunlardan taviz verilmiyor. ovit dağı'nı delip rize'yi erzurum'a bağlayıp, yolu bedava yaparken para var, maraş göksun'u bilmem nereye bağlarken para var, yan yana afyon-kütahya-uşak'a veya adana-hatay-antep'e veya urfa-diyarbakır-mardin- şırnak-hakkari'ye havaalanı yaparken para var, bomboş niğde-ankara otoyoluna para var ve ödemeleri dövizle... milyonlarca aç beslerken para var.. kulüp borçları yapılandırılırken ve ısrarla kulüpler milyar dolarları 35'lik moruklara yatırırken para var, ama vergi toplamaya geldi mi ücretli, enflasyon azmasın dendi mi emekli maaşları ve asgari ücret artışı problem oluyor. madem maaş artışları için para yok, neden futbol kulüplerine transfer yasağı getirilmiyor? adını sanını bilmediğim ricardo'nun, srillo'nun, antonio gonzales'in çakma sarışın karısının pedikür masrafı neden kamu bankalarında yapılandırılıyor? kimden olduğu belirsiz çocuğunun doğum günü partisi için niye kulüp 25000 euro vermeyi taahhüt ediyor? takımlar avrupa'da çok aşırı mı başarılı? kupaları müzelerde dizecek yer mi bulamıyorlar? kimsenin olimpiyat takımına bir şey dediği yok, dikkat edilirse. gitti gazoz, aldı madalyayı geldi. ona kim bir şey diyor? ama artık bu terazi de bu kadar sıklete kıh diyor mu, diyor.
Önce 20 ye kadar çıkarırlar, sonra 15 e indirip kendilerini kahraman ilan ederler. Nasıl olsa öyle birşey olduğunda alkışlyacak mal tonla.
(bkz: freni boşalan kamyon)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.